Вівторок, Вер 21, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Коріння людства – древніше, ніж вважалося раніше

П'ятниця, 28 серпня 2020 року

Виставка доісторичних скам’янілостей, представлена деякий час тому у Науково-дослідному інституті біології та географії Академії наук Китаю, наробила багато галасу. Виставлена колекція належить професорові на пенсії з міста Урумчі китайської провінції Сіньцзян. Він почав колекціонувати скам’янілості, коли йому було десь 30 років. Зокрема, одна з цих скам’янілостей датується 200-ми мільйонами років, і на ній є відбиток взуття.
   
Професор виявив скам’янілість на Червоній горі у місті Урумчі у 1997 році. Відбиток зберігся на шматку глинистого сланцю довжиною близько 25 см. На ньому чітко видно слід від черевика.

У ділянці п’яти відбитка виявлена скам’янілість доісторичної риби довжиною приблизно 10 см. Професор на пенсії визначив, що це відбиток саме черевика, на основі розподілу його ваги по шматку сланцю.

Вчені визначили вік скам’янілості доісторичної риби як приблизно 200 мільйонів років. Якщо датування зроблено вірно, то це означало б, що люди носили взуття як мінімум 200 мільйонів років тому... звучить, щонайменше, приголомшуюче, але це – не ізольований випадок.

Відбиток ноги, змішаний із трилобітами

Це не перший раз, коли дослідники виявляють скам’янілості поруч із відбитками взуття або нашаровані в них. Відомо, що трилобіти існували між 280 і 542 мільйонами років тому. Трилобіти - клас панцирних організмів, які вимерли й зараз не існують. 

Вільям Мейстер, фахівець із каменів зі США, займався пошуками трилобітів неподалік від Антелоп Спрінгс штату Юта (США) у 1968 році. Розколовши плиту на дві частини, він виявив щось цікаве довгастої форми, що були прийняте їм за відбиток сандалії людини. Це було тим більше дивним через те, що породи у тому місці ідентифікують як такі, що належать до середнього кембрійського періоду, тобто мають вік 500 мільйонів років.

Відбиток сандалії має розміри 26х8 см, його видно з обох боків скам’янілості (у заглибленні та в опуклості). Зразок включає також те, що Мейстер прийняв за контури п’яти, а також декілька маленьких трилобітів.

Відомий хімік з Університету Юти (США), д-р Мелвін А. Кук, підтвердив справжність відбитка сандалії: «Цей відбиток явно не може бути результатом травлення, оскільки до того, як Мейстер його виявив, він був зверху вкритий шарами породи».

Чи означає це, що близько 300 мільйонів років тому вже існувала людина? Це могло б завдати серйозного удару по загальноприйнятих сьогодні теоріях та уявленнях про походження людства.

Інші відкриття

Один з найбільш примітних слідів був виявлений у Рибацькому каньйоні округу Першінг штату Невада (США). 25 січня 1927 року коли геолог-аматор на ім’я Альберт Е. Кнапп спускався з невеликого пагорба у каньйон, то впав на скам’янілість, що лежала серед хибкої купи каміння. Він підібрав її й забрав із собою.

Після ретельного вивчення, Кнапп із подивом відзначив, що це був «відбиток, що вийшов у результаті вдавлення породи, що тоді перебувала у пластичному стані, задником взуття».

Відбиток чудово зберігся: рівні й округлі краї задника, правий бік на вигляд був більше зношеним, ніж лівий, наводячи на думку про те, що це був правий черевик.

Найбільше здивувало Кнаппа те, що камінь, на якому залишився слід задника, виявився вапняком тріасового періоду, віком 225 мільйонів років, розташований поясом серед пагорбів каньйону, які він обстежив. Уламок породи був пізніше досліджений кваліфікованим геологом із Фонду Рокфеллера, що підтвердив висновки Кнаппа.

Наявність у проміжках скам’янілості мініатюрних кристалів сульфіду ртуті також свідчило про надзвичайну її древність.

Але справжнім сюрпризом щодо віку відбитка було те, коли при мікрофотозйомці було виявлено, що шкіра, з якої було вироблено взуття, була застрочена подвійним рядом швів, переплетення ниток на ній було добре помітним. Одна лінія швів ішла уздовж зовнішнього краю задника, а друга проходила строго паралельно першій із інтервалом у декілька міліметрів.

Особливо дослідників заводив у глухий кут той факт, що подвійний шов був зроблений набагато меншою ниткою, і вона була виготовлена більш досконало, ніж ті, що використовувалися у 1927 році, коли був виявлений скам’янілий відбиток.

Використане джерело: Sound of Hope Radio

 

Comments   

загрузка...