ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Нідерланди і Данія передадуть Україні близько 60 винищувачів F-16 (ВІДЕО)

Велика Епоха
(AFP)

Нідерланди і Данія заявили, що передадуть Україні винищувачі F-16 після виконання певних "умов".

Витік даних американської розвідки на початку цього року показав, що Україна втратила 60 зі 145 винищувачів свого парку. Офіційно Україна не розкривала інформацію про ці втрати. Угоди, про які було оголошено 20 серпня, передбачають, що Україна може отримати до 61 літака F-16.

"Сьогодні ми можемо оголосити, що Нідерланди і Данія зобов'язуються передати Україні та українським ВПС літаки F-16 у тісній співпраці зі США та іншими партнерами, щойно будуть виконані умови для такої передачі", — заявив 20 серпня на військово-повітряній базі Ейндховен прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте в присутності президента України Володимира Зеленського.

Рютте повідомив, що Нідерланди мають у своєму розпорядженні 42 літаки F-16, але не уточнив, чи всі вони будуть передані Україні. Пізніше Данія заявила, що передасть Україні 19 винищувачів американського виробництва.

Більш сучасні F-16 дадуть змогу українським льотчикам наносити удари вглиб контрольованих Росією територій з високою точністю, перехоплювати ракети і протистояти російським літакам.

Минулого року британський аналітичний центр з питань оборони і безпеки Royal United Services Institute (RUSI) заявив у своїй доповіді, що передові можливості F-16 означають, що "навіть невелика кількість західних винищувачів може мати серйозний стримувальний вплив" на російських пілотів.

На думку американських військових експертів, Україна змушена вирішувати неймовірне завдання — вести контрнаступ без переваги в повітрі.

20 серпня Зеленський прилетів до Нідерландів, щоб спільно оголосити про укладення угоди, а потім того ж дня вирушив до Данії. Ці дві країни-члена НАТО очолили міжнародні зусилля з підготовки українських пілотів для літаків F-16.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив 19 серпня, що навчання українців пілотуванню літаків F-16 розпочалося, але додав, що підготовка інженерів і механіків для їхнього ремонту триватиме щонайменше шість місяців.

За словами представників коаліції з 11 країн, навчання відбуватиметься в Данії та Румунії.

Україна, яка очікує, що навчання пройдуть кілька десятків пілотів, заявила минулого тижня, що не очікує можливості використовувати F-16 восени або взимку.