ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США передали Гані золоті регалії, награбовані британськими солдатами 150 років тому (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Музей США повернув до Гани партію королівських регалій, які були розграбовані британськими колоніальними солдатами 150 років тому, що стало першим великим поверненням вкрадених артефактів у західноафриканську країну.

Музей Фаулера при Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі (UCLA) повідомив, що всі королівські предмети з королівства Асанте придбав американський колекціонер, і вони були передані у музей після його смерті.

Представники музею передали їх королю Асанте Отумфуо Осеї Туту II у четвер у місті Кумасі.

Цей крок було зроблено на тлі зростаючого попиту на репатріацію безцінних предметів, привласнених у колоніальні часи. Нігерія та Ефіопія входять до числа країн, які домагаються репатріації. Однак деякі музеї стверджують, що закон забороняє їм повертати на постійне зберігання спірні предмети зі своїх колекцій.

Лондонський Британський музей і Музей Вікторії та Альберта минулого місяця заявили, що передадуть 32 предмети, захоплені під час англо-асантських воєн, у музей палацу Манхія в Кумасі.

Серед предметів, повернутих музеєм Фаулера, — віночок зі слонячого хвоста, дві прикраси для королівського стільця, королівське намисто, дві нитки намиста і декоративний стілець.

Чотири з них були захоплені під час розграбування Кумасі 1874 року, а три стали частиною компенсаційного платежу, який королівство Асанте (ашанті або ашантійців) пізніше виплатило британцям, повідомили в музеї.

"Це предмети, які пов'язують сьогодення з минулим... сама суть цивілізації", — сказав агентству Reuters Івор Агьеманг Дуах, директор королівського музею Асанте.

Музей Фаулера заявив, що повернення є постійним і добровільним, оскільки він переходить до ідеї музеїв як зберігачів "з етичною відповідальністю перед спільнотами походження".

Історик з Університету Гани Кваку Дарко Анкрах сказав, що повернення важливе для Гани, але висловив сподівання, що воно також викличе розмову про те, як ашантійці отримали ці предмети.

"Мародерство було однією з головних рис асантів на піку їхнього панування, і є історичні свідчення того, що вони грабували інші племена, з якими воювали (по всій Гані)", — сказав він.

Анкрах хоче, щоб повернуті речі були ідентифіковані і були знайдені їхні первісні власники.

"Вони (первісні власники) також мають справедливі права на ці предмети. Якщо їх не можна ідентифікувати, але асанти згодні з тим, що це награбовані скарби, то артефакти повинні стати національним надбанням Гани", — сказав він.