ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Світове багатство знизилося вперше після фінансової кризи 2008 року

Велика Епоха
(TY Lim/Shutterstock)

За даними щорічного звіту, протягом 2022 р. загальний обсяг світового багатства вперше після фінансової кризи 2008 р. скоротився.

Згідно з опублікованим 15 серпня Credit Suisse і UBS звітом Global Wealth Report 2023, загальний обсяг приватного багатства скоротився на 2,4%, або на 11,3 трлн дол. до 454,4 трлн дол.

У розрахунку на одну дорослу людину статки скоротилися на 3,6%, або на 3198 доларів, становивши наприкінці минулого року 84 718 доларів. Світове багатство знизилося після зростання 2021 року.

Більша частина втрат припала на найбагатші та найрозвинутіші регіони, такі як Північна Америка та Європа, що у 2022 році втратили 10,9 трлн дол.

Основний обсяг зниження торік припав на фінансові активи, тоді як нефінансові активи, зокрема нерухомість, зберегли свої позиції, незважаючи на стрімке зростання процентних та іпотечних ставок.

Автори доповіді пов'язують більшу частину фінансових втрат зі зростанням курсу долара США щодо інших основних валют.

Найбільших втрат зазнали Сполучені Штати, за ними йдуть Японія, Китай, Канада та Австралія. Жителі Азіатсько-Тихоокеанського регіону зазнали втрат у розмірі 2,1 трлн дол. Виняток становить Латинська Америка, де загальний приріст багатства становив 2400 млрд доларів, чому сприяло підвищення курсу валюти щодо долара США в середньому на 6%.

У Росії, Мексиці, Індії та Бразилії, навпаки, спостерігається найбільше зростання добробуту за останній рік, ідеться у звіті.

За рівнем добробуту на одну дорослу людину перше місце, як і раніше, посідає Швейцарія, за нею йдуть США, Гонконг, