ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Румунії розслідують тортури у будинках для людей похилого віку (ВІДЕО)

Велика Епоха
На знімку, опублікованому 27 липня 2023 р. Центром правових ресурсів Румунії, людина лежить на імпровізованому ліжку в підвалі будинку для літніх людей у селі Бардешти в центральному румунському повіті Мурес. (Центр правових ресурсів через AP)

Отримавши тривожні текстові повідомлення від молодої людини, занепокоєної умовами життя свого друга в будинку соціального догляду в центральній Румунії, Джорджіана Паску організувала імпровізований візит для перевірки цієї установи.

Спочатку ми були абсолютно впевнені, що там нічого немає", — сказала Паску, керівник програм правозахисної групи "Центр правових ресурсів". За її словами, днем раніше державні органи провели перевірку будинку-інтернату для людей похилого віку та інвалідів і не виявили жодних проблем.

Але те, що вона та її колеги виявили в будинку для літніх людей у селищі Бардешти, за її словами, було "обурливо... нелюдяно".

"Там була дуже молода жінка, яка виглядала виснаженою, вона не рухалася, не говорила — вона лежала на підлозі в підвалі", — сказала Паску в інтерв'ю The Associated Press. "Була ще одна молода жінка, вона плакала і просила води".

Наприкінці липня неурядова організація виявила в захаращеному, брудному підвалі "Маленького будинку Мін" шістьох мешканців, а також 23 людей, які живуть на поверхах вище. За словами співробітників організації, четверо жителів із важкими формами інвалідності лежали на матрацах, "забруднених фекаліями, сечею і кров'ю, на них сиділи мухи".

Висновки НУО стали приводом для судового розслідування і слідували за аналогічними викриттями в інших приватних установах. До теперішнього часу двоє членів кабінету міністрів були змушені піти у відставку через скандал, який отримав у румунських ЗМІ назву "будинки жахів".

Ці викриття свідчать про те, який вплив корупція може чинити на соціально незахищені верстви населення Румунії, яка вступила 2007 року до Європейського Союзу. За даними Transparency International, однією з основних умов вступу Румунії до ЄС була боротьба з повальною корупцією, проте країна залишається одним із найбільш корумпованих членів блоку.

На початку липня під час поліцейських рейдів у трьох окремих будинках для літніх людей у повіті Ілфов під Бухарестом було виявлено факти жорстокого поводження і зневажливого ставлення до літніх людей та інвалідів. З'явилися фотографії прив'язаних до ліжок у брудних кімнатах людей, деякі з них мали сліди фізичного насильства і виглядали худими.

Прокурори почали кримінальне розслідування і заявили, що у справі фігурує понад 20 підозрюваних.

За результатами проведених перевірок у "Будинку Міна", де, як стверджується, у 2020 р. було створено злочинну групу "для вчинення злочину торгівлі людьми" і де мешканці зазнавали "нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження" із застосуванням фізичної та психічної агресії, ДІІІКОТ затримав трьох осіб.

За словами прокурорів, мешканців експлуатували під виглядом товариства, яке утримувало їхні державні виплати або суми, які перераховували їм друзі та родичі. Замість того, щоб гроші йшли на лікування пацієнтів, вони в основному використовувалися "в інтересах членів групи".

У зв'язку з виявленими фактами двох місцевих чиновників було звільнено, а влада закрила будинок для літніх людей.

Представник соціальної служби округу Мурес Дору Костянтин підтвердив AP, що за день до виявлення НУО "Дім Міна" перевіряли інспектори, але сказав, що вони нічого не знайшли, "тому що у них не було доступу в підвал будівлі".

Один із керівників ілфівського будинку для літніх людей, як стверджує DIICOT, витрачав гроші постояльців на повій, наркотики і вечірки. Щодо нього Національне управління по боротьбі з корупцією веде розслідування за фактом зловживання службовим становищем, а також розслідує корупцію щодо двох соціальних інспекторів, які в травні провели сприятливі перевірки в його будинку.

На тлі скандалу міністр у справах сім'ї Габріель Фіреа, який, за деякими даними, мав тісні зв'язки з цим начальником будинку для літніх людей, був змушений піти у відставку, як і міністр праці Маріус Будай. Обидва вони заперечують свою обізнаність про проблеми будинків престарілих.

Алін Мітута, румунський законодавець у Європейському парламенті, у липні звернувся до Європейської комісії з питанням про те, чи планує вона розслідувати проблему несумлінної роботи румунських будинків для людей похилого віку, яка, на його думку, безпосередньо порушує Хартію основних прав блоку. Відповідальну румунську владу, за словами Мітути, "довели до відома про ці проблеми... але жодних дій зроблено не було".

Прес-секретар Європейської комісії Анітта Гіппер у своїй заяві, надісланій у середу в AP, зазначила, що Комісія "глибоко занепокоєна цим випадком, оскільки в ЄС немає місця поганому поводженню з уразливими людьми".

Нещодавні викриття також змусили згадати про те, як після страти лідера комуністів Ніколає Чаушеску в 1989 р. румунські дитячі будинки комуністичної епохи набули міжнародного розголосу. На початку 1990-х років по всьому світу було показано фотографії тисяч дітей, покинутих у дитячих будинках, де їх утримували в жахливих умовах.

Б'янка Албу, румунська журналістка-розслідувачка, яка разом зі своїм колегою Овідіу Вангеле пів року тому вперше повідомила про ілфівські будинки для людей похилого віку, каже, що їхній репортаж спочатку не привернув "жодної уваги з боку місцевої або національної влади". Вона побоюється, що "ці проблеми відбуваються по всій Румунії".