ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Мітингувальники в Нігері закликали вивести всі іноземні війська (ВІДЕО)

Велика Епоха
Прихильники хунти Нігеру, яка захопила владу, тримають російський прапор на початку акції протесту, 3 серпня 2023 р. Ніамей, Нігер. (AP Photo/Sam Mednick)

У четвер у столиці Нігеру сотні людей вийшли на мітинг на підтримку правлячої хунти. Вони виступили проти Франції та інших країн, які критикували нещодавній переворот. Військові лідери країни використовують антизахідні настрої для зміцнення своєї влади.

Протестувальники в Ніамеї скандували слова підтримки сусіднім країнам, у яких останніми роками також відбулися військові перевороти. Деякі розмахували російськими прапорами.

Минулого тижня було повалено президента Мохамеда Базума, прихід до влади якого ознаменував першу мирну демократичну передачу влади в Нігері після здобуття незалежності від Франції 1960 року.

Нігер вважався останнім надійним партнером Заходу в регіоні, проте деякі жителі країни вбачають у Росії та її найманому угрупованню "Вагнер", що діє в кількох африканських країнах, потужну альтернативу. Нова хунта не повідомила, чи має намір вона укласти союз із Москвою або дотримуватися західних партнерів Нігеру, але це питання стало центральним у політичній кризі, що розгортається. Сусідні Малі та Буркіна-Фасо, де правлять хунти, підтримують зв'язки з Москвою.

"Понад 13 років нігерійський народ страждає від несправедливості", — сказав учасник акції Моктар Абду Ісса. Хунта "позбавить нас від цього, дасть Бог... вона звільнить нігерійський народ".

"Ми втомилися від французів", — додав він.

"Ми говоримо про негайне виведення всіх іноземних військ", — заявив The Associated Press після зустрічі за закритими дверима Махаман Сануссі, тимчасовий координатор M62 (антифранцузького політичного альянсу, який організував акцію протесту в четвер).

Поки що незрозуміло, чи підтримується переворот більшістю населення.

У середу у зверненні до нації новий військовий правитель генерал Абдурахман Тчіані закликав населення бути готовим до захисту країни. Він назвав жорсткі санкції, введені минулого тижня ЕКОВАС, незаконними, несправедливими, нелюдськими та безпрецедентними.

Переворот був рішуче засуджений західними країнами і західноафриканським регіональним блоком ЕКОВАС, який пригрозив застосувати силу для усунення хунти, якщо вона не поверне владу Базуму. У зв'язку зі зростанням напруженості в столиці та регіоні багато європейських країн почали евакуацію своїх громадян.

Блок встановив для хунти крайній термін, неділю, для відновлення влади Базума, який, як і раніше, перебуває під домашнім арештом. Із середи керівники оборонних відомств країн ЕКОВАС обговорюють можливий план військового втручання у справи країни, йдеться в заяві Фіделе Сарассоро, виконавчого секретаря Ради національної безпеки Кот-д'Івуару, що входить до блоку.

Міністр закордонних справ Сенегалу Айссата Талл Салл заявила в четвер, що в разі військової інтервенції до Нігеру з боку ЕКОВАС країна візьме в ній участь. "Сенегальські солдати мають піти... Ці державні перевороти мають бути зупинені", — сказала вона.

Навіть якщо військові правителі Нігеру вимагатимуть виведення французьких військ, як це сталося в сусідніх Малі та Буркіна-Фасо, це нічого не змінить, заявила в середу на пресбрифінгу прессекретарка міністра закордонних справ Франції Анн-Клер Лежандр.

"Ми не відповідаємо перед путчистами. Ми визнаємо тільки один конституційний порядок і тільки одну легітимність — президента Базума", — сказала вона.

Президент США Джо Байден використав день незалежності Нігеру для того, щоб закликати до звільнення Базума та відновлення демократії.

"Нігерійський народ має право обирати своїх лідерів. Вони висловили свою волю під час вільних і чесних виборів, і це необхідно поважати", — йдеться в його заяві в четвер.

У четвер президент Нігерії Бола Тінубу направив дві делегації для врегулювання кризи в Нігері.

До Нігеру попрямувала група з ЕКОВАС на чолі з колишнім главою нігерійської держави генералом Абдулсаламі Абубакаром. Друга група на чолі з послом Бабаганой Кінгібе вирушила на переговори з лідерами Лівії та Алжиру, повідомив Аджурі Нгелале, спеціальний радник президента.

Раніше цього тижня Нігерія припинила передачу електроенергії в Нігер, повідомив співробітник однієї з основних нігерійських електроенергетичних компаній на умовах анонімності, оскільки він не має права давати коментарі з цього питання.