ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

TikTok увійде в історію як найуспішніший збір даних американців, коли-небудь здійснений іноземним противником, — кіберексперти

Велика Епоха
TikTok логотип на фоні офісу TikTok 27 серпня 2020 року, Каліфорнія, Калвер-Сіті. (Mario Tama/Getty Images)

Якщо ви користуєтеся сервісом TikTok, ви можете надсилати інформацію спецслужбам Комуністичної партії Китаю (КПК). Це попередження експерта з кібербезпеки Кейсі Флемінга, генерального директора стратегічної консультаційної компанії BlackOps Partners.

У недавньому інтерв'ю програмі «Wide Angle» телеканалу Epoch TV Кейсі Флемінг пояснив, яку небезпеку становлять програми для мобільних телефонів такі, як TikTok, що належить пекінському інтернет-гігантові ByteDance.

«Ми повинні вважати, — сказав він, — що кожен з цих додатків, що надходять з Китаю, Росії та інших оголошених противників Сполучених Штатів, — ми повинні вважати, що ці програми є зброєю проти нас».

TikTok, надзвичайно популярна програма для створення коротких відеороликів, яка дозволяє користувачам створювати, ділитися та переглядати 15-секундні відеоролики, що часто демонструють співи, танці або гумор, було запущено в Китаї під назвою «Douyin» у вересні 2016 року, і вже через рік у Його було 100 мільйонів китайських користувачів.

У вересні 2017 року програма була перезапущена як TikTok на міжнародному рівні. Залучаючи десятки користувачів серед знаменитостей, співпрацюючи з NBA, NFL і Comedy Central, TikTok швидко став одним з найпопулярніших додатків у світі.

До 2020 року TikTok налічував близько мільярда активних користувачів по всьому світу — менш як через чотири роки після запуску.

Але TikTok може бути й темна сторона. TikTok — китайська компанія, і вся приватна інформація, яку збирає програму, може бути передана безпосередньо китайському режиму, попереджають експерти, посилаючись на низку китайських законів, які зобов'язують компанії співпрацювати з владою, коли їх про це просять.

«Всі ваші дані на телефоні, — сказав Флемінг, — все, що ви робите, і все, що ви зберігаєте на своєму телефоні, вирушає за межі країни, можливо, для використання проти вас».

«Комуністична партія Китаю збирає величезну кількість даних», — сказав Флемінг. «Можливо, сьогодні це не буде використано проти вас. Але ця інформація може бути використана проти вас, вашої компанії чи вашої країни у майбутньому».

Люди проходять повз штаб-квартири ByteDance, материнської компанії програми для обміну відео TikTok, Пекін, 16 вересня 2020 року. (Greg Baker/AFP via Getty Images)

Регулювання у США

Усвідомлення цієї загрози не нове. У серпні 2020 року президент Трамп підписав указ про заборону протягом 45 днів будь-якої діяльності TikTok у США, якщо він не буде проданий його китайській материнській компанії ByteDance. Трамп підписав аналогічний указ проти програми, що належить Китаю, для обміну повідомленнями WeChat.

З того часу розпорядження Трампа були загальмовані кількома позовами та судовими ухвалами. А в червні 2021 року адміністрація Байдена скасувала ці розпорядження, натомість доручивши Міністерству торгівлі провести оцінку платформи, щоб визначити, чи становить вона загрозу національній безпеці.

Тепер уряд США, схоже, робить нові кроки для усунення ризиків безпеки, створюваних TikTok та іншими іноземними програмами, включаючи пропоновану зміну правил для розширення федерального нагляду за програмами, контрольованими іноземцями. Згідно з запропонованими новими правилами, міністр торгівлі буде уповноважений обмежувати доступ американців до іноземних програм, які вважаються загрозою безпеці.

Але це може бути занадто мало і занадто пізно, вважають деякі експерти, включаючи Марка Грабовські (Mark Grabowski), доцента, який спеціалізується на кіберправових питаннях в Університеті Адельфі та автора нещодавно опублікованої книги «Кіберправо та етика» («Cyber Law and Ethics»).

«Дивно, що адміністрації Байдена знадобилося стільки часу, щоб дійти висновку, що TikTok становить загрозу національній безпеці», — сказав він виданню Epoch Times. «Президент Трамп намагався вирішити цю проблему, але, на жаль, Байден був сповнений рішучості негайно скасувати все, що зробив Трамп — незалежно від того, мало це сенс чи ні».

На думку Грабовські, TikTok та інші додатки, контрольовані Китаєм, становлять безпосередню небезпеку для національної безпеки.

«TikTok увійде в історію як найуспішніший збір даних американців, коли-небудь здійснений іноземним противником», — сказав він. «TikTok — це шкідлива програма китайського уряду, що маскується під додаток для соціальних мереж».

TikTok логотип на смартфоні, Токіо, Японія, 28 вересня 2020 року. (Kiichiro Sato/AP Photo)

Зростання занепокоєння

Декілька американських політиків висловили таку ж стурбованість.

«TikTok належить і управляється китайською компанією і контролюється урядом комуністичного Китаю», — написав сенатор-республіканець Рік Скотт у твіті у вересні 2021 року. «Американці не можуть довіряти й не повинні використовувати продукти або послуги, контрольовані комуністичним Китаєм».

