ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Переворот у Нігері може посилити вплив "Вагнера" та ісламського екстремізму

Велика Епоха
Прихильники президента Нігерії Мохамеда Базума проводять демонстрацію на його підтримку в Ніамеї, Нігер, середа, 26 липня 2023 року. (AP Photo/Sam Mednick)

До перевороту, здійсненого в середу солдатами, Нігер уникав військових захоплень, що відбувалися в сусідніх країнах Західної Африки.

У четвер Пригожин заявив, що "те, що сталося в Нігері, — це боротьба його народу проти колонізаторів".

Сотні людей зібралися в четвер у столиці Нігеру Ніамеї і скандували слова підтримки "Вагнеру", розмахуючи російськими прапорами, пише AP News.

Кількість партнерів США по боротьбі з екстремістами в Сахелі скорочується. Зокрема, минулого місяця військова хунта Малі наказала 15-тисячній миротворчій місії ООН покинути країну, заявивши, що вона не впоралася зі своєю місією. Однак війська "Вагнера" залишаються в країні.

На початку 2021 р. США заявили, що з 2012 р. надали Нігеру понад 500 млн дол. у рамках програм військової допомоги та навчання. Європейський союз раніше цього року розпочав місію з військової підготовки в Нігері вартістю 27 млн євро.

США керують безпілотниками з бази, побудованої ними на віддаленій півночі Нігеру в рамках боротьби з тероризмом у великому регіоні Сахель. Доля цієї бази та інших американських оперативних об'єктів у країні після перевороту, що стався цього тижня, поки невідома.

"Поки занадто рано розмірковувати про можливі майбутні дії або заходи", — заявив електронною поштою представник Африканського командування США Джон Менлі. За його словами, в Нігері перебуває близько 1100 американських військовослужбовців.

На думку спостерігачів, Сахельський регіон Західної Африки став одним із найсмертоносніших регіонів світу в плані екстремізму. За перші шість місяців цього року в Західній Африці було зареєстровано понад 1800 нападів екстремістів, унаслідок яких загинуло близько 4600 осіб, повідомив цього тижня Раді Безпеки ООН високопоставлений представник регіону.

За словами Омара Турая, президента Комісії ЕКОВАС, виконавчого органу західноафриканського економічного блоку, більшість із них сталася в Буркіна-Фасо і Малі, а в Нігері загинуло лише 77 осіб. Спостерігачі попереджають, що екстремістська загроза поширюється і на південь, на такі держави, як Гана та Берег Слонової Кістки.

Переворот у Нігері ще більше посилює загрозу безпеці. "Ми є свідками того, що весь пояс на південь від Сахари стає вкрай проблемним регіоном", — заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.