ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Жінки схильні до "емоційного переїдання": Дослідження виявило гендерні відмінності в ожирінні

Велика Епоха
Ця комбінація фотографій, зроблених у 2016 році, показує (зліва направо) людей з ожирінням у Лос-Анджелесі, Мехіко та Манчестері. (Робін Бек, Рональдо Шемідт, Пол Елліс/AFP через Getty Images)

Останні дослідження свідчать, що жінки які мають високий індекс маси тіла(ІМТ), як правило, більш вразливі до «емоційного переїдання» ніж чоловіки.

В журналі Brain Communications за 4 квітня опубліковано дослідження проведене вченими державного університету Каліфорнії, розташованого у місті Лос-Анджелес (UCLA). Вони спираються на результати попередніх досліджень які виявили, що емоційний стан та компульсивне переїдання є основними причинами ожиріння у жінок. Водночас у чоловіків переїдання виникає внаслідок синдрому подразненого кишечнику та може бути пов’язане з вісцеральними функціями організму.

Нові дослідження, опубліковані 4 квітня, підтвердили результати попередніх. У жінок з високим (ІМТ) зв'язок між мигдалеподі́бним тілом (мигдалиною, амигдалою) та сенсомоторною мережею нижчий, це зменшує здатність до врівноваження, водночас є причиною підвищеного відчуття тривоги.

За даними дослідження, у жінок з високим ІМТ зв’язок між мигдалеподібним тілом і сенсомоторною мережею нижчий порівняно з чоловіками, як наслідок вони можуть мати знижену здатність стримувати емоції задля досягнення запланованих цілей, що призводить до більшої схильності до «емоційного переїдання» ніж у чоловіків.

Більше того результати досліджень вказують на анатомічні зміни у зв’язках (в порівнянні зі станом спокою) між амигдалою та нещодавно відкритою сенсомоторною мережею мигдалеподібного тіла, включаючи оболонку та скроневу кору, що призводить до зниження рівня психічного здоров’я у жінок з високий ІМТ в порівнянні з чоловіками з високим ІМТ.

Мигдалеподібне тіло є частиною нейронної мережі, яке безпосередньо впливає на аспекти пам’яті та емоції. Сенсомоторна мережа сприймає фізичні сигнали, перетворює їх на електричні сигнали, які проходять по мережі мозку викликаючи фізичну реакцію.

Потяг до оброблених харчових продуктів

У жінок з ожирінням підвищується активність «мережі стимулів», зазначається у дослідженні. Роль цієї мережі полягає у виборі, в залежності від ситуації, релевантних факторів на які організм може спрямовувати свої ресурси або увагу.

Нейронні мережі у жінок з ознаками ожиріння формують «модель виразності стимулів», це робить їх більш чутливими до вигляду, запаху та смаку «ультра оброблених продуктів».  

Арпана Гупта головний автор досліджень, вчений (UCLA), який спеціалізується на вивченні мозку, мікробіом та ожиріння, у своїй промові 6 квітня зазначив, що при розробці методів лікування жінок з високим ІМТ важливо сфокусувати увагу на техніках регулювання емоції та факторами вразливості.

У дослідженні прийняло участь 183 людини віком від 18 до 55 років. Серед яких було 42 чоловіки без ожиріння, 23 з високим ІМТ, 63 жінки з нормальною вагою та 55 з ожирінням.

Учасники дослідження пройшли  анкетування, метою якого було з’ясувати їх особистості риси, чи були в них дитячі травми, чи страждають на харчову залежність та інше. Вони також пройшли три МРТ-сканування, щоб оцінити структуру їх мозку, а також як він функціонує та особливості в утворених  зв’язках.

Згідно з даними опитувань Національного стану здоров’я та харчування, які проводились  у США з 2017 по 2020 р., рівень поширеності ожиріння в країні становить 41,9 відсотка. У 1999-2000 р. він становив 30,5%. Поширеність важкої форми ожиріння за цей час зросла майже вдвічі з 4,7 до 9,2%.

За оцінкою Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), найвищим ступінь ожиріння є серед людей віком від 40 до 59 років, він складає 44,3 відсотка, далі йде категорія віком від 60 років і старше – 41,5 відсотка, серед молоді віком від 20 до 39 років відсоток хворих на ожиріння складає 39,8.

Існують переконливі епідеміологічні докази зв’язку між ожирінням або надмірною вагою та ризиком розвитку аутоімунних захворювань, таких як діабет 1 типу та розсіяний склероз.

Процес збільшення ваги у чоловіків та жінок різний

Чоловіки та жінки по-різному набирають вагу. У чоловіків ожиріння залежить від  рівня тестостерону — чоловічого гормону. Тестостерон зміцнює м'язову масу, а також забезпечує оптимальне спалювання зайвої жирової тканини в організмі.

Отже чоловіку з нормальним рівнем тестостерону необхідно стежити за тим, щоб він споживав збалансоване харчування та регулярно тренувався. Це зведе до мінімуму збільшення відкладання жиру в області живота.

Жіночий гормон, естроген, не впливає на зміну ІМТ. Рівень естрогену може коливатися під час вагітності або менопаузи, що призводить до збільшення ваги у жінок.

Метаболізм жиру в тілі чоловіків та жінок відбувається різним чином. У чоловіків більше жиру спалюється під час тренувань. Навіть у стані спокою чоловіки спалюють жир. Проте жировий обмін у жінок помірно повільний. У результаті жінки, як правило, набирають вагу швидше, ніж чоловіки.

За матеріалами The Epoch Times USA