ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Видобуток золота в лісах Амазонки отруює десятки видів, що перебувають під загрозою зникнення (ВІДЕО)

Велика Епоха
Вчений використовує мініатюрну анестезіологічну маску, щоб знерухомити вухатого карликового рисового щура, досліджуючи ознаки ртутного забруднення у тварин, на біологічній станції Лос-Амігос в Лос-Амігос, регіон Мадре-де-Діос, Перу, 24 травня 2023 року. (REUTERS/Alessandro Cinque)

У похідному наметі в перуанських джунглях четверо вчених стовпилися навколо крихітного пацієнта, амазонського гризуна, який міг би вміститися на людській долоні.

Дослідники помістили маленького вухатого карликового рисового щура в пластикову камеру і вводили в нього анестезуючий газ доти, доки він не заснув. Витягуючи тварину з камери, вчені наділи на неї мініатюрну маску для наркозу і виміряли частини тіла лінійкою, а потім акуратно висмикнули пінцетом волоски зі спини.

Волоски, зібрані в маленький пластиковий пакет, будуть доставлені в найближчу лабораторію на біологічній станції Лос-Амігос для проведення аналізів, щоб визначити, чи став щур черговою жертвою ртутного забруднення.

Згідно з попередніми результатами першого у світі дослідження, проведеного в тропічних лісах Амазонки, подібні тести дають перші великі свідчення того, що ртуть, яка утворюється в результаті незаконного і погано регульованого видобутку золота, впливає на наземних ссавців.

Встановлено, що поглинання або проковтування забрудненої ртуттю води або їжі спричиняє неврологічні захворювання, імунні хвороби та порушення репродуктивної функції у людей і деяких птахів.

Однак учені ще не знають, як ртуть впливає на інших лісових тварин Амазонії, де понад 10 000 видів рослин і тварин перебувають під загрозою зникнення через знищення тропічних лісів.

Наприкінці травня агентство Reuters протягом трьох днів супроводжувало дослідників у Мадре-де-Дьос і ознайомилося з їхніми раніше не опублікованими результатами. Отримані дані свідчать про те, що ртутне забруднення, спричинене неформальним видобутком золота, потрапляє до організму ссавців, які населяють це вогнище біорізноманіття, від гризунів до оцелотів і мавп тіті.

Наступного тижня лідери восьми країн, розташованих навколо Амазонки, зустрінуться в Бразилії й обговорять, як покінчити з нелегальним видобутком золота.

Стрімке розширення видобутку золота в тропічних лісах за останні 15 років регіональні уряди розглядають як загрозу навколишньому середовищу і здоров'ю людей. Колумбія запропонувала укласти регіональний пакт про припинення незаконного видобутку золота, але не назвала термінів досягнення цієї мети, повідомив агентству Reuters представник уряду.

Дослідницька група з Альянсу дикої природи зоопарку Сан-Дієго, каліфорнійської некомерційної організації Field Projects International і перуанського партнера Conservación Amazônica зібрала зразки хутра та пір'я у понад 2600 тварин, що становлять щонайменше 260 видів, включно з імператорськими тамаринами і коричневими капуцинами, на території площею 4,5 кв. км навколо станції Los Amigos.

Хоча вчені почали тестувати ртуть на станції Лос-Амігос 2021 року, деякі зразки було зібрано ще 2018 року.

За словами біологині Мріналіні Еркенсвік Ватса з Альянсу дикої природи зоопарку Сан-Дієго, з 330 досліджених зразків приматів практично всі показали ртутне забруднення, а в деяких випадках його рівень був "вражаючим".

За словами Еркенсвік Ватса, вони не можуть повідомити конкретні дані до того, як їхні результати будуть опубліковані в рецензованих журналах.

Однак дослідження, проведене торік біогеохіміком Жаклін Герсон з Університету Колорадо в Боулдері на основі тих самих даних, отриманих у Лос-Амігос, засвідчило, що рівень ртуті в організмі співочих птахів, що мешкають у районі станції, у 12 разів вищий, ніж у лісі, розташованому далеко від золотовидобутку.

На думку деяких дослідників, багато дрібних видобувних підприємств ігнорують екологічні закони, що обмежують вирубку лісів і використання токсичної рідкої ртуті для відділення дорогоцінного металу від осаду.

Частина цієї ртуті потрапляє в навколишнє середовище і, в деяких випадках, у зникаючі види тварин.

"Коли хтось купує золоту обручку, він може стати причиною того, що Амазонці стане трохи гірше", — каже Еркенсвік Ватса.

У 2019 році перуанський уряд оголосив у Мадре-де-Дьос надзвичайний стан і направив у регіон 1500 поліцейських і солдатів для боротьби з нелегальним видобутком корисних копалин.

"Тварини можуть накопичувати ртуть у воді, яку вони п'ють, або в повітрі, яким вони дихають, — каже Керолайн Мур, ветеринарний токсиколог з Альянсу дикої природи зоопарку Сан-Дієго, який вивчає ртуть на станції "Лос-Амігос".

Як це відіб'ється на їхньому здоров'ї, поки незрозуміло. За її словами, вплив ртуті може проявитися в чисельності популяції. Якщо рівень ртуті буде досить високим, це може перешкодити тваринам розмножуватися.