ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Позов проти технологічного гіганта розкрив причетність США до тортур у Китаї

Велика Епоха
Чоловік проходить під логотипом Cisco на виставці Mobile World Congress у Барселоні, Іспанія, 25 лютого 2019 року. (Sergio Perez/Reuters)

Колеса правосуддя часто обертаються повільно, але коли йдеться про співучасть американських компаній у переслідуваннях за релігійною ознакою в Китаї, правозахисники стверджують, що вони нарешті набирають швидкість і рухаються в правильному напрямку.

Провідні реформатори у Вашингтоні вітають нещодавній поворот у 12-річному судовому процесі, який може мати далекосяжні наслідки для всіх американських компаній, що продавали Китаю технології стеження та спостереження.

Минулого місяця 9-й окружний апеляційний суд США ухвалив, що позов, який звинувачує технологічного гіганта Cisco Systems Inc. і двох його колишніх керівників у наданні допомоги китайському уряду у виявленні та переслідуванні послідовників Фалуньгун  для арештів, тортур і страт, може бути передано до суду. Постанова значною мірою скасувала рішення районного суду першої інстанції від 2014 р. про відхилення претензій до компанії Cisco, її колишнього генерального директора Джона Чемберса та колишнього віцепрезидента з китайських операцій Фреді Чунга.

Апеляційна колегія з трьох суддів дійшла висновку, що послідовники Фалуньгун надали достатньо доказів для того, щоб їхню справу було передано до суду в Каліфорнії.

Такий поворот у судовій практиці дає надію правозахисникам, які протягом десятиліть ретельно вивчають участь американських корпорацій у репресіях проти дисидентів і релігійних меншин у Китаї, а також у геноциді мусульманського населення — уйгурів.

"Занадто довго багато керівників найприбутковіших американських корпорацій допомагали й потурали жахливим порушенням прав людини китайською компартією, включно з геноцидом", — заявив RealClearPolitics (RCP) член палати представників Кріс Сміт, республіканець із Нью-Джерсі.

"Цей давно назрілий і несправедливо тривалий судовий процес підкреслює нестерпний біль і страждання, яким сприяють такі корпорації, як Cisco, які свідомо співпрацюють з китайською комуністичною партією (КПК) і заплющують очі на притаманні їй кричущі порушення прав людини та репресії з метою отримання прибутку", — додав Сміт.

Компанія Cisco заперечує будь-які правопорушення й називає звинувачення в позові необґрунтованими. Однак суддя окружного суду США Марша Берзон (Marsha Berzon), представляючи апеляційну скаргу, заявила, що позивачі надали достатньо доказів для проведення судового розгляду, а також, що дії Cisco рівнозначні "пособництву" репресіям КПК щодо Фалуньгун і справили "істотний вплив на скоєння порушень міжнародного права, зокрема катувань".

У 2006 р. член палати представників Сміт уперше розпочав розслідування звинувачень проти Cisco в тому, що компанія допомагала створювати, експлуатувати й підтримувати так званий "Золотий щит" Китаю, більш відомий як "Великий китайський фаєрвол" — систему інтернет-нагляду, створену Міністерством громадської безпеки Китаю для стеження за дисидентами, правозахисниками та послідовниками заборонених релігій, таких як "Фалуньгун".

Наприкінці 1990-х рр. китайський уряд оголосив Фалуньгун небезпечним культом, що загрожує комуністичному контролю над країною, і заборонив його, створивши "офіс 610", спеціально призначений для переслідування послідовників Фалуньгун. Після цього Китай почав проводити широкомасштабні затримання, тортури та страти адептів вчення, що було ретельно задокументовано Держдепартаментом США, ООН і багатьма іншими поважними організаціями по всьому світу. У 2019 році Китайський трибунал, урядова комісія у Великій Британії, встановив, що примусове вирізання органів у жертв Фалуньгун та інших ув'язнених упродовж багатьох років відбувалося в значних масштабах по всьому Китаю.

Cisco не тільки знала, що її розробки будуть використовуватися для репресій проти Фалуньгун, а й спрямовувала всю свою роботу на досягнення цієї мети, стверджують позивачі. Частково позов було подано на підставі внутрішнього документа Cisco, що просочився до журналістів напередодні слухань у Сенаті США з прав людини 2008 року. З 90-сторінкового документа, що являв собою внутрішню презентацію Cisco, випливало, що інженери компанії розглядали велику програму китайського уряду з цензури Інтернету як можливість розширення бізнесу з КПК і продавали свої маршрутизатори в Китай саме як інструмент репресій.

На слуханнях у Сенаті також розглядали роль інших американських компаній, включно з Yahoo, Microsoft і Google, які тією чи іншою мірою брали участь у китайських та інших закордонних програмах цензури.

За матеріалами RealClearPolitics