ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Попри мінну загрозу Україна оголосила про створення "гуманітарного коридору" для кораблів (ВІДЕО)

Велика Епоха
Судно з українським зерном у Чорному морі недалеко від українського порту Одеса, Україна, 2 листопада 2022 року. (REUTERS/Serhii Smolientsev/File Photo)

У четвер Україна оголосила про створення "гуманітарного коридору" в Чорному морі для вантажних суден, які застрягли в портах від початку війни.

Принаймні на початковому етапі коридор поширюватиметься на такі судна, як контейнеровози, що застрягли в українських портах з моменту вторгнення в лютому 2022 р. і не підпадали під дію угоди, яка відкрила порти для поставок зерна минулого року.

Це може стати серйозним випробуванням здатності України знову відкрити морські шляхи в той час, коли Росія намагається відновити фактичну блокаду, відмовившись минулого місяця від угоди щодо зернових. Судноплавні та страхові компанії висловили стурбованість з приводу безпеки.

У заяві ВМС України йдеться, що ці маршрути вже були запропоновані Україною безпосередньо Міжнародній морській організації (IMO).

Маршрути "насамперед використовуватимуться для цивільних суден, які перебувають в українських портах Чорноморськ, Одеса і Південний з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року".

"Судна, власники/капітани яких офіційно підтвердять, що вони готові до плавання в поточних умовах, будуть допущені до проходження маршрутів", — ідеться в повідомленні, і водночас наголошується, що зберігаються ризики, пов'язані з мінами та військовою загрозою з боку Росії.

Олег Чалик, представник військово-морських сил України, заявив агентству Reuters: "Коридор буде дуже прозорим, ми встановимо камери на кораблях і вестимемо трансляцію, щоб показати, що це виключно гуманітарна місія, яка не має військових цілей".

Заступник офіційного представника ООН Фархан Хак сказав: "Безпечна навігація для торговельного судноплавства була однією з переваг Чорноморської ініціативи, яка, як ми сподіваємося, може відновитися".

Джерела в судноплавних і страхових компаніях, знайомі з ситуацією в Україні, заявили, що вони не були проінформовані про новий коридор і є питання щодо його життєздатності. За їхніми словами, наразі більшість суден навряд чи погодиться ходити ним.

"Страховикам і їхнім банкам доведеться домовлятися, і вони можуть сказати, що нам не подобаються такі ризики", — сказало одне з джерел у страхових компаніях.

"Можливість загибелі кількох моряків (у разі зіткнення із судном) не розглядали, тож це ще одне серйозне питання", — сказало джерело в судноплавній галузі.

З моменту вторгнення Росії в українських портах застрягли близько 60 торговельних суден, долю яких не вирішили в рамках угоди, що дозволила відновити експорт зерна в липні минулого року.

Екіпажі багатьох суден були евакуйовані, і доглядати за ними доводиться найнятому українському персоналу.

"Я думаю, не буде перебільшенням сказати, що президент Ердоган, можливо, єдина людина у світі, яка може переконати президента Путіна повернутися до Чорноморської зернової ініціативи", — сказав у четвер в інтерв'ю Reuters міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Один із німецьких зернотрейдерів сказав Reuters: "Люди хочуть отримати більше подробиць про оголошений сьогодні український тимчасовий судноплавний коридор, оскільки він не зможе працювати, якщо Росія не дасть конкретного зобов'язання не атакувати судна".