ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україна прагне прогресу в досягненні миру на переговорах у Саудівській Аравії (ВІДЕО)

Велика Епоха
Андрій Єрмак виступає на пресконференції з членами Міжнародної робочої групи з екологічних наслідків війни після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, Україна, 29 червня 2023 року. (REUTERS/Viacheslav Ratynskyi/File Photo)

У суботу в Саудівській Аравії посадовці з 40 країн, включно зі США, Китаєм та Індією, розпочали переговори, які, як сподівається Україна та її союзники, приведуть до угоди про ключові принципи мирного припинення війни Росії в Україні.

Дводенна зустріч є частиною дипломатичної ініціативи України, спрямованої на те, щоб заручитися підтримкою не тільки своїх основних західних прихильників, а й країн Півдня, які не бажають ставати на чийсь бік.

Однак незрозуміло, чи націлені переговори на вироблення спільної заяви, і український посланник на зустрічі сказав, що розмова "буде важкою".

"Але за нами — правда, за нами — добро", — сказав Андрій Єрмак, глава офісу президента Володимира Зеленського, в телевізійному інтерв'ю, опублікованому наприкінці п'ятниці.

У суботу вдень державне телебачення Саудівської Аравії повідомило про початок переговорів.

Росія в них участі не бере, хоча Кремль заявив, що стежитиме за перебігом переговорів. Українські, російські та міжнародні офіційні особи стверджують, що наразі, в умовах триваючої війни, прямих мирних переговорів між Україною і Росією не передбачається.

Зеленський сподівається, що переговори призведуть до проведення мирного саміту світових лідерів, на якому буде схвалено принципи його плану врегулювання, що передбачає повернення Росією всієї української території і виведення всіх її військ.

За словами західних дипломатів, Саудівська Аравія, яка є найбільшим у світі експортером нафти і підтримує контакти з обома сторонами з моменту вторгнення Росії, зіграла свою роль у скликанні країн, які не брали участі в попередніх зустрічах.

Китай, який не брав участі в попередньому раунді переговорів у Копенгагені, направляє спеціального посланника з євразійських справ Лі Хуея, повідомив Пекін у суботу. Китай підтримує тісні економічні та дипломатичні зв'язки з Росією і відкидає заклики засудити Москву.

На переговори в Джидду також прибув радник з національної безпеки Індії Шрі Аджіт Довал, повідомило в суботу в соціальних мережах індійське посольство в Ер-Ріяді. Як і Китай, Індія підтримує тісні зв'язки з Росією і відмовляється засуджувати її за війну. Вона збільшила імпорт російської нафти.

Західні чиновники та аналітики зазначають, що саудівська дипломатія відіграла важливу роль у забезпеченні присутності Китаю на переговорах.

Останніми роками Ер-Ріяд співпрацює з Москвою в питаннях політики на нафтовому ринку, а торік разом із Туреччиною допоміг посередничати в обміні полоненими між Україною та Росією.

За останній рік Саудівська Аравія також встановила тісніші відносини з Китаєм, надавши привітний прийом голові КНР Сі Цзіньпіну під час його візиту в Ер-Ріяд у грудні, і прагне вступити в очолювану Китаєм Шанхайську організацію співробітництва.

У березні Пекін виступив посередником у відновленні відносин між Саудівською Аравією та її заклятим регіональним ворогом Іраном.

Крістьян Коутс Ульріхсен, науковий співробітник Інституту Бейкера при Університеті Райса з питань Близького Сходу, вважає, що участь Китаю в переговорах — це сигнал підтримки саудівської дипломатії, що спирається на інші напрямки китайсько-саудівського співробітництва.

"Участь Китаю в переговорах — це підтримка саудівської версії про те, що їхні організаторські здібності та здатність впливати на відносини якісно відрізняються від західних сторін", — сказав він.

Однак присутність Китаю не означає, що він зрештою погодиться на результати, яких прагне Україна та її союзники, вважає Юнь Сунь, директор китайської програми в Стимсонівському центрі у Вашингтоні.

"Участь у зустрічі лише передбачає готовність слухати й обговорювати. Це в жодному разі не означає, що Китай має в підсумку погодитися із чим-небудь", — сказав Юнь Сунь.