ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай заохочує громадян "шпигувати один за одним" (ВІДЕО)

Велика Епоха
Державний секретар США Ентоні Блінкен слухає промовців під час презентації Бюро глобальної безпеки та дипломатії в галузі охорони здоров'я в Державному департаменті, Вашингтон, 1 серпня 2023 р. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

Державний департамент США відчуває "заклопотаність" у зв'язку з тим, що китайський комуністичний режим прагне спонукати пересічних громадян шпигувати один за одним у рамках нещодавно оголошеної ініціативи, і побоюється, що цей крок може також поставити під загрозу безпеку американських громадян або бізнесменів, які працюють у Китаї.

Представник Держдепартаменту Метью Міллер заявив на пресбрифінгу 2 серпня, що офіційні особи уважно стежать за ситуацією в Пекіні з моменту оголошення про цю ініціативу на початку тижня.

"У нас є побоювання з цього приводу. Безумовно, заохочення громадян шпигувати один за одним — це те, що викликає велику стурбованість", — сказав пан Міллер. "Ми уважно стежимо за виконанням нового китайського закону про контршпигунство, який у своєму нинішньому вигляді значно розширює рамки діяльності, що вважається шпигунством".

Минулого місяця Держдепартамент випустив оновлений бюлетень, у якому попередив громадян США про необхідність переглянути свої поїздки до материкового Китаю у зв'язку з "довільним застосуванням місцевих законів, зокрема щодо заборон на виїзд, і ризиком неправомірних затримань".

Пан Міллер зазначив, що ці ж питання порушував і держсекретар США Ентоні Блінкен під час своїх зустрічей із китайськими офіційними особами в Пекіні 18 червня. Під час цієї короткої поїздки пан Блінкен став найбільш високопоставленим американським чиновником, який відвідав Китай від часу вступу на посаду президента Джо Байдена.

Їхнє занепокоєння викликане тим, що 2 серпня Міністерство державної безпеки Китаю, яке є головним відомством, що контролює зовнішню розвідку й контррозвідку як усередині країни, так і за кордоном, розмістило в китайській соціальній мережі WeChat повідомлення під заголовком "Боротьба зі шпигунством вимагає мобілізації всіх членів суспільства".

У ньому міністерство закликало громадян "творчо проводити роз'яснювальну роботу щодо ворогів, пропагувати верховенство закону, посилити тлумачення прецедентного права, просвіщати маси на прикладі типових випадків, підвищувати поінформованість усього суспільства щодо протидії шпигунству та формувати потужні спільні сили для підтримання національної безпеки".

Китайська поліція затримує журналіста на контрольно-пропускному пункті дорогою до постраждалого від заворушень уйгурського міста Луккун, провінція Сіньцзян, 28 червня 2013 р. (Mark Ralston/AFP via Getty Images)

У міністерстві також заявили, що Китай повинен заохочувати окремих осіб, які займаються контррозвідкою, похвалою й нагородами, та вдосконалювати механізм звітності для таких осіб.

У повідомленні йдеться про те, що здійснення заходів з боротьби зі шпигунством є завданням "державних органів, громадських груп і комерційних підприємств", а відповідальність за це повинні взяти на себе уряд і "керівники галузей".

Повідомлення в WeChat з'явилося незабаром після того, як 1 липня набув чинності розширений закон про боротьбу зі шпигунством.

Закон розширює рамки поняття "шпигунство", що турбує уряд США, особливо щодо іноземних компаній у Китаї, які, як вони побоюються, можуть бути покарані за ведення нормальної ділової активності.