ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Дослідження підтвердили цілющу силу медитації проти психічних захворювань, ПТСР і депресії

Велика Епоха
(Microgen/Shutterstock)

Сьюзан Джентайл, медсестра з Нью-Джерсі, рекомендує медитацію як терапію для людей, що страждають від наркоманії та психічних розладів.

Її пацієнт, якому було близько 30 років, страждав від депресії та алкогольної залежності. Через два роки він звернувся за лікуванням, і йому порадили почати практикувати медитацію. На подив Сьюзан, позитивні ефекти почали з’являтися протягом перших двох тижнів. Після цього щоразу, коли у пацієнта виникало бажання випити, він починав медитувати та відчував себе дуже спокійно.

Чи корисна медитація при депресії?

Серотонін є основним регулятором настрою в нашому організмі, а його дефіцит може призвести до депресії. Згідно з дослідженням, рівень серотоніну в сечі людей, які медитували, підвищився після сеансів, і у тих, хто медитував, його кількість була значно вищою, ніж у тих, хто не займався медитацією.

Сприятливий вплив медитації на розвиток депресії також можна пояснити її здатністю змінювати певні ділянки мозку, пов’язані з психічним станом. Згідно з дослідженнями медитація має невеликий або помірний вплив на покращення самопочуття при депресії, тривозі та фізичному болю. Також було виявлено, що медитація допомагає зменшити ознаки депресії у пацієнтів, які страждають на клінічні депресивні розлади.

Чи може медитація зменшити тривогу?

Проведений мета-аналіз рандомізованих контрольованих досліджень трансцендентальної медитації виявив, що медитація може зменшити тривогу, причому найбільший ефект був досягнутий у людей з найвищим рівнем стурбованості.

Медитація також може покращити сон. В одному з досліджень, опублікованому в JAMA Internal Medicine, люди, які практикували медитацію протягом шести тижнів по дві години на тиждень, відзначали менше симптомів безсоння або денної втоми.

Як медитація допомагає боротися з психічними захворюваннями
 

Біполярний розлад

Доведено, що медитація здатна нейтралізувати біполярний розлад – психічний стан, який спричиняє різкі перепади настрою з емоційними підйомами та спадами.

Причина біполярного розладу невідома, але є деякі докази того, що дисбаланс нейромедіаторів у мозку (серотоніну, ендорфінів і дофаміну) може спричинити його виникнення. Медитація здатна підвищити рівень серотоніну. Вона також може допомогти вивільнити більше ендорфінів і збільшити виділення дофаміну на 65%.

Посттравматичний синдром

Згідно з дослідженням, після одного місяця практики медитації 83,7% опитаних зменшили або навіть повністю відмовилися від використання психотропних препаратів для лікування ПТСР. Серед учасників дослідження, які не медитували, лише 59,4% зменшили або припинили прийом психотропних препаратів, а 40,5% з них навіть збільшили їх прийом.

Вплив медитації на дві групи пацієнтів. (The Epoch Times)

Шизофренія

Виявлено, що медитація призводить до кращого психосоціального розвитку та покращення симптомів у хворих на шизофренію. Зокрема, п’ять пацієнтів, які страждали на важку форму шизофренії понад два десятиліття, відчули значне зменшення галюцинацій та марення після восьми місяців медитаційної практики.

Розлади харчової поведінки

До найпоширеніших розладів харчової поведінки належать анорексія та булімія. Було проведено опитування щодо додаткових лікарських засобів серед 100 жінок, щоб з’ясувати їхнє сприйняття дієвості цих препаратів. Найпоширенішими додатковими засобами були масаж, йога, вітаміни, медитація, релаксація та мінерали. Жінки вважали медитацію дуже корисною. У них зменшилися симптоми депресії та тривоги, а також повернулося відчуття контролю над їжею та усвідомлення сигналів ситості.

Як медитація зменшує рівень стресу

Психологічне напруження може спричинити підвищення рівня «гормону стресу» кортизолу, що з часом призводить до посилення активації протизапальних цитокінів.

Дослідники з Клівлендської клініки провели дослідження серед людей, які працювали в напруженому середовищі. Після використання протягом року веб-програми керування стресом, яка базується на медитації усвідомленості, рівень стресу в досліджуваних знизився на 31%.

Навіть короткі сеанси медитації можуть допомогти людям впоратися зі стресом. Згідно з дослідженням, учасники були розділені на групу для медитації та групу для вивчення поезії. Після трьох днів 75-хвилинних сеансів медитації та вивчення поезії вони виконали завдання на соціально-оціночний стресовий виклик. Виявилося, що група, яка займалася медитацією, відчувала менший психологічний стрес.

За матеріалами The Epoch Times USA