ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Південна і Північна Кореї відзначають 70 років від укладення перемир'я

Велика Епоха
Лідер КНДР Кім Чен Ин спостерігає за військовим парадом на честь 90-річчя армії Північної Кореї на площі Кім Ір Сена в Пхеньяні, Північна Корея, 25 квітня 2022 року. (Центральне інформаційне агентство Кореї/Korea News Service via AP, File)

У четвер виповнюється 70 років від дня укладення перемир'я, яке зупинило кровопролиття в Корейській війні, і обидві Кореї відзначають цю річницю по-різному, що підкреслює напруженість у ядерній сфері.

Північна Корея запросила делегації з Китаю і Росії, готуючись влаштувати урочистості за участю тисяч громадян і проводячи репетиції протягом кількох місяців. Вона розглядає 70-річчя як перемогу у "Великій Вітчизняній визвольній війні", пише AP News.

Кульмінацією урочистостей, найімовірніше, стане військовий парад у столиці Пхеньяні, де Кім Чен Ин може продемонструвати ракети з ядерним зарядом.

У Південній Кореї президент Юн Сук Йоль запросив десятки іноземних ветеранів війни, щоб вшанувати пам'ять полеглих під час війни 1950-53 років.

Перемир'я залишило Корейський півострів у стані технічної війни. Протягом 70 років дипломатичних злетів і падінь Кореї незмінно сприймали одна одну як екзистенціальну загрозу, і саме тому перемир'я так і не замінили мирним договором, як це передбачалося на початку.

Нині регулювання напруженості стало як ніколи складним, оскільки Кім продовжує відмовлятися від діалогу зі США, агресивно нарощуючи ядерний арсенал, який він розглядає як найнадійнішу гарантію свого виживання.

Кім також наполягає на поглибленні співпраці з авторитарними союзниками — Китаєм і Росією, які самі перебувають у конфронтації з Вашингтоном через регіональний вплив і війну в Україні.

У середу державні ЗМІ Північної Кореї розповіли про прибуття російської делегації на чолі з міністром оборони Сергієм Шойгу, якого в аеропорту Пхеньяну зустрічали високопосадовці з Північної Кореї, включно з міністром оборони Кан Сун Намом. Правляча Комуністична партія Китаю також направляє в країну чиновника середньої ланки Лі Хунчжуна в надії на подальший розвиток двосторонніх обмінів.

Заступник прес-секретаря Держдепартаменту США Ведант Патель закликав Пекін і Москву відігравати більш конструктивну роль у розрядці напруженості і повернути Пхеньян до діалогу.

Для південнокорейців головним підсумком перемир'я 1953 року стало подальше підписання американо-південнокорейського договору про взаємну оборону. Перед обличчям зростаючих ядерних загроз Юн хоче отримати від США твердіші гарантії того, що вони швидко і рішуче застосують свою ядерну зброю для захисту Півдня в разі ядерної атаки з боку Північної Кореї.

Очікується, що в четвер тисячі людей візьмуть участь у церемонії перемир'я в південному портовому місті Пусан, де розташований цвинтар, присвячений солдатам ООН, загиблим під час війни.