ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Епідемія ожиріння пов'язана із несподіваним фактором: нове дослідження

Велика Епоха
Фото (SeventyFour/Shutterstock)

Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Metabolism, показало зниження рівня базального метаболізму (BMR) у людей в США та Європі за останні три десятиліття. Цей фактор може потенційно сприяти зростанню епідемії ожиріння в обох регіонах.

Базальний рівень метаболізму (або базова витрата енергії) відноситься до енергії, що необхідна організму в одиницю часу для підтримки таких життєво важливих функцій, як дихання, кровообігу та температури тіла. Іншими словами, BMR — це кількість калорій, що спалюються організмом у стані спокою. BMR є одним із показників загальних енергетичних витрат організму. Ще один показник — це енерговитрати на фізичну роботу (або кількість калорій, спалених під час фізичної активності), наприклад, бігу чи ходьби.

Згідно з дослідженням, в якому аналізувалися дані за період з теперішнього часу до 1980-х років, що отримані від 4800 дорослих з Європи та США, скориговані загальні добові енерговитрати значно знизилися з 1990-х років: на 7,7 % — у чоловіків та на 5,6% — у жінок. Показник скоригованих базальних енерговитрат у чоловіків знизився на 14,7%, а у жінок — на 2%, що не вважалося значним. Разом з тим, у більшій базі даних, де вимірювали BMR у 10 000 дорослих у 163 дослідженнях за останні 100 років, автори підтвердили його зниження як у чоловіків, так і у жінок.

«Результат здивував тим, що зараз під час відпочинку ми витрачаємо менше енергії, ніж робили це люди 30-40 років тому!» Ведучий автор дослідження Джон Спікман (John Speakman), професор Китайської академії наук у Шеньчжені, написав у Twitterі: «Величина ефекту достатня, щоб пояснити епідемію ожиріння».

Спікман звернув увагу на незначне зниження базальних енерговитрат у жінок, пояснивши це включенням даних лише одного дослідження. «Якщо вилучити дані цього єдиного дослідження, то тенденція зниження базальних енерговитрат у жінок виявиться дуже значною».

Загальновизнано, що зміни маси тіла пов'язані з дисбалансом між енергією, одержуваної від їжі (калоріями) для підтримки життя та енергією, що витрачається при фізичній активності (спаленими калоріями).

BMR відіграє ключову роль: на його частку припадає від 60% до 75% від загальних щоденних енерговитрат людини, особливо для тих, хто має сидячу роботу. Цей показник безпосередньо впливає на швидкість, з якою людина спалює калорії, та, зрештою, впливає на те, чи підтримує людина свою вагу, набирає її або втрачає.

Вважають, що епідемія ожиріння викликана, насамперед, зниженням рівня фізичної активності та збільшенням споживання їжі. Однак дослідження показало, що насправді рівень фізичної активності виріс як у чоловіків, так і у жінок. При цьому загальна витрата енергії значно знизилася, разом із відповідним зниженням базальних енерговитрат. Одне з можливих пояснень цього — збільшення фізичної активності у вільний час, наприклад, біг підтюпцем або плавання, що компенсує прогресуючу тенденцію зростання сидячого способу життя.

Чому базальна швидкість метаболізму знижується протягом десятиліть?

Одним із основних факторів, який впливає на зниження базальної швидкості метаболізму, є їжа. «За останні 100 років раціон харчування надзвичайно змінився», — сказав Спікман.

Автори дослідження зазначили, що протягом 20 століття раціон харчування людей зазнав численних змін, включаючи кількість та види продуктів споживання, вуглеводів, клітковини та жирів. Наприклад, у 1910 році тваринні жири становили більше 90% від споживаних жирів, а зараз — менше 15%.

