ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Прем'єр-міністр Канади відреагував на інтерв'ю Такера Карлсона

Велика Епоха
Президент Росії Володимир Путін проводить нараду з членами Ради безпеки через відеозв'язок у Кремлі в Москві 20 жовтня 2023 року. (Sputnik/Gavriil Grigorov/Pool via Reuters)

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що канадці "не будуть обдурені" спробами Росії використати пропаганду для підриву підтримки України після нещодавніх зауважень президента Володимира Путіна.

6 лютого в інтерв'ю колишньому ведучому Fox News Такеру Карлсону російський президент згадав про інцидент 2023 року, коли канадські депутати випадково віддали данину поваги колишньому нацисту.

"Я можу сказати, що канадці не будуть обмануті. Канада стоїть на боці України", — сказав прем'єр-міністр 9 лютого, коли його запитали про заяви Путіна.

"Ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, стільки, скільки буде потрібно. На жаль, ми бачимо, на що здатна російська пропаганда, щоб вплинути на громадську думку і спробувати все перекрутити".

З лютого 2022 року уряд Трюдо надав Україні допомогу на загальну суму 9,5 мільярда доларів, включно з 4,95 мільярда доларів у вигляді прямої фінансової підтримки та 1,8 мільярда доларів у вигляді військової допомоги. За даними офісу прем'єр-міністра, Канада надала Україні найвищу пряму фінансову допомогу на душу населення серед країн G7.

Під час інтерв'ю з Карлсоном Путін заявив, що метою Росії у війні з Україною є "денацифікація". На підтримку цієї теорії Путін нагадав про інцидент, що стався 22 вересня в парламенті Канади, коли ветеран військ СС Ярослав Гунька був запрошений як "український і канадський герой", і йому аплодували члени парламенту від усіх партій.

Інцидент стався під час візиту президента України Володимира Зеленського і став великим міжнародним конфузом для Канади.

Під час інтерв'ю Путін зазначив, що Гунька був представлений у парламенті як людина, яка "воювала проти росіян" під час Другої світової війни. "Ну, а хто воював проти росіян під час Другої світової війни? Гітлер і його пособники", — сказав Путін. "Ось що таке денацифікація в нашому розумінні. Ми повинні позбутися тих людей, які підтримують цю концепцію, підтримують цю практику і намагаються її зберегти".

Коли нацистська Німеччина вторглася до Радянського Союзу 1941 року, деякі українці, які страждали від голоду, посиленого радянською політикою, вітали німців як визволителів. Гунька воював у складі 14-ї ваффен-гренадерської дивізії військ СС, яку звинуватили в масовому вбивстві від 500 до 1000 польських жителів у Гуті Пеньяцькій у лютому 1944 року.

На запитання журналіста, чи створив інцидент у парламенті "труднощі для союзника", Трюдо відповів, що Путін використовує цей інцидент для "пропаганди".

Прем'єр-міністр додав, що Путін порушив суверенітет України, коли вторгся в країну в лютому 2022 року, і тим самим порушив заснований на правилах міжнародний порядок, який "лежить в основі безпеки всіх нас, що живуть у вільних демократичних державах по всьому світу".

"Канада стоїть на боці України не тільки тому, що ми друзі України, а й тому, що порядок, заснований на правилах, і система законів Статуту ООН захищають усіх нас, а не тільки українців", — додав він.

Трюдо також розкритикував Консервативну партію за голосування проти угоди про вільну торгівлю з Україною, оскільки формулювання законопроєкту сприяло запровадженню податку на викиди вуглекислого газу, заявивши, що партія "стала жертвою російської дезінформації".

Лідер консерваторів П'єр Пуальєвр заявив журналістам 7 лютого, що ліберали "не повинні були намагатися розділити канадців щодо питання України, прив'язуючи податок на викиди вуглекислого газу до цієї угоди".

Багато вчених і організацій, які шанують пам'ять про Голокост (такі як головний ізраїльський меморіальний музей Голокосту "Яд Вашем"), критикують ідею про те, що Україна захоплена неонацистами.