ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Джонсон каже, що санкції не можуть зупинити Путіна, оскільки російський урядовець звинувачує Захід у «розпалюванні війни»

Велика Епоха
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон виступає під час Мюнхенської конференції з безпеки, Мюнхен, Німеччина, 19 лютого 2022 року. (Matt Dunham/ПА)

Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив у неділю, що санкцій із боку Заходу «може бути недостатньо», щоб зупинити російське вторгнення в Україну, оскільки він припускає, що президент Володимир Путін «можливо, мислить нелогічно».

Проте російський чиновник відкинув такі передбачення, звинувативши західних лідерів у «розпалюванні війни», а Україну в «обстрілах мирного населення» на Донбасі.

Це відбувається на тлі того, що Москва продовжила військові навчання біля північних кордонів України, і на тлі повідомлень про те, що двох українських солдатів було вбито внаслідок обстрілу сепаратистами.

Виступаючи в неділю на Бі-Бі-Сі, Джонсон сказав, що Великобританія запровадить санкції, які будуть «дуже руйнівними та дуже складними» для Росії, але цього «може бути замало для стримування ірраціонального актора».

«Наразі ми маємо визнати, що Володимир Путін, можливо, мислить нелогічно і не бачить майбутньої катастрофи», — сказав він, додавши, що «життєво важливо» донести до нього, «якою катастрофою це обернеться для Росії».

Прем'єр-міністр сказав, що, на його думку, Путін хоче, щоб НАТО була відтіснена від свого східного флангу, що межує з Росією, але він побачить прямо протилежне, якщо почнеться вторгнення.

«Якщо він думає, що в результаті цього він матиме менше НАТО, то він абсолютно помиляється. Він отримає більше НАТО», — сказав Джонсон.

Але він заперечував неминучість вторгнення, говорячи, що тільки Путін знає, що станеться.

У суботу ввечері Джонсон сказав, що розвідка припускає, що Росія планує оточити Київ зі сходу і півночі, і план, який він бачив, «це може бути справді найбільшою війною в Європі з 1945 року, просто з погляду масштабу».

Міністр закордонних справ Великобританії Ліз Трасс у будівлі Адміралтейства в Сіднеї, Австралія, 21 січня 2022 року. (Bianca De Marchi/Pool/Getty Images)

Того ж дня міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс заявила газеті Mail on Sunday, що, на її думку, амбіції Путіна «не обмежаться Україною». Він «хоче повернути час, у середину 1990-х або навіть раніше», ставлячи під загрозу країни Балтії.

Дмитро Полянський, перший заступник постійного представника Росії при ООН, звинуватив Захід у «розпалюванні війни» шляхом створення «штучної кризи» в Україні.

Він сказав програмі Sky News «Тревор Філліпс у неділю», що Москва має «право бути стурбованою» розміщенням інфраструктури та військ НАТО «біля її кордону».

Коли Філліпс сказав йому, що Путін «насолоджується» міжнародною увагою, Полянський відповів: «Я думаю, що «насолода» — не те слово, яке можна використати за цих обставин, коли ми бачимо абсолютну відсутність відповідальності з боку західних лідерів, залякування та розпалювання війни».

«Я не знаю нікого, хто насолоджується цією ситуацією в Росії», — сказав він, назвавши ситуацію в Україні «штучною кризою» та звинувативши Київ у «обстрілах мирного населення Донбасу».

На запитання, як Захід повинен сприймати організацію Росією ядерних військових навчань, він відповів: «Я не думаю, що наші навчання на нашій території мають турбувати когось».

Умиротворення

Росія розмістила понад 100 000 військовослужбовців уздовж кордону з Україною близько місяця тому, але Москва неодноразово відкидала звинувачення в її намірах вдертися в Україну, стверджуючи, що її війська проводять планові навчання, і погрожуючи невизначеними «військово-технічними заходами», якщо Вашингтон продовжить ігнорувати її вимоги.

Одним із каменів спотикання є потенційне членство України в оборонному альянсі НАТО.

Москва зажадала від США та їхніх союзників зобов'язання не приймати Україну до НАТО. Росія також хоче, щоб альянс припинив розгортання озброєнь в Україні та вивів свої війська зі Східної Європи.

Вашингтон і НАТО відкинули ці вимоги, а генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що двері організації «залишаються відчиненими» для України і що альянс «твердо вірить, що всі країни мають право обирати свій власний шлях».

Але країни НАТО стверджують, що вони не увійдуть до України у разі російського вторгнення, оскільки гарантія безпеки, відповідно до статті 5 договору альянсу, поширюється лише на його членів.

Президент України Володимир Зеленський виступає із заявою під час 58-ї Мюнхенської конференції з безпеки, Мюнхен, Німеччина, 19 лютого 2022 року. (Ronald Wittek – Pool/Getty Images)

Хоча країни НАТО пообіцяли запровадити санкції проти Росії у разі її вторгнення, а також іншу підтримку Україні, президент Володимир Зеленський заявив, що цих обіцянок замало.

«Ви кажете мені, що це 100 відсотків, що війна розпочнеться за кілька днів. Тоді чого ви чекаєте?» — сказав Зеленський світовим лідерам на Мюнхенській конференції з безпеки у Німеччині у суботу.

«Нам не потрібні ваші санкції після того, як почнуться бомбардування, коли нашу країну обстрілюватимуть, коли у нас не буде кордонів, коли у нас не буде економіки, або частина нашої країни буде окупована. Навіщо нам тоді ці санкції?» — сказав він.

«Тому, коли ви питаєте, що можна зробити… можна зробити багато різних речей. Ми можемо навіть надати вам список. Найголовніше — це ваша готовність», — сказав він.

Український президент сказав, що країна має право «вимагати переходу від політики умиротворення до забезпечення гарантій безпеки».

Відповідаючи на запитання щодо коментарів Зеленського, Джонсон сказав, що не вважає таку оцінку «справедливою».

«Я думаю, що ми намагаємося зробити все можливе, щоб надати підтримку Україні і переконатися, що ми вдаримо по Росії найжорсткішим пакетом економічних санкцій», — додав він.

Він сказав, що Великобританія запропонувала Україні «масивний пакет економічної підтримки», який збільшився до 100 мільйонів фунтів стерлінгів (136 мільйонів доларів) і НАТО «зміцнює» її східний фланг.

Великобританія також постачає Україні оборонну зброю та надає підтримку у навчанні.

За матеріалами The Epoch Times USA