ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вищий суд Ізраїлю розгляне позови проти закону, що послаблює його повноваження

Велика Епоха
Постраждалого демонстранта тягнуть поліцейські під час протесту проти планів уряду Нетаньяху щодо реформування судової системи в Тель-Авіві, Ізраїль, понеділок, 24 липня 2023 р. (AP Photo/Ariel Schalit)

У середу вищий суд Ізраїлю заявив, що розглядатиме судові позови проти нового закону, який послаблює його владу і викликає найбільші в історії країни протести, пише AP News.

У країні багато хто подав петиції з проханням до Верховного суду скасувати ухвалений у понеділок закон у рамках плану Біньяміна Нетаньягу з реорганізації судової системи Ізраїлю.

На суд чиниться потужний громадський тиск з метою змусити його скасувати закон, і він украй зацікавлений у збереженні своїх повноважень і незалежності. Але якщо суд це зробить, уряд Нетаньяху зможе проігнорувати рішення, що створить передумови для кризи в питанні про те, хто володіє вищою владою.

Критики змін називають їх ударом по демократії, стверджуючи, що судова влада в Ізраїлі є головним обмежувачем повноважень прем'єр-міністра і його коаліції більшості в парламенті.

Прихильники ультраправого й ультраортодоксального уряду Нетаньягу стверджують, що закон не дасть змоги ліберальним, необираним суддям втручатися в рішення обраних законодавців. Вони також стверджують, що суд не повинен мати можливості ухвалювати рішення за законом, що обмежує його власні повноваження.

"Якщо суд буде сам визначати свої повноваження, то це не поділ влади", — заявив агентству Ассошіейтед Прес Сімха Ротман, один із правих законодавців, які очолюють цю реформу. "Це не демократія".

За останні сім місяців сотні тисяч ізраїльтян вийшли на вулиці на знак протесту проти цього плану.

Реорганізація також викликала стурбованість найближчих союзників Ізраїлю. Адміністрація Байдена назвала результат "сумним", а Європейський союз заявив у середу, що "уважно і з занепокоєнням стежить за розвитком подій в Ізраїлі".

В Ізраїлі немає конституції, замість неї діє звід "основних законів", що закріплюють права і свободи. Прем'єр-міністр керує країною через коаліцію більшості в парламенті, що фактично забезпечує йому контроль над виконавчою і законодавчою гілками влади. У результаті Верховний суд відіграє важливу наглядову роль, захищаючи від корупції та відверто політичних призначень некваліфікованих кандидатів на важливі посади.

Ухвалений у понеділок закон позбавляє Верховний суд права блокувати дії та призначення уряду на підставі їхньої "необґрунтованості".

У середу Верховний суд не став виносити судову заборону, як того вимагали заявники, але заявив, що розгляне скарги на новий закон після того, як Кнесет повернеться з канікул у вересні.

Союзники Нетаньяху пообіцяли, що після парламентських канікул вони домагатимуться нових змін у судовій системі. Інший запланований законопроєкт надасть парламенту контроль над призначенням суддів.