ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Два волонтери ЮНЕСКО намагаються зберегти культурні та історичні пам'ятки України (ВІДЕО)

Велика Епоха
Волонтери Еммануель Дюран (ліворуч) і Сергій Ревенко встановлюють високотехнологічний сканер у церкві Всіх Святих при Києво-Печерській лаврі, Київ, 11 червня 2023 року. (AP Photo/Jon Gambrell)

Під сумним поглядом святого команда добровольців із двох інженерів, підтримуваних ООН, спостерігала, як лазер, що обертається, робить мільйон вимірювань на секунду всередині київської церкви Всіх Святих.

Лазер швидко пронісся церквою, що є частиною Києво-Печерської лаври, роблячи при цьому серію фотографій неймовірно високої роздільної здатності.

Ці зображення будуть об'єднані з навігаційними даними для створення ідеальної тривимірної візуалізації святого місця, що є частиною проєкту із захисту та збереження історичних місць по всій Україні.

"Це критичний момент", — сказала К'яра Децці Бардескі, яка курує Україну в ЮНЕСКО. "Якщо не захистити цю спадщину зараз, ми ризикуємо втратити її назавжди".

За даними ЮНЕСКО, відколи Росія почала війну в лютому 2022 року, щонайменше 259 культурних та історичних об'єктів було пошкоджено внаслідок бойових дій. Серед них церкви, музеї, пам'ятники та бібліотеки, розповідає AP News.

На допомогу прийшли Еммануель Дюран, французький інженер, який мешкає в Женеві, і Сергій Ревенко, український архітектор. Останніми днями ці двоє добровольців по лінії ЮНЕСКО працювали в храмі Всіх Святих, збудованому між 1696 і 1698 роками в Лаврі, також відомій як Печерський монастир.

Вони використовували подарований пристрій під назвою Zoller & Fröhlich Imager 5010X, що складається з двох прямокутних блоків з камерою високої роздільної здатності, що обертається, у центрі. Вартість приладу, а також необхідного програмного забезпечення та допоміжного обладнання склала близько 70 000 доларів США.

Камера зафіксувала внутрішній простір із таким наближенням, що видно навіть текстуру мазків пензля.

"Якщо через війну церкву розбомблять, це, звісно, буде жахливо, але, принаймні, ми матимемо цю цифрову інформацію, і вона дуже допоможе у відновленні храму", — сказав Дюран.

"Це важливо зберегти, тому що ворог намагається знищити нашу ідентичність", — сказав Ревенко. "Наша ідентичність — це спадщина та культура, які ми можемо передати наступному поколінню".

На воротах Лаври зображено синій щит Гаазької конвенції 1954 року, що теоретично забезпечує захист цього місця відповідно до міжнародного права. Але останніми тижнями Київ неодноразово піддавався атакам російських ракет і безпілотників, що підвищує ризик пошкодження.

Посольство Росії у Вашингтоні не відповіло на прохання прокоментувати практику завдавання ударів по історичних об'єктах.