ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ватажок «ДНР» Пушилін заявив, що регіон перебуває на межі великомасштабної війни

Велика Епоха
Снайпери беруть участь у військових навчаннях на полігоні ЗСУ у Донецькій області, 17 січня 2022 року. (Anna Kudriavtseva/Reuters)

Напруженість в Україні зросла у п'ятницю, коли проросійський сепаратистський лідер самопроголошеної Донецької народної республіки (ДНР) заявив, що ситуація «близька до великомасштабної війни», додавши, що він наказав провести загальну військову мобілізацію та евакуацію цивільного населення.

Глава ДНР Денис Пушилін заявив у п'ятницю в інтерв'ю державному російськомовному телеканалу «Росія-24», що, на його думку, на Донбасі ось-ось почнеться війна, повідомляє російське інформаційне агентство ТАРС.

«На жаль, так», — сказав Пушилін, відповідаючи на запитання, чи вважає він, що ситуація в регіоні розвивається у бік «великомасштабної війни».

Російські морські піхотинці займають позицію під час російсько-білоруських військових навчань на Обуз-Ліснівському полігоні у Білорусі. Фотографію надано пресслужбою Міноборони Росії 19 лютого 2022 року. (Пресслужба Міноборони Росії/AP)

Пушилін, а також голова самопроголошеної Луганської народної республіки Леонід Пасічник дали наказ про загальну мобілізацію у відповідних зонах конфлікту, повідомляє ТАРС.

Мобілізаційні накази закликають місцеве ополчення та військові частини бути у повній бойовій готовності, забороняючи чоловікам віком від 18 до 55 років залишати регіон.

«Я закликаю співгромадян, які перебувають у запасі, з'явитися на призовні пункти», — сказав Пушилін у відеозверненні у суботу, додавши, що він уже підписав указ про загальну мобілізацію.

Указ також наказує адміністрації ДНР «перевести економіку на роботу в умовах воєнного часу», повідомляє ТАРС. Серія останніх кроків підтверджує зростання напруги у регіоні.

Керівництво сепаратистів у Донецьку та Луганську в п'ятницю оголосило про евакуацію цивільних осіб до Росії, а російський депутат заявив у суботу, що Москва «захищатиме» російських громадян і «співвітчизників» у цих двох регіонах, якщо виникне небезпека для їхнього життя. При цьому він наполягав, що Росія не хоче війни.

Дві жінки в автобусі очікують на евакуацію з Донецька до Росії, 19 лютого 2022 року. (Alexei Alexandrov/AP)

Західні лідери скептично ставляться до неодноразових заяв Росії про те, що вона не хоче війни та не прагне вдертися в Україну.

Президент Джо Байден заявив у п'ятницю, що співробітники розвідки США вважають, що Росія вдереться в Україну найближчими днями і націлиться на Київ.

Байден додав, що «на цей момент переконаний, що [Путін] прийняв рішення» вдертися в Україну.

Міністр оборони Ллойд Остін підтримав заяву Байдена в інтерв'ю ABC News. На питання можливості російського вторгнення Остін відповів: «Я не вірю, що це блеф».

Цього тижня різко почастішали випадки обстрілу на лінії розмежування, які українська сторона назвала провокацією.

Пушилін у відеозверненні, розміщеному у соціальних мережах у п'ятницю, стверджував, що уряд України планував перейти у наступ на Донбасі.

Співробітники Спільного центру з контролю та координації режиму припинення вогню на лінії розмежування, або СЦКК, фотографують пошкодження будинку від артилерійського снаряду, що упав у Врубівці, Луганська область, 17 лютого 2022 року. (Vadim Ghirda/AP Photo)

Українська влада категорично спростувала припущення про те, що Київ може розпочати наступ на сході України.

«Ми категорично спростовуємо російські дезінформаційні повідомлення про нібито наступальні операції України чи диверсію на об'єктах хімічного виробництва», — написав у п'ятницю у Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. «Україна не проводить і не планує жодних подібних дій на Донбасі. Ми повністю віддані лише дипломатичному вирішенню конфлікту».

У суботу Кулеба знову написав у Twitter, заявивши: «Росія має деескалувати створену нею кризу безпеки», пообіцявши при цьому використати «всі можливості для захисту України та запобігання подальшій ескалації».

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив на Мюнхенській конференції з безпеки, що «ми бачимо, що до кордону прямують додаткові сили, включаючи передові сили», а посол США Майкл Карпентер на іншій зустрічі в Європі заявив, що нарощування російських військ — це «найзначніша військова мобілізація у Європі з часів Другої світової війни».

Понад 100 000 російських військовослужбовців розміщено вздовж кордону Росії з Україною вже близько місяця. Американські офіційні особи заявили, що останніми днями їх кількість зросла до більш ніж 190 000.

Байден заявив, що американські війська не будуть розгорнуті в Україні. Сполучені Штати та їхні європейські партнери заявили, що вони віддані стратегії дипломатії та стримуванню, пропонуючи продовжувати переговори з Кремлем та погрожуючи жорсткими санкціями у разі вторгнення.