Сенатор-республіканець Джош Хоулі був ще більш категоричним: «TikTok — це апарат стеження Пекіна», — сказав він в інтерв'ю виданню Atlantic у 2020 році. «Це троянський кінь на телефонах людей».

Небезпека, пояснює Грабовські, походить від величезної кількості особистих даних, які TikTok збирає від кожного користувача.

«Вона може отримати доступ до вашої камери, мікрофона, збережених фотографій і відео, контактів, розташування GPS, а також, ймовірно, до історії перегляду вебсторінок», — сказав він. «Додаток збирає набагато більше даних, ніж потрібно. Наприклад, TikTok відстежує GPS, попри те, що відеоролики TikTok ніколи не показують інформацію про місцеперебування».

Ці дані збираються не лише на вашому телефоні — вони передаються власникам TikTok у Китаї, додав Грабовський. «Усі дані, що збираються програмою, шифруються таким чином, що неможливо дізнатися, що саме вирушає назад до Китаю».

У серпні 2020 року Wall Street Journal повідомив, що TikTok відстежував дані користувачів Android з порушенням політики Google. У червні 2021 року TikTok розширив свою політику конфіденційності, змусивши користувачів погоджуватися на передачу біометричних даних, включаючи відбитки особи та голоси. А у липні 2021 року розслідування CNBC показало, що співробітники ByteDance мають прямий доступ до даних американських користувачів TikTok.

«Ми знаємо, що китайська материнська компанія TikTok має доступ до даних кожного американського користувача, — сказав Грабовскі, — і вони можуть шукати ці дані за певними ідентифікаторами, розташуванням та різними іншими запитами».

TikTok неодноразово заявляв, що не ділиться даними американських користувачів з китайським режимом, і що його дані зберігаються на серверах США з резервними серверами в Сінгапурі, а не в Китаї.

Але Грабовський на це не вірить. «Ці дані можуть і будуть передані КПК», — сказав він.

«Якщо китайський уряд скаже китайській компанії передати свої дані, вона це зробить. Закон Китаю про національну розвідку вимагає від китайських організацій та громадян співпрацювати з державною розвідкою».

Контроль над даними

Але навіщо КПК знадобилися дані американських мобільних телефонів? Генеральний директор BlackOps Флемінг каже, що вся справа у контролі.

«Китай — тоталітарна держава, повністю контрольована КПК», — говорить Флемінг. «Якщо ви громадянин Китаю, то все ваше життя перебуває під контролем уряду. Навіть коли ви їдете за кордон, ви повинні зареєструватися і повідомити їх, коли ви їдете, куди ви їдете і що ви робитимете. І вони повідомлять вам, коли вони хочуть, щоб ви знову реєструвалися, і що вони хочуть, щоб ви робили. Кожен китайський мандрівник розглядається КПК як актив».

Оскільки китайські програми встановлені на більш ніж мільярді телефонів по всьому світу, КПК, можливо, ефективно перетворила іноземних користувачів TikTok на активи китайської розвідки.

«Дані — це ключ до такого контролю», — сказав Флемінг.

Грабовські погодився, сказавши: «Китайський уряд може використовувати TikTok для поширення пропаганди серед американців або для шантажу користувачів, які шкодують, що розмістили інформацію». Він додав, що ці дані також можуть допомогти китайському режиму знайти інакодумців, політичних активістів та інших ворогів КПК.

«Китайський уряд вже використовує цю інформацію для цензури відео, яке їм не подобається», — сказав Грабовські. «Наприклад, TikTok регулярно цензурує відео, в яких згадується бійня на площі Тяньаньмень, незалежність Тибету або рух Фалуньгун».

«Люди вкрай наївні, якщо думають, що TikTok поводиться добре», — сказав Грабовський, — «У них довга історія задокументованих вторгнень у приватне життя».

Наприклад, у лютому 2019 року TikTok виплатив Федеральній торговій комісії штраф у розмірі $5,7 млн за незаконний збір даних про дітей. Компанія також врегулювала колективний позов, виплативши $92 млн у лютому 2021 року. У позові стверджувалося, що платформа збирала та передавала особисту інформацію без згоди користувачів.

Компанія TikTok не відповіла на запит The Epoch Times про коментарі.

На думку Флемінга, ставки високі: «Ми маємо зрозуміти, як вільна нація, з чим ми зіткнулися. Ми знову стикаємося зі світовою війною. Альянс Китаю, Росії, Ірану та Північної Кореї проти вільного світу. Американці повинні стати більш обізнаними й розплющити очі на те, що відбувається», — сказав він.

«Ми маємо зробити все можливе, щоб захистити наші дані та нашу інтелектуальну власність. Чи не віддавайте свої дані. Завжди відмовляйтесь. І приберіть китайські програми зі своїх телефонів та комп'ютерів».

Автор Лоренцо Пуертас — позаштатний репортер газети The Epoch Times, який висвітлює теми, пов'язані з Китаєм. Він давно вивчає історію та культуру Китаю, має ступінь традиційної китайської медицини та ступінь філософії Каліфорнійського університету в Берклі.

За матеріалами The Epoch Times USA