ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Tesla випускатиме електродвигуни без рідкоземельних елементів, що похитне монополію Пекіна (ВІДЕО)

Велика Епоха
Автомобілі Tesla припарковані перед виставковим залом і сервісним центром Tesla в Берлінгеймі, Каліфорнія, 20 травня 2019 року. (Justin Sullivan/Getty Images)

Під час презентації «День інвестора 2023» у Техасі компанія Tesla розкрила свої плани з виробництва електродвигуна наступного покоління без використання рідкоземельних мінералів. У разі успіху, компанія може мати значний вплив на монополію Китаю на ці матеріали.

«У міру переходу світу на екологічно чисту енергію попит на рідкоземельні метали різко зростає. Проблема не тільки в задоволенні попиту, а й у ризику для довкілля і здоров'я», — сказав Колін Кемпбелл, віцепрезидент із розробки силових агрегатів компанії Tesla.

«Ми розробили наш наступний привід, у якому використовується двигун із постійними магнітами, щоб взагалі не використовувати рідкоземельні матеріали», — оголосив він.

Кемпбелл не уточнив, які матеріали будуть використані для заміни рідкоземельних компонентів.

Tesla також заявила, що з 2017 по 2022 роки використання рідкісноземельних матеріалів (РЗМ) у Tesla Model 3 скоротилося на 25 відсотків завдяки підвищенню ефективності системи силових агрегатів.

Незабаром після заяви Tesla про виключення рідкісноземельних матеріалів з конструкції двигунів, найбільший китайський постачальник РЗМ, Northern Rare Earth (600111.SHA), побачив падіння вартості своїх акцій майже на 10 відсотків станом на 10 березня. Котирування акцій двох інших великих постачальників РЗМ, China Rare Earth (0769.HKG) і Shenghe Resources (600392.SHA), також впали на 5,9 і 10 відсотків, відповідно.

Постачання рідкоземельних металів значною мірою монополізовані Комуністичною партією Китаю (КПК). Згідно з даними Геологічної служби США (USGS), у 2022 році запаси рідкоземельних копалин у Китаї становили 34 відсотки від загальносвітових обсягів, а виробництво рідкоземельних металів — 70 відсотків. Пропозиція і ціна РЗМ на світовому ринку значною мірою перебувають під контролем КПК.

В умовах загострення напруженості у відносинах між США і Китаєм мінімізація або відмова від використання рідкісноземельних елементів без погіршення характеристик продукції сприятиме стабільності ланцюжка постачання.

Двигуни з постійними магнітами з РЗМ використовують і в інших галузях, включно з вітряними турбінами, традиційними автомобільними двигунами, побутовими приладами (кондиціонери, холодильники, пральні машини тощо), промисловими роботами та енергоощадними ліфтами. Тому розвиток технології двигунів з постійними магнітами без РЗМ може мати ширші наслідки, потенційно впливаючи на попит на рідкоземельні метали з Китаю.

КПК розглядає рідкоземельні матеріали як політичний козир

У 2010 році, після того, як Китай загострив суперечку з Японією щодо контролю над островами архіпелагу Дяоюйдао, КПК почала обмежувати експорт усіх 17 рідкісноземельних матеріалів до Японії. Західні країни усвідомили, що небезпечно покладатися на китайські ланцюжки постачання.

З 2011 року КПК створила так звану систему стратегічних запасів рідкоземельних матеріалів.

Водночас КПК зосередила виробництво РЗМ у руках кількох контрольованих урядом груп, що ще більше посилило її вплив на світову пропозицію і ціни.

Пекін почав серйозно розглядати обмеження експорту РЗМ у США в травні 2019 року на тлі ескалації торгової війни між двома країнами.

У той час рупор КПК газета People's Daily виступила з різким попередженням, заявивши, що Сполученим Штатам «не слід недооцінювати здатність Китаю до протидії».

За матеріалами The Epoch Times USA