ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Японія висловила занепокоєння з приводу поставок Іраном безпілотників Росії

Велика Епоха
Міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амір-Абдоллахіан (ліворуч) зустрічається з прем'єр-міністром Японії Фуміо Кісідою в офісі Кісіди в Токіо, понеділок, 7 серпня 2023 р. (Issei Kato/Pool Photo via AP)

На початку серпня Японія висловила занепокоєння у зв'язку з розвитком програми збагачення урану в Ірані та підозрами в постачанні бойових безпілотників для війни Росії в Україні.

Міністр закордонних справ Японії Йосімаса Хаясі порушив ці два питання під час переговорів зі своїм іранським колегою Хоссейном Амірабдоллахіаном, повідомляє міністерство закордонних справ у Токіо. У заяві міністерства йдеться, що Хаясі закликав Іран до конструктивних дій у цьому питанні, повідомляє AP News.

Тегеран давав суперечливі свідчення щодо безпілотників: спочатку заперечував, що Іран постачав їх у Росію, а потім стверджував, що безпілотні літальні апарати були продані тільки перед російським вторгненням.

Однак кількість безпілотників іранського виробництва, що використовувалися в конфлікті, свідчить про постійні поставки цієї зброї. У червні Білий дім заявив, що Іран постачає Росії матеріали для будівництва заводу з виробництва безпілотників на схід від Москви.

Японія, яка є союзником США і членом Групи семи розвинених країн, приєдналася до санкцій проти Москви, надаючи Україні гуманітарну підтримку і надаючи нелетальне оборонне обладнання, в основному через побоювання, що вторгнення Росії може підштовхнути і без того напористий Китай в Азії.

Державне телебачення Ірану повідомило, що Амірабдоллахіан заперечує факт надання безпілотників Росії та наполягає на тому, що Тегеран зосередив свої зусилля на діалозі та пошуку політичного рішення для припинення війни. У повідомленні також наводяться слова провідного іранського дипломата про те, що США і Захід повинні припинити необґрунтовані звинувачення на адресу Ірану.

Хаясі також висловив серйозну стурбованість розширенням ядерної діяльності Ірану і закликав Тегеран до повної і беззастережної співпраці з Міжнародним агентством з атомної енергії, додали в міністерстві.

У заяві міністерства йдеться про те, що Хаясі наголосив на підтримці Японією Спільного всеосяжного плану дій (ядерної угоди 2015 року між Іраном і світовими державами, яка обмежує збагачення урану в обмін на припинення економічних санкцій щодо Ірану). У 2018 році тодішній президент США Дональд Трамп вийшов з ядерної угоди і відновив жорсткі санкції.

Відтоді іранський уряд прискорюється за ядерною програмою, відкрито перевищуючи встановлені угодою обмеження на збагачення урану та його запаси, а також будуючи новий ядерний об'єкт, розташований глибоко під землею.

На думку експертів, Іран тепер може створити атомну бомбу, якщо захоче це зробити. В опублікованій у липні оцінці американської розвідки йдеться про те, що наразі Іран не прагне створення ядерної зброї, але активізував діяльність, яка може допомогти йому в її розробці.

Під час переговорів із Хаясі Амірабдоллахіан заявив, що Іран шукає шляхи відновлення дії ядерної угоди шляхом переговорів, і висловив вдячність японським дипломатам за їхні зусилля, повідомляє міністерство.