ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай підкупає університети Великобританії

Велика Епоха
(Arthur Edwards/The Sun/PA Media)

Британським вченим пропонують хабарі за те, щоб вони не критикували китайський режим, заявили члени парламенту в рамках розслідування, яке показало вплив Пекіна, що зростає, на університети Великої Британії.

Парламентський комітет з розвідки та безпеки виявив свідчення того, що китайські чиновники підходили до викладачів і обіцяли їм "професійні стимули", такі як фінансування досліджень і можливість поїздок, пише National Post.

Усе це було частиною процесу "підкупу" університетів комуністичною державою, про що йдеться у 200-сторінковому звіті.

Багато університетів залежать від фінансування, що надходить із Китаю і "закривають очі на ризики", — констатував комітет. Зокрема, Університет Суррея зазначив, що китайська телекомунікаційна компанія Huawei виділила 7,5 млн фунтів стерлінгів на фінансування свого інноваційного центру 5G/6G.

Водночас науковці та студенти стикаються із залякуванням з боку китайських державних органів. Комітет звинуватив Пекін у проникненні в університети з метою крадіжки досліджень, які можуть бути корисні для їхніх збройних сил.

Джуліан Льюїс, голова комітету, сказав: "Китай виявляв агресивність у своїй діяльності щодо втручання... Він особливо ефективно використовував свої гроші та вплив для проникнення в академічні кола або їх підкупу, щоб забезпечити поширення свого міжнародного порядку денного та придушення критики [режиму]".

"Схоже, що Китай готовий використовувати такі важелі, як фінансування досліджень і можливість поїздок, для налагодження стосунків із вченими та спонукання їх до зміни напряму досліджень або змісту курсів відповідно до цілей КПК".

Професор Стів Цанг зі Школи східних та африканських досліджень розповів комітету, що впродовж шести місяців після того, як він обійняв цю посаду, до нього підійшов політичний радник з китайського посольства і спробував схилити на свій бік, пропонуючи різні вигоди.

Професор Цанг додав: "Якщо ви говорите щось, що їм не подобається, вони відмовляють вам у візі".

Начальник Секретної розвідувальної служби заявив комітету: "Якщо ви є вченим і спеціалізуєтеся на Китаї, і все ваше наукове життя зосереджене на Китаї, то погроза заборонити вам поїздку до країни, на яку ви орієнтуєтесь у своїй науковій діяльності, є дуже потужним тиском".

"Інститути Конфуція"

Інститути Конфуція були створені для проведення занять з культури та мови з іноземними студентами. Однак торік газета The Telegraph повідомила, що китайські чиновники перевіряють політичні погляди та етнічне походження співробітників.

За даними дослідників з Henry Jackson Society, у заявах про прийняття на роботу претендентам пропонується описати свій "політичний профіль/характеристику" та "етнічну приналежність". Ці вимоги вказуються китайськими університетами, які мають партнерські відносини з британськими колегами, включно з Кардіффом, Саутгемптоном і Гаддерсфілдом.

У звіті також ідеться про 29 Інститутів Конфуція, у яких "британським студентам викладають інтерпретацію Китаю, що відображає інтереси КПК".

Інститути, керовані організацією, підконтрольною Центральному відділу пропаганди КПК, "використовуються китайським урядом для того, щоб відмовити університети від участі в дебатах, які КПК вважає недоречними".

У звіті йдеться про таке: "Школа сучасних китайських досліджень Ноттінгемського університету отримувала від Інституту Конфуція гроші на фінансування основної наукової діяльності, що давало їй можливість впливати на те, хто виступатиме в університеті з китайської тематики".

За китайськими студентами у Великій Британії також стежать понад 90 асоціацій китайських студентів і вчених (CSSAs), частково фінансованих посольством КНР.

Професор Цанг сказав: "Ми знаємо, що серед ночі відбуваються збори китайських студентів, а наступного ранку їм може зателефонувати хто-небудь із відділу культури та освіти посольства і запитати: "Чому ви це сказали? Чому ви так вчинили?"".

На думку комітету, це призвело до формування "культури страху й підозрілості серед китайських студентів у Великій Британії".

Китайські студенти становлять найбільший контингент іноземних студентів в університетах Великої Британії — понад 120 тис. осіб, що більше, ніж у всіх інших країнах Європи разом узятих. Китай направляє до Великої Британії в п'ять разів більше студентів, ніж друга за чисельністю країна — Індія.

"На навчальні заклади, вчених і студентів чиниться тиск з метою не допустити обговорення тем, які завдають шкоди позитивній картині, яку представляє китайська комуністична партія", — заявили парламентарії.