ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Африканські лідери так і не домоглися від Путіна ні повернення зернової угоди, ані миру (ВІДЕО)

Велика Епоха
Саміт Росія-Африка в Санкт-Петербурзі, Росія, п'ятниця, 28 липня 2023 року. (Павло Бедняков, Sputnik, Kremlin Pool Photo через AP)

Лідери африканських країн за два дні зустрічей із президентом РФ практично нічого не домоглися у відповідь на свої прохання відновити угоду, яка давала змогу зберегти постачання зерна з України, і знайти шляхи припинення війни.

Путін на прес-конференції наприкінці суботи після саміту Росія-Африка заявив, що розірвання Росією зернової угоди на початку цього місяця призвело до зростання цін на зерно, що вигідно російським компаніям. Він додав, що Москва поділиться частиною цих доходів з "найбіднішими країнами".

Це зобов'язання, яке не містить жодних подробиць, послідувало за обіцянкою Путіна в найближчі три-чотири місяці почати безкоштовну поставку від 25 до 50 тис. тонн зерна в кожну з шести африканських країн — обсяг, що менший від 725 тис. тонн, поставлених Всесвітньою продовольчою програмою ООН у кілька країн, що голодують, як африканських, так і інших, у рамках зернової угоди. Росія планує спрямувати безкоштовне зерно в Буркіна-Фасо, Зімбабве, Малі, Сомалі, Еритрею та Центральноафриканську Республіку.

На саміті в Росії були присутні менше ніж 20 із 54 глав держав і урядів країн Африки, тоді як на попередній зустрічі 2019 року їх було 43. Кремль звинуватив тиск Заходу в тому, що деякі африканські країни не приїхали на зустріч.

Президенти Єгипту і ПАР були одними з найактивніших прихильників відновлення зернової угоди.

"Ми хотіли б, щоб Чорноморську ініціативу було реалізовано і щоб Чорне море було відкритим", — заявив президент ПАР Сіріл Рамафоса. "Ми тут не для того, щоб благати про пожертви для африканського континенту".

Африканські лідери також недвозначно закликали до миру.

"Ця війна має закінчитися, і вона може закінчитися тільки на основі справедливості та розуму", — заявив голова Комісії Африканського союзу Мусса Факі Махамат. "Порушення, які вона спричиняє в постачанні енергоносіїв і зерна, мають бути негайно припинені".

Путін заявив, що Росія проаналізує мирну пропозицію африканських лідерів щодо України, деталі якої не розголошуються. Однак російський лідер запитав: "Чому ви просите нас призупинити вогонь? Ми не можемо призупинити вогонь, коли на нас нападають".

Наступним значним кроком у мирних зусиллях, судячи з усього, стане організований Україною мирний саміт, який у серпні проведе Саудівська Аравія. Росію на нього не запрошено.

Країни Африки становлять найбільший блок голосів в ООН і як ніхто інший розділилися в думках щодо резолюцій Генеральної Асамблеї, які критикують дії Росії в Україні. Делегації на саміті в Санкт-Петербурзі бродили виставками зброї, нагадуючи про роль Росії як головного постачальника озброєнь на африканський континент.

Однак африканським країнам потрібні більш конкретні результати таких зустрічей, заявив на саміті голова Комісії АС.

"Необхідно поліпшити торговельний баланс між Росією та Африкою, який вкрай незбалансований на користь першої сторони", — сказав Махамат. На першому саміті Росія-Африка 2019 року Путін пообіцяв подвоїти товарообіг Росії з континентом протягом п'яти років. Однак досі цей показник залишається на рівні близько 18 млрд дол. на рік.

Крім того, "зміцнення співробітництва в галузі миру і безпеки та боротьби з тероризмом вимагає більше справ і менше декларацій про наміри", — сказав Махамат, у той час як він та інші африканські лідери поспішали відреагувати на переворот у Нігері, який може перекреслити регіональну реакцію на зростаючу загрозу з боку ісламських екстремістських угруповань.

Путін у своєму виступі в суботу також не став пояснювати свою відсутність на економічному саміті БРІКС у ПАР наступного місяця на тлі розбіжностей щодо ордера на його арешт, виданого Міжнародним кримінальним судом. За словами Путіна, його присутність там не "важливіша, ніж моя присутність тут, у Росії".