ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вимога репарацій: Польща надіслала дипломатичну ноту Берліну

Велика Епоха
Бундестаг. (iStock)

Польща вимагає від Німеччини компенсації за збитки, завдані під час Другої світової війни. Це питання також може бути головним під час візиту міністра закордонних справ Бербок до Польщі.

Незадовго до візиту міністра закордонних справ Німеччини Анналени Бербок до Варшави, уряд Польщі зробив ще один крок, щоб надати ваги своїм вимогам про репарації від Німеччини. У понеділок міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау підписав дипломатичну ноту, яка буде передана до Міністерства закордонних справ у Берліні.

"У ній висловлюється переконаність міністра закордонних справ Польщі в тому, що сторони повинні вжити негайних кроків для міцного, всеосяжного та остаточного правового і матеріального врегулювання наслідків німецької агресії та окупації в період з 1939 по 1945 рік", — сказав Рау. За словами прессекретаря, Міністерство закордонних справ у Берліні спочатку не хотіло коментувати польські заяви.

Вторгнення нацистської Німеччини до Польщі 1 вересня 1939 року поклало початок Другій світовій війні, в якій загинуло щонайменше 55 мільйонів осіб, за іншими оцінками, до 80 мільйонів. Точних даних не існує. У війні загинуло від чотирьох до шести мільйонів поляків, до п'ятої частини населення. Столиця Варшава була майже повністю зруйнована.

Вимоги поновлюються знову і знову

Національно-консервативний уряд PiS у Варшаві останніми роками неодноразово порушував питання про репарації. На початку вересня парламентська комісія у Варшаві представила експертний звіт, у якому збитки від Другої світової війни в Польщі оцінюють у понад 1,3 трильйона євро. Водночас лідер PiS Ярослав Качинський знову зажадав компенсаційних виплат.

Рау не назвав конкретної суми. Однак він дав зрозуміти, що, на думку Варшави, врегулювання має передбачати, серед іншого, "виплату Німеччиною компенсації за матеріальну і нематеріальну шкоду, завдану польській державі внаслідок цієї агресії та окупації". Жертви німецьких окупантів і члени їхніх родин також мають отримати компенсацію. Аналогічним чином, необхідно знайти рішення для розграбованих культурних цінностей і архівів.

У понеділок Бербок вирушить до Варшави. Вона візьме участь в урочистостях посольства Німеччини з нагоди Дня німецької єдності та виступить із промовою. У вівторок вранці Бербок зустрінеться зі своїм колегою Рау. Прессекретар Міністерства закордонних справ Польщі сказав, що Рау обговорить із Бербок усі важливі питання німецько-польських відносин. "І дипломатична нота, ймовірно, одне з найважливіших".

Уряд Німеччини відкидає вимогу про репарації. Йдеться про договір "Два плюс чотири" від 1990 року про зовнішньополітичні наслідки єдності Німеччини.

===

Новини по темі: