ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США: Порожні полиці магазинів, дефіцит, як очікується, погіршиться по всій країні

Велика Епоха
Порожні полиці в бакалійному відділі супермаркету, Монтерей-Парк, Каліфорнія, 13 січня 2022 року. (Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

Продавці та покупці стурбовані тим, що глобальна криза ланцюжка поставок та відновлення обмежень після появи штаму "Омікрон" можуть погіршити ситуацію.

Президент Джо Байден стверджує, що не все так жахливо, як це виставляє преса та соціальні мережі.

Під час пресконференції 19 січня Байден спростував повідомлення про збільшення кількості порожніх полиць магазинів по всій країні, назвавши їх недостовірними, оскільки дані вказують на повністю заповнені магазини.

Президент Джо Байден виступає під час пресконференції у Східній залі Білого дому у Вашингтоні 19 січня 2022 року. (Susan Walsh/AP Photo)

"Я часто бачу, як по телевізору показують порожні полиці. 89% заповнені, що лише на кілька пунктів нижче за те, що було до пандемії", — сказав він журналістам під час пресконференції.

Цифри, тенденції та попередження

Згідно з індексом пропозиції IRI, минулого тижня у продажу було 86% бакалійних товарів та 90% товарів у споживчому пакуванню. Адміністрація уважно стежить за цими цифрами, якими нещодавно поділився у Твіттері Брайан Діз, директор Національної економічної ради.

Справді, загальні індекси показували майже повну наявність, але індекси на конкретні (ходові) товари, від молочних продуктів до заморожених продуктів, знижувалися або не змінювалися. Хлібобулочні вироби, охолоджене тісто та заморожені хлібобулочні вироби були найдефіцитнішими в американських магазинах.

Представники сільськогосподарського сектора попереджають, що на Середньому Заході спостерігається винятковий дефіцит овочевих продуктів.

Нещодавнє опитування Національної асоціації бакалійників показало, що вони очікують зростання вартості товарів протягом наступних 18 місяців. Вони також зазначають, що стало важче задовольняти попит на свіжі продукти та непродовольчі товари.

Перед нещодавньою сніговою бурею, що накрила східну частину США, Агентство національної безпеки та надзвичайних ситуацій округу Колумбія опублікувало таке повідомлення:

"Будь ласка, купуйте тільки те, що вам потрібно, і залиште трохи для інших! Можливі порожні полиці в деяких магазинах через тимчасові проблеми з ланцюжком постачань, але нема потреби купувати більше, ніж ви зазвичай купуєте!"

Аналітики компанії Panjiva, які займаються дослідженням ланцюжків постачання, у своєму звіті заявили, що:

"У 2022 році цілком можливо повторення тих же труднощів ланцюжка постачань. Затори, що накопичилися, навіть при зниженні попиту, можуть продовжувати чинити тиск на логістичні мережі й підтримувати високі тарифи на перевезення. Цей сценарій передбачає, що порти, перевізники та внутрішні логістичні мережі не зможуть знайти спосіб усунути проблемні місця".

Генеральний директор мережі продуктових магазинів Albertsons - Вівек Санкаран, коментуючи ситуацію повідомив, що "Омікрон", "завдав удару" його планам на відновлення.

Полиці овочевого відділу магазину Albertsons у Сімі-Веллі, Каліфорнія, 20 листопада 2018 р. (AP Photo/Mark J. Terrill, File)

"Кілька місяців у нас були відсутні запаси в кількох категоріях, і я думаю, як бізнес, ми всі навчилися справлятися з цим. Ми навчилися стежити за тим, щоб магазини залишалися дуже презентабельними, надавати покупцям якнайбільше вибору.

Проблем із поставками побільшало, ми очікуємо, що протягом наступних 4-6 тижнів їх буде ще більше", — сказав Санкаран аналітикам.

Нестача робочої сили також вплинула на індустрію супермаркетів

Багато гуртових і роздрібних компаній-членів Національної асоціації бакалійників повідомили, що в їх торгових точках працює вдвічі менше співробітників, ніж зазвичай.

Бракує не лише касирів та продавців. Нестача водіїв вантажівок стала розповсюдженою по всій країні.

Генеральний директор Owyhee Producе Шей Маєрс, прокоментував, що нестача водіїв є одним із факторів, що сприяють порожнім полицям у супермаркетах. Далекобійники старіють та йдуть на пенсію, а молоді люди не обирають цю професію.

Контейнеровоз їде біля порту Лонг-Біч, 12 листопада 2021 року, Лонг-Біч, Каліфорнія. (Frederic J. BROWN/AFP)

Дані Асоціації вантажоперевізників Айдахо показують, що штат скоротився на 5000 водіїв. На національному рівні відкрито близько 80 тисяч вакансій. Білий дім оголосив про пропозицію щодо збільшення персоналу в індустрії вантажоперевезень. Одна з головних ідей — полегшити водіям отримання прав на комерційні перевезення.

Проте це не допоможе уникнути підвищення тарифів на доставку.

"Нам доводиться або переплачувати, щоб швидше отримати вантажівку для доставки, або чекати вантажівку довше", — сказав Маєрс в інтерв'ю місцевому каналу.

Аналітики вважають, що погані погодні умови також можуть призвести до ще більших логістичних проблем у 2022 році, що може призвести до загострення кризи ланцюжка постачання та підтримки інфляції на високому рівні.

Філ Лемперт, редактор сайту SupermarketGuru.com, назвав нинішні умови "ідеальним штормом".

Згідно з останніми даними Бюро трудової статистики, ціни на харчові продукти в США в грудні зросли на 6,3% у річному обчисленні.

За матеріалами The Epoch Times USA