ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вживання канабісу пов’язане з розвитком шизофренії: дослідження (ВІДЕО)

Велика Епоха
(MR.Yanukit/Shutterstock)

Нові дослідження свідчать, що ймовірність розвитку шизофренії у молоді, яка вживає канабіс (марихуану) підвищується.

4 травня в журналі Psychological Medicine було опубліковано дослідження, що проводилось в період з 1972 по 2021 рік, воно містить результати оцінки показників стану здоров’я 6,9 мільйона жителів Данії віком від 16 до 49 років. Центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) визначають залежність від марихуани (CUD), як нездатність припинити вживання марихуани, попри негативний вплив на здоров'я та соціальне життя.

Дослідники виявили зв’язок між залежністю від марихуани та розвитком шизофренії у чоловіків і жінок, але у чоловіків зв’язок набагато сильніший, оскільки в жінок залежність від марихуани менша.

Згідно з дослідженням, розвиток шизофренії у чоловіків віком від 21 до 30 років був би на 30 відсотків меншим, якби вони в них не було залежності від марихуани.

Результати також показали, що у чоловіків віком від 16 до 49 років в 15 відсотках випадків розвитку шизофренії можна було б уникнути, якби вони не були марихуано залежні, тоді як серед жінок такого ж віку цей показник склав лише 4 відсотки.

«Хоча в більшості випадків залежність від марихуани не є причиною розвитку шизофренії, однак процент марихуано залежних протягом останніх п’яти десятиліть які захворіли нею в Данії неухильно зростає », - стверджують дослідники.

Також за результатами досліджень виявлено зв’язок між шизофренію та марихуано залежністю, тепер об’єктом досліджень стало питання: як на ці показники впливають вік і стать.

Деякі дослідники вважають причиною виникнення такого зв’язку збільшення в організмі дельта-9-тетрагідроканабінолу (ТГК) пов’язане з інтенсивним вживанням канабісу, або збільшенням його сили. Згідно зі звітом, рівень ТГК у датчан зріс з 13 відсотків у 2006 році до 30 відсотків у 2016 році. До 1980-х років вміст ТГК у продуктах з канабісу зазвичай був меншим ніж 2 відсотки, але нині його вміст у широко використовуваних оліях і харчових продуктах досягає 95 відсотків.

Легалізація канабісу

У двадцять одному штаті США та в окрузі Колумбія дозволено вільне використання марихуани у рекреаційних цілях з 21 року, водночас в 39 штатах та окрузі Колумбія легалізовано її використання для медичних цілей.

«Легалізація канабісу протягом останніх десятиліть зробила його однією з найуживаніших психоактивних речовин у світі, водночас це зменшило усвідомлення громадськістю його шкоди. Проведене дослідження виявило, що вживання канабісу є небезпечним і що ризик від його вживання складно передбачити», – відмічає у своєму пресрелізі Карстен Хьортхой один з головних авторів дослідження, доцент кафедри психічного здоров'я столичного регіону Данії і Копенгагенського університету.

У 2020 році в Сполучених Штатах було понад 3,4 мільйона людей, які вживали канабіс у рекреаційних цілях. Очікується, що в 2025 році їх кількість подвоїться. За даними центру з контролю та профілактики захворювань, приблизно троє з 10 споживачів марихуани мають залежність. Крім того, зараз у країні проживає приблизно 3,6 мільйона пацієнтів, які вживають медичну марихуану. Минулого року обсяг ринку канабісу в США склав 13,2 мільярда доларів; до 2025 року очікується, що його вартість становитиме понад 45 мільярдів доларів.

Шизофренія

Шизофренія - це хронічний, тяжкий психічний розлад, що характеризується розпадом процесів мислення та емоційних реакцій. Її симптомами є марення, безладні думки та галюцинації.

Люди хворі на шизофренію часто не розрізняють реальний та уявний світ, їм важко логічно мислити, вони поводять себе неадекватно, схильні до ненормального емоційного стану.

У всьому світі на шизофренію хворіють 20 мільйонів людей. Ліків проти самої хвороби не існує, лікарі намагаються за допомогою препаратів і терапії пом’якшити її прояви.

Спеціалісти Національного інституту психічного здоров’я США (NIMH) стверджують, що важко оцінити ступінь поширення шизофренії, оскільки її діагностика є складною, а симптоми збігаються з іншими розладами.