ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Хунта Нігера звернулася по допомогу до групи Вагнера через загрозу військової інтервенції (ВІДЕО)

Велика Епоха
Прихильники хунти Нігера тримають російський прапор на початку акції протесту в Ніамеї, Нігер, 3 серпня 2023 р. (AP Photo/Sam Mednick)

Нова військова хунта Нігеру звернулася по допомогу до російського загону найманців "Вагнер", оскільки наближається термін, коли вона повинна буде звільнити поваленого президента країни або зіткнутися з можливим військовим втручанням західноафриканського регіонального блоку, повідомляє один з аналітиків.

За словами журналіста і старшого наукового співробітника Центру Суфана Вассіма Насра, запит надійшов під час візиту одного з лідерів перевороту, генерала Саліфу Моді, до сусіднього Малі, де він вступив у контакт із кимось із Вагнера, повідомляє The Associated Press. За його словами, три малійські джерела і французький дипломат підтвердили факт зустрічі, про яку вперше повідомила телекомпанія France 24.

"Їм потрібен (Вагнер), тому що він стане їхньою гарантією утримання влади", — сказав він, додавши, що угруповання розглядає це прохання.

У неділю хунта Нігеру повинна звільнити демократично обраного президента Мохамеда Базума, до закінчення терміну, встановленого регіональним блоком ЕКОВАС.

У п'ятницю керівники оборонних відомств країн-членів ЕКОВАС доопрацювали план дій і закликали військових підготувати ресурси після того, як у четвер посередницькій групі, направленій до Нігеру, не дозволили увійти в столицю і зустрітися з лідером хунти генералом Абдурахманом Тчіані.

У суботу Сенат Нігерії порадив президенту країни, який нині є головою ЕКОВАС, додатково вивчити інші варіанти, крім застосування сили, для відновлення демократії в Нігері. Однак остаточні рішення ЕКОВАС ухвалюються на основі консенсусу між країнами-членами.

Не можна сказати, що Росія безпосередньо причетна до перевороту в Нігері, але "очевидно, що тут має місце опортуністичне ставлення з боку Росії, яка намагається підтримати спроби дестабілізації скрізь, де вона їх знаходить", — заявила в п'ятницю в інтерв'ю мовленнєвій компанії BFM офіційний представник Міністерства закордонних справ Франції Анн-Клер Лежандр. Протягом кількох днів після захоплення влади нігерійською хунтою жителі Нігеру розмахували на вулицях російськими прапорами.

Деякі жителі не підтримали підхід хунти.

"Усе це показовість", — сказав Амад Хассан Бубакар, викладач університету Ніамея. "Вони виступають проти іноземного втручання з метою відновлення конституційного порядку і законності. Але, водночас, вони готові укласти договір із Вагнером і Росією, щоб підірвати конституційний порядок... Вони готові до того, що країна буде охоплена вогнем, щоб незаконно зберегти свої позиції".

У суботу міністр закордонних справ Франції Катрін Колонна заявила, що регіональна загроза застосування сили є переконливою, і попередила путчистів, щоб вони поставилися до неї серйозно. "Перевороти більше не доречні... Настав час покласти цьому край", — сказала вона. Міністерство заявило, що Франція підтримує зусилля ЕКОВАС "твердо і рішуче" і закликає звільнити Базума і всіх членів його уряду.

Однак Алжир, що межує з Нігером на півночі, заявив делегації ЕКОВАС, що він виступає проти військового втручання, хоча теж хоче повернення до конституційного порядку.

"Якщо хунта впреться в землю і згуртує населення навколо прапора (можливо, навіть озброїть цивільні загони), інтервенція може перерости в багатосторонню боротьбу з повстанцями, з якою ЕКОВАС не буде готова впоратися", — ідеться в доповіді Інституту Хадсона, консервативного американського аналітичного центру.

Поки одні в Нігері готуються до бою, інші намагаються впоратися з туристичними та економічними санкціями, введеними ЕКОВАС. Наземні та повітряні кордони з країнами ЕКОВАС були закриті, а комерційні та фінансові операції припинені.

За словами жителів, ціни на товари зростають, а доступ до готівки обмежений.

"Ми глибоко занепокоєні наслідками цих санкцій, особливо їхнім впливом на постачання основних харчових продуктів, фармацевтичних препаратів, медичного обладнання, нафтопродуктів та електроенергії", — заявила Сіта Адаму, президентка Асоціації захисту прав людини Нігеру.