ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україна почне переговори зі США про гарантії безпеки

Велика Епоха
Президент України Володимир Зеленський. (REUTERS/Kacper Pempel)

Цього тижня Україна розпочне консультації зі Сполученими Штатами щодо надання гарантій безпеки Києву до завершення процесу вступу до НАТО, заявив у неділю керівник апарату президента Володимира Зеленського, повідомляє Reuters.

Андрій Єрмак у своєму месенджері Telegram також повідомив, що офіційні особи з низки країн готуються зустрітися в Саудівській Аравії, щоб обговорити мирний план Зеленського для України, заснований на виведенні всіх російських військ.

Єрмак не повідомив, коли відбудеться наступна зустріч, але сказав, що план буде обговорюватися в три етапи, аж до зустрічі глав держав і урядів.

Вперше про зустріч у Саудівській Аравії повідомила газета The Wall Street Journal в суботу, сказавши, що вона відбудеться в Джидді 5-6 серпня.

Переговори про гарантії безпеки зі Сполученими Штатами є продовженням зобов'язань, які Група 7 (G7) взяла на себе на саміті НАТО в Литві на початку цього місяця щодо розробки і дотримання гарантій безпеки.

"Ми починаємо переговори зі Сполученими Штатами (цього тижня), - написав Єрмак у Telegram.

"Гарантії безпеки для України будуть конкретними, довгостроковими зобов'язаннями, які забезпечать спроможність України перемогти і стримати російську агресію в майбутньому. Це будуть чітко прописані формати і механізми підтримки".

За його словами, гарантії "діятимуть доти, доки Україна не набуде членства в НАТО".

На Вільнюському саміті Західного Альянсу було запропоновано підтримку Україні у протистоянні 17-місячному російському вторгненню, а окремі країни пообіцяли надати нове озброєння, але дата членства України в НАТО не була визначена доти, доки триває війна.

Члени G7 домовилися, що кожна країна має провести переговори щодо укладення угод про надання гарантій безпеки та допомоги Україні у зміцненні її армії.

У своїх коментарях Єрмак зазначив, що до декларації G7 приєдналися ще понад 10 країн, і Україна веде переговори про умови майбутніх гарантій з кожною з них.

Єрмак говорив про майбутню зустріч у Саудівській Аравії на зустрічі регіональних чиновників у західноукраїнському місті Івано-Франківськ.

Він нагадав, що перша міжнародна зустріч, присвячена мирному плану, відбулася в червні в Копенгагені.

Окрім заклику до виведення російських військ, мирний план Зеленського також передбачає відновлення довоєнних кордонів України та повернення додому всіх ув'язнених і депортованих дітей.

Росія і Україна провели серію мирних переговорів незабаром після російського вторгнення в лютому 2022 року, але вони не привели до жодних домовленостей.

Україна, чиї збройні сили тепер підкріплені західною зброєю, заявила, що не братиме участі в жодних подальших переговорах, поки російські війська не підуть звідти.