• Як у різних країнах вирішують проблему сміттєзвалищ

  • Ксенія Раднева | Велика Епоха
    Понеділок, 27 березня 2017 року

Тонни відходів, які можуть в одну мить перетворити міста та всю планету на сміттєве звалище, — це світова проблема. Але в деяких країнах до сміття відносяться як до коштовного ресурсу, який не тільки можна переробити і повторно використовувати, а й отримувати з нього енергію.

Щомісяця людина викидає понад 60 кг сміття, а за рік — близько 700 кг. У країнах із високим споживанням цей показник може доходити до тонн відходів. А в масштабах всієї планети — це близько двох млрд тонн відходів! Міському жителю складно уявити це. Ми звикли просто відправляти відходи у сміттєвий бак та вже не думаємо про їхню подальшу долю. Експеримент екоактивіста Роба Грінфілда відкрив очі багатьом.

Люди шукають підходи до питання утилізації сміття. Видання «Громадське» проаналізувало найуспішніші світові приклади розумного поводження з відходами. Ці ідеї не тільки цікаві, але і деякі з них цілком можна реалізувати в Україні.

Сінгапур

Сінгапур — маленька країна на південному сході Азії, і в неї немає можливості відводити великі площі землі для сміттєвих полігонів. Тому сміття тут не складують, а отримують із нього електроенергію, яка виробляється у процесі спалювання на енергоблоках. Такі залишки, як метал, продаються. Щодня спалюються десятки тисяч тонн сміття, що становить близько 90% всіх відходів, а виробляється близько 2500 МВт·год електроенергії.

У декількох кілометрах від Сінгапуру є острів, створений зі... сміття! Тут дуже красиво: ростуть дерева, чагарники та квіти, і складно уявити, що цей острів зроблений штучно з подрібнених залишків непереробленого сміття, що звозяться сюди із заводу.

Швеція

Ще одна країна, де сміття стає джерелом енергії, — це Швеція. Тут застосовується технологія waste-to-energy («енергія зі сміття»), за якої мільйони тонн сміття спалюють на десятках сміттєпереробних заводів та «сміттєвих» електростанціях, які виробляють електрику і тепло.

Як паливо для електростанцій або сировини для виробництва використовується 99% сміття. Вироблюваної енергії досить для покриття потреб 10% родин всієї країни. Багато міст Швеції понад половини своєї енергії беруть із відходів.

Швеція не тільки спалює майже все своє сміття, але ще і завозить його з найближчих країн: Німеччини, Великобританії, Норвегії та інших. Ці країни доплачують Швеції за свою «сировину».

Південна Корея

У місті Сонгдо, в декількох кілометрах від столиці, втілюються найнеймовірніші проекти для смарт-міста. Один із проектів пов'язаний з вивозом та утилізацією сміття. Тут немає звичних для жителів багатьох міст сміттєзбиральних машин, замість них діє підземна система збору сміття. За спеціальною пневмоканалізацією сміття забирається прямо з квартир, далі підземними трубами відходи направляються на сортування. Планується, що в майбутньому сміття потраплятиме на завод, де з нього будуть отримувати газ.

Австрія

Близько 30 років тому в столиці Австрії був побудований сміттєспалювальний завод за проектом одного з геніальних архітекторів ХХ століття. Цей завод став пам'яткою міста. Сьогодні на ньому спалюють сотні тонн сміття на рік, а виробленої енергії вистачає для опалення багатьох районів Відня.

Але завод — не єдиний спосіб позбавлення від сміття в цій країні. Для розщеплення пластика тут застосовують біотехнології: особливий грибковий фермент перетворює полімер пластика на прості мономерні елементи. Таким чином можна «розщеплювати» пластикові пляшки або текстильний поліестер. Сміття стає сировиною для виробництва нових речей.

Англія

А в цій країні активно застосовують технології перетворення харчових відходів у енергію. Спеціальні анаеробні бактерії переробляють залишки їжі, в результаті цього процесу виділяється біогаз, а на виході виходить натуральне добриво.

З 1 т сміття завод виробляє 200 кВт·год енергії. Зараз за цією технологією у Великобританії працюють кілька заводів, енергії від яких досить для потреб півмільйона родин.

Індія

Як відомо, питання утилізації відходів у цій країні дуже складне. Сміття майже не сортується та не переробляється. Але і тут з'явилася незвичайна ідея, яка хоча б частково вирішіть цю проблему: робити із пластику дороги! Упаковки, обгортки, пакети — все це можна використовувати як заміну бітуму — вуглеводню, який використовують для отримання асфальту. За розробленою технологією, із відходів пластику можна зробити покриття, яке на 15% замінить бітум. Зараз в Індії вже зроблені кілька тисяч кілометрів «пластикових» доріг, і уряд почав скуповувати у людей цю сировину, що допоможе вирішити проблему сміття.

Бельгія

Тут утилізується близько 75% відходів, які перетворюються в сировину, енергію та добрива.

Але бельгійці пішли далі: вони створили Ecolizer — технологію, яка дозволяє перед покупкою товару оцінити, як надалі він буде впливати на екологію. Наприклад, скільки ресурсів потрібно для його переробки, чи можна його повністю переробити, і як це вплине на навколишнє середовище. Так, порівнюючи обраний товар з іншими, можна вибрати найоптимальніший варіант.

Як бачимо, багато країн дуже серйозно підходять до питання утилізації відходів. І не просто переробки, а безпечної утилізації. Україна може вибрати будь-який із варіантів, а також застосувати технологію унікального ізраїльського заводу або досвід Польщі, яка кілька років тому була перевантажена звалищами. Спалювати або переробляти — за будь-якого підходу сміття може стати цінним ресурсом, яке ще стане в нагоді людям.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...