ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Імпорт озброєнь до Європи різко зріс: Sipri (ВІДЕО)

Велика Епоха
Поїзд перевозить танки. (iStock)

Уперше в доповіді інституту дослідження проблем миру Sipri показано наслідки війни Росії проти України для світової торгівлі зброєю.

Зміна епох, викликана війною в Україні, з усією силою вдарила по ринку зброї в Європі. За останні два п'ятирічних періоди імпорт важких озброєнь, як-от танки, винищувачі та підводні човни, в Європу зріс на 47%, а в європейські країни НАТО — на цілих 65%.

Про це йдеться в доповіді, опублікованій у понеділок (13 березня) стокгольмським інститутом дослідження проблем миру Sipri. У лютому 2022 року Україна стала третім за величиною імпортером військового обладнання у світі.

Однак у глобальному масштабі обсяг постачання зброї між державами скоротився на 5,1 відсотка. США залишаються лідером галузі, а Німеччина — одним із п'яти найбільших постачальників. Дослідник Sipri Пітер Веземан сказав: «Не дивлячись на те, що постачання зброї скоротилися в усьому світі, постачання в Європу різко зросли через напруженість у відносинах між Росією і більшістю інших європейських держав. Після вторгнення Росії в Україну європейські держави хочуть імпортувати більше зброї — і швидше».

Згідно зі звітом, більше ніж половина (56 відсотків) зброї, купленої цими державами, надійшло зі США, а 5,1 відсотка — з Німеччини. Україна несподівано стала одним із найбільших покупців: вона практично не імпортувала важку зброю з моменту здобуття незалежності від Радянського Союзу в 1991 році. Однак до 2022 року військова допомога зі США та Європи вивела її на третє місце у світі. Більше імпортували тільки Катар та Індія.

У період з 2018 по 2022 роки Україна посідає 14-те місце з 2,0 відсотками світового імпорту. Її третім найбільшим постачальником, після США та Польщі, є Німеччина.

Протягом десятиліть США і Росія були домінівними постачальниками зброї у світі. Однак розрив між ними зростає: якщо США залишаються експортером номер один з часткою в 40 відсотків, то частка Росії значно скоротилася, до 16 відсотків. Франція посідає третє місце з сильним зростанням — до 11 відсотків. Sipri не виключає, що Франція обжене Росію.

Обсяг російського експорту озброєнь впав на 31 відсоток під час порівняння періодів з 2013 по 2017 роки й з 2018 по 2022 роки, особливо різко в останні три роки. Дослідники вважають, що ця тенденція продовжиться через війну в Україні. Збройні сили Росії самі потребуватимуть зброї.

Завершують п'ятірку країн-експортерів Китай і Німеччина. Згідно зі звітом, обсяг німецького експорту в п'ятирічному порівнянні знизився на 35%. Таким чином, частка Федеративної Республіки у світовому експорті склала 4,2 відсотка (раніше: 6,1 відсотка). Держави Близького Сходу були найбільшими покупцями німецького військового обладнання.

За матеріалами Epoch Times Europe GmbH