ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Уйгурам загрожує до 15 років в'язниці за правду в Інтернеті

Велика Епоха
Навчання із забезпечення безпеки в центрі ув'язнення округу Текес, Сіньцзян, Китай. (Xinjiang Police Files)

З обвинувального висновку, що з'явився в соціальних мережах минулого тижня, стало відомо, що уйгурського юнака Мірапа Мухаммета судили за використання віртуальної приватної мережі (VPN) для обходу "Великого фаєрвола" (Great Firewall), що блокує тисячі сайтів і сервісів у Китаї, та "незаконне передання розвідданих за кордон". Хоча невідомо, як саме його було покарано, про це можна легко здогадатися.

В обвинувальному висновку, підготовленому прокурором району Тяньшань міста Урумчі, "протиправні дії" Мухаммета описані так: "15 серпня 2018 року Мірап Мухаммет використовував VPN на своєму мобільному телефоні й створив акаунт у Twitter під назвою "Milafuxiaomi". У відповідь на заяви "Такого не існує. Китай заперечує, що створив табори перевиховання в Сіньцзяні" на одному з сайтів, він [Мухаммет] відповів: "Я уйгур у Сіньцзяні, і це все правда. Неясно тільки кількість людей у таборах"...".

Дії Мірапа Мухаммета збіглися з піком інформаційної війни між Китаєм і західним світом щодо концентраційних таборів в уйгурському регіоні, які активно будуються з 2017 року. Китай спочатку заперечував існування таборів, але пізніше визнав їхню наявність і заявив, що це всього лише "школи професійної підготовки".

Згідно з обвинувальним висновком, 23-річний Мірап Мухаммет дав свідчення про існування та характер таборів, написавши таке: "Я впевнений, що в таборах Урумчі перебуває щонайменше 300 тис. осіб... Усі сім'ї південного Сіньцзяна, молоді та середнього віку, перебувають у таборах. Вдома залишилися тільки люди похилого віку і діти...".

Обвинувальний висновок у тому вигляді, в якому він з'явився в соціальних мережах.

Омарджан Джамал, колишній заступник начальника групи по боротьбі з тероризмом поліційного управління Урумчі, який наразі живе у Швеції як політичний біженець, сказав автору: "З огляду на те, як був написаний обвинувальний висновок, які речення і терміни були використані, а також загальну ситуацію в регіоні, немає ніяких підстав сумніватися в його правдивості. Це типовий приклад для тисяч обвинувальних висновків, які я особисто бачив і тримав у руках за час своєї роботи. Різниця лише в тому, що це стало надбанням широкої громадськості".

Хасанджан Онуйгур, колишній норвезький кореспондент "Радіо Вільна Азія" (RFA), сказав автору: "Обхід Великого фаєрвола в китайській документації називається "справою 913". Особи, визнані винними в таких випадках, засуджуються до тюремного ув'язнення на строк від 7 до 15 років". Дії Мірапа Мухаммета були навмисними, очевидно, що його покарання могло бути суворим".

Як професійний спостерігач за ситуацією в регіоні, я вважаю, що Мірап повністю прорахував ціну своїх дій. Він вважав, що те, що він зробить, варте тієї ціни, яку він заплатить. Тому він приготувався щонайменше до 15 років в'язниці або можливої смерті за те, що розповість світові правду про табори — один із ключових інструментів уйгурського геноциду.

Кок Байрак — політичний емігрант зі Східного Туркестану (м. Сіньцзян), противник синізації своєї батьківщини. Він покинув Китай у 1994 р., коли через його журналістську діяльність у нього почалися "неприємності з владою", і зараз живе у Вашингтоні, округ Колумбія.

За матеріалами BITTER WINTER