ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Володимир Зеленський розглядає відтермінування президентських виборів у світлі воєнного стану

Велика Епоха
Президент України Володимир Зеленський (Офіс Президента)
Президент України Володимир Зеленський (Офіс Президента)

Президент України Володимир Зеленський заявив, що він може відкласти проведення виборів у країні та залишатися при владі доти, доки триває війна з Росією.

Про інші події в Україні та у світі читайте на порталі "вікна новини". Там ви знайдете найсвіжіші новини та багато корисної й актуальної інформації.

В інтерв'ю "Бі-Бі-Сі", опублікованому 22 червня, Зеленський не зміг гарантувати, що президентські вибори відбудуться 2024 року, коли закінчиться його п'ятирічний термін. Зеленський сказав, що українське законодавство забороняє проводити вибори, коли країна перебуває на воєнному стані, як це було після того, як 24 лютого 2022 року російські війська розпочали повномасштабне вторгнення в країну.

Коли Зеленського запитали, чи будуть вибори в Україні наступного року, він зазначив, що в Україні триває воєнний стан, і сказав, що сподівається на закінчення війни до наступного року, але не сказав, що допустить проведення виборів, навіть якщо війна з Росією триватиме до цього моменту.

"Вибори мають відбуватися в мирний час, коли немає війни, відповідно до закону, — сказав Зеленський. — Я дуже хочу, щоб наступного року був мир і життя було таким, яким воно було до війни".

Поточний термін дії воєнного стану в Україні розрахований до 18 серпня 2023 року, хоча він може бути продовжений ще раз.

Спікер українського парламенту Руслан Стефанчук, який, як і Зеленський, є членом партії "Слуга народу", також зазначив, що триваюча війна з Росією може призвести до перенесення виборів. В інтерв'ю "Українській правді" минулого тижня Стефанчук сказав, що проведення виборів у воєнний час "може призвести до дезінтеграції держави".

"Ми не знаємо, як організувати голосування для майже 7 мільйонів [людей], які перебувають за межами України, — сказав Стефанчук, згідно з перекладом його зауважень "Українській правді". — Ми не знаємо, як організувати голосування для тих регіонів, які тимчасово окуповані. Ми не знаємо, як забезпечити належне представництво, явку інших громадян під час воєнного стану і чи не піддадуться виборчі дільниці нападу. Тому, мені здається, дуже мудре рішення закладено в законодавстві України, що вибори не можуть проводитися під час воєнного стану".

Передвиборча позиція Зеленського викликає критику в США

Колишній ведучий Fox News Такер Карлсон розкритикував передвиборчу позицію Зеленського в останньому епізоді своєї серії дописів у Твіттері у вівторок увечері. Карлсон висміяв американських політиків, які характеризують війну між Україною і Росією як боротьбу за збереження української демократії.

Карлсон регулярно критикував підтримку США української сторони і в березні запитав кандидатів у президенти США, якою мірою вони продовжуватимуть постачати українським військам зброю і чи вважають вони, що подальша підтримка України підвищує шанси прямого ядерного конфлікту між США і Росією.

Тіні Кокс, президент Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), закликає Зеленського взяти на себе зобов'язання провести вибори в термін, принаймні, з травня.

В інтерв'ю "Європейській правді" від 16 травня Кокс сказав, що Україна, як країна-член Ради Європи, "повинна провести вільні та справедливі вибори, тому що це одне із зобов'язань за статутом і за нашими конвенціями". Кокс сказав, що він очікує проблем із проведенням виборів в Україні у воєнний час, але наполягає на тому, щоб Україна провела вибори незалежно від цього.

"Ніхто не буде звинувачувати Україну, якщо не все буде ідеально, — сказав він. — Усі звинувачуватимуть Україну, якщо ви не організуєте вибори".

Досі адміністрація президента Джо Байдена наполягала на тому, що продовжуватиме підтримувати українські війська доти, доки вони не досягнуть успіхів на полі бою, що дадуть українському уряду сприятливу позицію в будь-якій потенційній мирній угоді з Росією.

Виступаючи 3 червня у Фінляндії, державний секретар США Ентоні Блінкен сказав, що "припинення вогню, яке просто заморожує існуючі лінії на місці" і дозволяє Путіну "закріпити контроль над захопленою ним територією, відпочити, переозброїтися і знову напасти — це не справедливий і міцний мир".

Українські війська почали широко очікуваний контрнаступ, але минулого тижня "Бі-Бі-Сі" заявила, що прогрес у контрнаступі був "повільнішим, ніж хотілося б".

В інтерв'ю німецькій газеті Bild минулого тижня генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору (НАТО) Єнс Столтенберг сказав: "Ми повинні готуватися до того, що [війна в Україні] може затягнутися на роки. Ми не повинні послаблювати підтримку України".

Кілька кандидатів у президенти США заявили, що в разі свого обрання вони або відмовляться від підтримки США війни в Україні, або наполягатимуть на мирних переговорах.

Колишній президент-республіканець Дональд Трамп заявив, що він укладе мирну угоду в Україні протягом 24 годин, якщо знову обійме Білий дім у 2024 році.

Республіканський губернатор Флориди Рон ДеСантіс сказав, що "невідомо", який вигляд може мати ситуація до початку нового президентського терміну США в січні 2025 року, але сказав: "Я хочу побачити врегулювання цього питання".

Кандидат у президенти від демократів Роберт Ф. Кеннеді-молодший запропонував свій власний мирний план для України.

"Ми запропонуємо вивести наші війська і ракети з ядерною зброєю від кордонів Росії. Росія виведе свої війська з України і гарантує її свободу і незалежність, - йдеться на сайті передвиборчої кампанії Кеннеді. - [Миротворці ООН] гарантують мир російськомовним східним регіонам України. Ми покладемо край цій війні. Ми покладемо край стражданням українського народу. Це стане початком ширшої програми демілітаризації всіх країн".