ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Десятки мирних жителів загинули впродовж вихідних через напади повстанців у Конго

Велика Епоха
Жителі тікають від сутичок між повстанцями M23 і конголезькими військами в районі Кібумба, приблизно за 20 км на північ від Гоми, Демократична Республіка Конго, 28 жовтня 2022 р. (AP Photo/Justin Kabumba, File)

Повстанські угруповання, включно з одним, пов'язаним з угрупованням "Ісламська держава", убили щонайменше 21 людину на неспокійному північному сході Конго за вихідні, повідомила в понеділок місцева влада, цитує AP News.

Ісаак Кібіра, заступник губернатора північно-східного міста Бвіта в Центральноафриканській Республіці, повідомив, що жертви одного з нападів були застрелені на початку неділі членами повстанського угруповання M23, яке, на думку Організації Об'єднаних Націй, має зв'язки із сусідньою Руандою. Руанда заперечує ці звинувачення.

За словами місцевого правозахисника, під час другого нападу в суботу озброєні повстанці, пов'язані з угрупованням "Ісламська держава", вбили 10 мирних жителів у північно-східній провінції.

Конфлікт у східній частині Конго триває вже кілька десятиліть: понад 120 збройних угруповань борються за контроль над цінними мінеральними ресурсами, а деякі з них захищають свої громади. Масові вбивства, скоєні повстанськими угрупованнями, відбуваються часто, а насильство викликає масовий відтік біженців.

Угруповання M23 здобуло широку популярність 10 років тому, коли його бійці захопили Гому, найбільше місто Східного Конго, розташоване на кордоні з Руандою. Назва угруповання походить від назви мирної угоди від 23 березня 2009 р., яку, на думку угруповання, уряд Конго не виконав.

За словами Кібіри, напад стався о 3-й годині ранку в неділю після збройного зіткнення між M23 і місцевими загонами самооборони в районі села Бвіто, де було знайдено тіла 11 мирних жителів. Як повідомляється, повстанці відступили в цей район, убили жителів, спалили будинки і викрали цінності.

За словами лідера місцевого громадянського суспільства Джонаса Панданзі, війська регіональної міжурядової організації, дислоковані в цьому районі, не втрутилися. Кількість загиблих є попередньою, оскільки деякі місцеві жителі зникли безвісти внаслідок нападу.

Крістоф Муньяндеру, правозахисник і координатор у провінції Ітурі, повідомив по місцевому радіо, що в суботу 10 мирних жителів було вбито членами Альянсу демократичних сил, або АДС, який підтримує зв'язки з угрупованням "Ісламська держава". Це угруповання рідко бере на себе відповідальність за напади.

За словами Муньяндеру, ці жертви, а також ще п'ятеро людей, убитих 29 липня внаслідок нападу в тому ж вождестві Уалес-Вілонкуту, досі не поховані належним чином. Їхні тіла розкидані в лісі, і деякі з них уже почали розкладатися, сказав він.

"Ми просимо (конголезьких) військових супроводжувати молодих добровольців для поховання тіл наших співвітчизників", — сказав Муньяндеру.

Останніми роками АДС звинувачують у скоєнні численних нападів на мирних жителів у віддалених районах східного Конго і на кордоні з Угандою, зокрема в червні, коли було вбито 42 особи, переважно студенти.