ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай критикує "зловмисний ажіотаж" навколо зникнення Цинь Гана (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Hector Retamal/AFP via Getty Images)

Міністерство закордонних справ Китаю назвало спекуляції щодо місцеперебування Цинь Гана "зловмисним ажіотажем", продовжуючи відмовлятися надавати подальші подробиці про зниклого колишнього міністра закордонних справ.

На щоденній пресконференції в Пекіні речник міністерства Мао Нін заявила, що Китай оприлюднив інформацію про Циня "своєчасно". "Ми послідовно виступаємо проти зловмисного ажіотажу навколо цієї справи", — сказала вона.

У середу Мао зіткнулася зі шквалом запитань про зникнення і звільнення Циня, проте не відповіла. Жодне з більш ніж 20 запитань про Циня не було надруковано в офіційному протоколі.

Циня, колишнього протеже президента Сі Цзіньпіна, не бачили понад місяць. Його зникнення призвело до спекуляцій щодо його долі, які не були приглушені раптовим оголошенням у вівторок про те, що його зняли з посади міністра закордонних справ і призначили його попередника, Ван І, на його місце.

Невдовзі після цього оголошення деякі згадки про Циня як міністра закордонних справ, в тому числі біографії, стенограми і пресрелізи, були видалені з деяких урядових вебсайтів. Плутанини додало те, що виявилося, що він залишиться членом Державної ради.

Ця новина була повідомлена в короткій заяві офіційного державного засобу масової інформації "Сіньхуа". Жодних причин не було вказано.

На пресконференції в середу Мао неодноразово запитували, чому Цинь був усунутий, де він зараз знаходиться, чи залишився він у Державній раді, чи стало його звільнення причиною скасування або перенесення кількох візитів іноземних високопосадовців, чи було призначення Вана тимчасовим, і чи був Цинь об'єктом корупційного розслідування, чи має він поганий стан здоров'я.

У відповідь Мао відсилала журналістів до повідомлення Сіньхуа або говорила, що не володіє інформацією, написали гонконзькі ЗМІ. Подальші спроби журналістів переформулювати питання отримували таку ж відповідь від Мао.

Репортер Reuters запитав: "Вчора ряд китайських експертів заявили, що ситуація з Цинь Ганом, його нещодавнє зникнення, обмеженість пояснень... свідчать про те, що керівництво країни непрозоре, як ніколи. Який коментар Китаю?"

Мао відповіла: "Я не розумію ситуацію, про яку ви згадали, відповідна інформація була представлена. Наступне питання".

Щоденні пресконференції міністерства відомі тим, що дають мало конкретної інформації, особливо у відповідь на політично чутливі питання іноземної преси. Відповіді, як правило, шаблонні, стосуються тез Комуністичної партії та критики опонентів.

Вони не транслюються в прямому ефірі, а запис запитань публікується пізніше. У середу було показано лише сім запитань, усі з китайських державних ЗМІ, і жодне з них не стосувалося Циня. Раніше міністерство відхиляло запити про відсутні питання, заявляючи, що ніколи не претендувало на надання повних стенограм.

Зникнення Циня стає одним з найбільших політичних скандалів у Китаї за останні роки. Його не бачили на публіці з моменту зустрічі 25 червня з міністрами закордонних справ Шрі-Ланки та В'єтнаму в Пекіні.