Дослідники проводили експерименти на мишах, щоб вивчити вплив цих змін у раціоні харчування та скласти оптимальні варіанти дієт для контролю ваги. Результати показали, що істотним чинником зниження базальних енерговитрат є споживання насичених жирів. Насичені жири (містяться у сирі, вершковому маслі та м'ясі) вважаються шкідливими для здоров'я, тоді як ненасичені (містяться у рослинних продуктах, таких як горіхи, авокадо та оливкова олія) вважаються корисними. Отримані результати показали, що наш перехід від харчових жирів, переважно тваринного походження, до рослинних у раціоні харчування за останнє століття, сприяв зниженню енерговитрат. Це впливало на швидкість нашого обміну речовин і, таким чином, підвищувало ймовірність ожиріння.

Проте, дослідники визнали, що подальші дослідження необхідно проводити на людях.

Крім того, на швидкість метаболізму впливає і клітковина, споживання якої останніми роками зменшилася. Так, результати рандомізованого контрольованого дослідження у 2017 році, в якому спостерігалася 81 доросла людина, показали, що споживання клітковини впливає на рівень метаболізму у стані спокою. Проте точні механізми того, як харчові волокна прискорюють метаболізм, ще вивчаються.

Інші можливі фактори зниження швидкості метаболізму

«Перше, на що слід звернути увагу — це на наше харчування. Але ми також повинні звернути увагу на токсини в навколишньому середовищу, такі як пластик, пестициди, інші хімічні речовини тощо, — написав у Twitterі д-р Крістофер Палмер (Christopher Palmer), доцент кафедри психіатрії Гарвардської медичної школи, що спеціалізується на вивченні зв'язку між метаболізмом і психічним здоров'ям. — Щось у навколишньому середовищі отруює наші мітохондрії» (Палмер не брав участі в дослідженні).

Мітохондрії — ці крихітні органели клітини, відіграють головну роль в енергетичному метаболізмі, перетворюючи енергію, що вивільняється при розпаді їжі, у форму, яку може використовувати організм.

Цю стурбованість поділяє і датський дослідник фізіології сперматозоїдів людини д-р Андерс Рефельд (Anders Rehfeld), бо відзначає зниження кількості сперматозоїдів останні 40 років. «Такі стрімкі, широкомасштабні зміни явно вказують на вплив екології», — написав він у Твіттері.

«Вплив хімічних речовин з навколишнього середовища та нездоровий спосіб життя є двома основними причинами глобального зниження кількості сперматозоїдів», — заявила в березні в інтерв'ю The Epoch Times д-р Шанна Свон (Shanna Swan), одна з провідних світових епідеміологів у галузі навколишнього середовища та репродуктивної системи, автор дослідження сперматозоїдів.

Як прискорити метаболізм

«Чому метаболізм сповільнюється? Це комплексне явище, — сказав The Epoch Times д-р Константинос Спаніолас (Konstantinos Spaniolas), директор Центру баріатричного та метаболічного зниження ваги при Університеті Стоуні Брук. — З'ясування причин цього явища дозволить знайти нові способи боротьби з ожирінням. Я думаю, що важлива частина полягає в тому, що ми можемо з цим зробити».

«Один із способів нормалізувати метаболічний профіль — це збільшити фізичну активність. Для лікування ожиріння також можуть знадобитися ліки та хірургічне втручання», — додав д-р Спаніолас.

На думку лікарів-натуропатів, для нормалізації обміну речовин спочатку потрібно скинути вагу. У науковій статті 2005 року висловлено припущення, що метаболізм можуть підвищити балансовані дієти з цілісних продуктів харчування, розроблені для зменшення або запобігання інсулінорезистентності та нарощування м'язової маси.

Поліпшенню метаболізму також сприяють достатній сон, управління стресом та вживання харчових добавок.

Обмеженість дослідження

Автори дослідження визнають, що профільність їх дослідження не дозволяє їм встановити причинно-наслідковий зв'язок між змінами в швидкості метаболізму та змінами в рівні ожиріння. Також, окрім коригування базальних енерговитрат з урахуванням віку та складу тіла, необхідно враховувати й інші фактори.

Учасники дослідження, можливо, були нерепрезентативними до основної популяції, і довгострокове зниження BMR могло бути викликане методологічними факторами.

Гаррі Лі — нью-йоркський репортер The Epoch Times

За матеріалами The Epoch Times USA