ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Пентагон хоче прискорити розробку програм гіперзвукової зброї, щоб не відставати від досягнень Росії та Китаю

Велика Епоха
Гіперзвуковий випробувальний апарат Falcon Агентства передових оборонних дослідницьких проєктів США виходить із носового конуса ракети та готується до входу в атмосферу Землі. (Ілюстрація надана DARPA)

США повинні збільшити виробництво гіперзвукової зброї, якщо вони хочуть адекватно протистояти та стримувати можливості, які розробляє Китай, вважає високопоставлений представник Пентагону.

«Я б сказала, що все, що ми робимо в плані перехоплювачів, ударної зброї, не матиме значення, якщо ми не матимемо достатньої кількості», — сказала Джилліан Бюссі, директор Об'єднаного офісу з переходу на гіперзвукові технології при Міністерстві оборони.

«Так що наявність дюжини гіперзвукових ракет, незалежно від того, чи вони дійсно гіперзвукові, нікого не злякає».

Гіперзвукова зброя, на відміну від звичайних ракет, є маневровою і тому може ухилятися від традиційних американських систем виявлення зброї.

Бюссі зробила ці зауваження на заході, організованому 8 лютого Центром стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS), аналітичним центром, що спеціалізується на питаннях оборони, на якому обговорювалася відповідь США на гіперзвукові загрози, що походять від Китаю та Росії.

КПК захопила гіперзвукову ініціативу

«Владний режим Китаю, Китайська комуністична партія (КПК), розробляє та впроваджує гіперзвукові технології швидше та у більших масштабах, ніж будь-яка інша країна», — наголосила Бюссі, обговорюючи необхідність підвищення гіперзвукового потенціалу США.

«У них є глісуючи апарати з реактивними системами. У них є планерні апарати з рідинними та твердопаливними ракетними двигунами. Є ціла низка рухових систем, над якими вони працюють».

США за останнє десятиліття відстали у розробці гіперзвукової зброї. Почасти це пов'язано з сильно занедбаною військовою бюрократією, яка може уповільнити розробку зброї до 20 років на кожну систему, а почасти — відсутність необхідності в цьому серед вищого керівництва.

Міністр ВПС Френк Кендал заявив у лютому, що у Сполучених Штатів інші стратегічні потреби, ніж у Китаю, які не вимагають масового використання гіперзвуку.

«У Китаю є низка цілей, і я легко можу зрозуміти, чому вони хочуть мати гіперзвукову зброю в розумних кількостях», — сказав Кендал.

«У нас немає такого набору цілей, про які вони турбуються».

Однак через цільовий набір КПК спрямовує працю і кошти на розробку гіперзвукової зброї, здатної долати американську оборону. Важливо відзначити, що КПК вкладає кошти у комплексний підхід до суспільства, розвиваючи як технології, так і й таланти для їхнього розвитку та підтримки.

Згідно з новим звітом CSIS, опублікованим на заході 8 лютого, КПК «випередила США у випуску інженерів, які спеціалізуються на гіперзвуку, публікації відкритих наукових праць та будівництві гіперзвукових аеродинамічних труб».

Таким чином, КПК має унікальну перевагу в тому, що Сполучені Штати ще не розробили адекватних засобів захисту від гіперзвукових сил, йдеться в доповіді.

Дійсно, нові гіперзвукові можливості КПК, такі як були випробувані в липні 2021 року, поєднують у собі переваги у швидкості, маневровості та висоті, які раніше могли бути досягнуті лише за допомогою окремих систем зброї в атмосфері та за її межами.

«Хоча традиційні засоби захисту можуть впоратися з цими проблемами окремо, їхнє поєднання вимагатиме нових можливостей, оперативних концепцій та дизайну захисту», — йдеться у доповіді.

У доповіді йдеться, що гіперзвук є «провісником нової ери ракетної війни», оскільки він спричинить масштабні зміни у політиці та стратегії.

«Китайці, схоже, розглядають гіперзвук як область, подібно до суші та моря, яку вони можуть використати, і бачать значущість цього висотного режиму, часто використовуючи терміни «ближній космос» та «гіперзвук» як взаємозамінні», — сказала Буссі.

Вона додала, що стратегія між найближчими суперниками зміщуватиметься у бік «наступального домінування», що, за її словами, вплине на глобальну стабільність і збільшить ймовірність виникнення конфлікту.

Зміна характеру протиракетної оборони

Перевагу наступальних можливостей було вирішено у жовтні 2021 року послом США з питань нерозповсюдження Робертом Вудом, який заявив, що захисту від такої зброї не існує.

«Ми просто не знаємо, як можна захиститися від цієї технології. Ні Китай, ні Росія», — сказав Вуд.

У доповіді CSIS пропонується альтернативне майбутнє, яке і потребує великих інвестицій.

«Гіперзвукова протиракетна оборона можлива. Проте її реалізація вимагає переосмислення чинних оборонних проєктів та готовності підійти до проблеми по-іншому», — йдеться у доповіді.

Ці зміни, як говорися в доповіді, повинні включати переосмислення всієї динаміки стратегії протиракетної оборони та підхід до гіперзвуку як до галузі, чи до атрибута технологій, а не як до окремої технології самої по собі.

У зв'язку з цим у доповіді міститься заклик до керівників оборонних відомств розглядати це питання як одну з форм «комплексної протиповітряної оборони», а не намагатися прив'язати політику до теперішньої структури протиракетної оборони.

«Масштаб і терміновість, які потрібні тут, стосуються практично всіх аспектів протиракетної оборони: датчики, перехоплювачі, оборонний дизайн, доктрини та політики».

У доповіді йдеться, що системи стеження та протидії космічного базування будуть вкрай необхідні.

«Єдиним найважливішим елементом програми гіперзвукової оборони є стійкий та постійний шар космічних датчиків, здатних спостерігати, класифікувати та відстежувати ракетні загрози всіх типів, азимутів та траєкторій».

У доповіді також міститься заклик до визначення пріоритетів стратегічних потреб, а також до перегляду оборонних контрзаходів, щоб впоратися з реальністю, згідно з якою США просто не можуть захищатися від гіперзвукової загрози скрізь і одразу.

«США не конкурують із необмеженими ресурсами. Неможливо активно захищати кожен критично важливий об'єкт чи навіть великі райони, куди можуть бути націлені гіперзвукові ракети».

У доповіді пропонується ряд ідей щодо створення багаторівневого гіперзвукового захисту, включаючи ширше використання мікрохвильової зброї та боєголовок, що створюють величезні хмари атмосферного пилу для передчасної детонації ракет, що підлітають.

Незалежно від того, який шлях оберуть Сполучені Штати на шляху до гіперзвукової оборони, але у доповіді ясно сказано, що гіперзвукові ракети залишаться, і їхнє впровадження докорінно змінить поле бою.

«Те, як виконуватиметься місія гіперзвукової оборони, визначить майбутнє підприємства протиракетної оборони».

За матеріалами The Epoch Times USA