ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Тисячі дітей вивезені в Росію або на окуповані території — Human Rights Watch (ВІДЕО)

Велика Епоха
За даними правозахисної групи, 100 закладів, у яких утримувалося понад 32 000 дітей, зараз перебувають на окупованих Росією територіях (Edgar Su/Reuters)

Вторгнення Росії в Україну мало «руйнівні» наслідки для дітей в інтернатних установах: тисячі дітей були переведені на окуповані території або в Росію, за даними Human Rights Watch (HRW).

У доповіді, опублікованій у понеділок, правозахисна організація також заявила, що війна засвідчила нагальну потребу в реформах в Україні, де до вторгнення в інтернатних установах перебувало понад 105 000 дітей, що є найбільшим показником у Європі після Росії.

«Ця жорстока війна наочно продемонструвала необхідність покласти край небезпекам, з якими стикаються діти, поміщені до дитячих установ», — сказав Білл Ван Есвельд, помічник директора з прав дітей у нью-йоркській організації, пише AL JAZEERA.

«Повернення дітей, які були незаконно захоплені російськими військами, має стати міжнародним пріоритетом», — додав він.

Міжнародне усиновлення заборонено під час збройного конфлікту; насильницьке переміщення цивільних осіб з окупованої території є воєнним злочином.

У доповіді також ідеться, що 100 закладів, у яких до 2022 року перебувало понад 32 000 дітей, тепер розташовані на території, окупованій Росією.

Згідно з доповіддю HRW, Україна намагається реформувати систему вже понад два десятиліття, але кількість дитячих закладів тільки зростає — з 663 у 2015 році до 727 у 2022 році.

Унаслідок війни набагато більше дітей залишаться сиротами або будуть розлучені зі своїми батьками.

«Діти знову потрапляють до дитячих закладів, включно з дітьми, чиї батьки були вбиті або поранені, а також тими, чиї батьки пережили психічні кризи через війну», — ідеться в повідомленні наглядового органу.

У вересні Організація Об'єднаних Націй обговорила твердження про те, що російські війська відправляли українських дітей у Росію на всиновлення в рамках масштабнішої програми примусового переселення і депортації.

У 55-сторінковій доповіді також наголошено на інших проблемах, зокрема на психічних травмах переміщених дітей, а також на відсутності піклування і неадекватному догляді через брак вихователів.

«Багатьом дітям у дитячих установах доводилося тижнями ховатися від обстрілів у підвалах без електрики та проточної води, зокрема дітям з обмеженими можливостями», — йдеться в доповіді.