ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Президент Угорщини пішла у відставку через помилування чоловіка, засудженого за насильство над дітьми (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Консервативний президент Угорщини подала у відставку в суботу на тлі громадського резонансу через помилування, яке вона надала чоловікові, засудженому за співучасть у справі про сексуальне насильство над дітьми, і яке спричинило безпрецедентний політичний скандал для націоналістичного уряду, що тривалий час перебував при владі.

46-річна Каталін Новак оголосила в телевізійному зверненні, що йде у відставку з посади президента, яку вона обіймала з 2022 року. Її рішення було прийнято після більш ніж тижневого обурення громадськості після того, як стало відомо, що у квітні 2023 року вона видала президентське помилування чоловікові, засудженому за приховування низки випадків сексуального насильства над дітьми в державному дитячому будинку.

"Я видала помилування, яке викликало подив і занепокоєння у багатьох людей", – сказала Новак в суботу. "Я припустилася помилки".

Відставка Новак стала рідкісним епізодом політичних потрясінь для націоналістичної правлячої партії Угорщини "Фідес", яка править конституційною більшістю з 2010 року. Під керівництвом популістського прем'єр-міністра Віктора Орбана "Фідес" звинувачують у руйнуванні демократичних інститутів і фальсифікації виборчої системи та ЗМІ на свою користь.

Новак, ключовий союзник Орбана і колишній віцепрезидент "Фідес", була міністром у справах сім'ї до свого призначення на посаду президента. Вона відверто виступала на захист традиційних сімейних цінностей та захисту дітей.

Вона була першою жінкою-президентом в історії Угорщини і наймолодшою людиною, яка коли-небудь обіймала цю посаду.

Але її повноваження добігли кінця після того, як вона помилувала чоловіка, засудженого у 2018 році до понад трьох років ув'язнення. Його визнали винним у тому, що він тиснув на жертв, аби ті відмовилися від своїх заяв про сексуальне насильство з боку директора закладу, який був засуджений до восьми років за розбещення щонайменше 10 дітей у період між 2004 і 2016 роками.

"Я прийняла рішення про помилування в квітні минулого року, вважаючи, що засуджений не зловживав вразливістю довірених йому дітей. Я помилилася", – заявила Новак в суботу. "Я прошу вибачення у тих, кого я скривдила, і у всіх жертв, які могли відчути, що я не заступилася за них".

"Як глава держави я звертаюся до вас сьогодні востаннє. Я йду у відставку з посади президента республіки", – заявила вона.

До цього також була причетна Юдіт Варга, ще одна ключова фігура Фідесу, яка на той час була міністром юстиції і підтримала помилування. Очікувалося, що Варга очолить список кандидатів до Європейського парламенту від "Фідес" на виборах, які відбудуться цього літа.

Але в суботу в своєму пості на Facebook Варга оголосила, що бере на себе політичну відповідальність і "йде з громадського життя, складаючи з себе повноваження члена парламенту, а також лідера виборчого списку до Європарламенту".

У суботу ввечері біля штаб-квартири президента в Будапешті близько 200 осіб зібралися на акцію, яка спочатку планувалася як протест із закликом до Новак піти у відставку.

Після її заяви учасники сказали, що вони щасливі, але цього недостатньо, щоб докорінно змінити систему правління Орбана.

"Я рада, що вона пішла у відставку, але я думаю, що це ще не все. Вона не головний злочинець, треба дивитися на все це з самого верху", – сказала Анна Буйна.

Ержебет Сапунчай, інша учасниця, сказала, що вона "дуже, дуже рада" відставці Новак, але "вона повинна була піти у відставку з першого моменту, як і багато людей в цьому уряді, тому що вона не одна така".

"Її відставка була правильною, тому що таким чином вона врятувала себе від ще більшої кількості людей, які ненавидять її і обурюються тим, що вона досі представляла цю країну", – сказала вона.

"Фідес" Орбана користується найвищим рівнем підтримки серед політичних партій Угорщини, а фрагментована опозиція сприяла його перемозі на виборах чотири рази поспіль.

Його уряд, який вважається найбільш дружнім до Кремля в Європейському Союзі, критикують всередині блоку за зволікання з такими ключовими рішеннями, як підтримка України та прийняття Швеції до військового альянсу НАТО.

У суботу голова парламентської делегації "Фідес" Мате Кочіш заявив, що Новак і Варга прийняли "відповідальне рішення", і що партія вдячна їм за роботу.