ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

На президента Угорщини чиниться тиск з вимогою піти у відставку через помилування у справі про сексуальне насильство над дітьми

Велика Епоха
Президентка Угорщини Каталін Новак. (AP Photo/Andrew Medichini, Pool, File)

Тиск на главу Угорщини з вимогою піти у відставку зростає після того, як стало відомо, що вона помилувала чоловіка, засудженого за співучасть у справі про сексуальне насильство над дітьми, пише AP News.

Опозиційні партії Угорщини заявляють, що президент Каталін Новак, колишній міністр у справах сім'ї та близький союзник прем'єр-міністра Віктора Орбана, більше не може обіймати свою посаду після того, як минулого року помилувала колишнього заступника директора державного дитячого будинку.

Чоловік був засуджений до більш ніж трьох років ув'язнення у 2018 році за допомогу в приховуванні сексуального насильства, скоєного директором закладу, який сам був засуджений до восьми років за знущання над щонайменше 10 дітьми в період з 2004 по 2016 рік.

Новак, яка видала помилування разом з близько двома десятками інших осіб з нагоди візиту Папи Франциска до Угорщини у квітні 2023 року, заперечила, що діяла неналежним чином, і відкинула заклики до офіційного пояснення свого рішення.

"За мого президентства не було і не буде помилувань для педофілів, як це було в цьому випадку", – сказала вона під час прес-конференції у вівторок.

Офіс Новак не відповів на запит Ассошіейтед Прес про коментар.

Усі опозиційні партії Угорщини закликали Новак піти у відставку. Демократична коаліція, найбільша з партій, ініціювала проти неї етичну процедуру в парламенті.

У четвер депутат від Демократичної коаліції передав лист представникам Католицької Церкви в Угорщині для передачі Папі Франциску, в якому йдеться про те, що Новак "послужила гріху", надавши помилування з нагоди візиту понтифіка.

Депутат Ольга Кальман заявила, що помилування зняло судимість з колишнього заступника директора дитячого будинку і дозволило йому знову працювати з дітьми.

"Це помилування означає, що відтепер він не має судимості і не позбавлений можливості займатися своїм покликанням. З моменту помилування він може повернутися до роботи в дитячому будинку", – сказала Кальман в інтерв'ю агентству AP.

У вівторок у Facebook один з жертв сексуального насильства Мерт Поп написав у коментарі, що рішення Новак "позбавляє жертв належного правосуддя", і що "невідомість, яка оточує помилуваного злочинця, викликає глибоке занепокоєння серед тих, хто постраждав, і в суспільстві в цілому".

"Зважаючи на тяжкість скоєних злочинів, рішення про помилування є несподіваним і незрозумілим, викликає глибокий біль і розчарування у тих, хто постраждав, ще більше ускладнюючи їхнє життя", – написав Поп. Він сказав, що очікує від Новак пояснень від імені жертв.

У четвер, коли розгорілися суперечки, Орбан у відеозверненні на Facebook заявив, що запропонував поправку до конституції Угорщини, яка не дозволить засудженим за злочини проти дітей отримувати президентське помилування.

"Для злочинців-педофілів немає пощади, це моє особисте переконання", – сказав Орбан. "Настав час вирішити це питання".

Колишній міністр юстиції Угорщини Юдіт Варга також потрапила під удар, оскільки для того, щоб помилування набуло законної сили, потрібна була її підтримка. Очікується, що Варга очолить список кандидатів до Європейського парламенту від правлячої в Угорщині партії "Фідес" на виборах, які відбудуться цього літа.

Кальман, опозиційний депутат, заявила, що вважає, що Новак і Варга "не повинні представляти мене або угорців –  ні в Угорщині, ні за кордоном".

На п'ятницю перед президентським палацом у Будапешті запланована акція протесту проти рішення Новак.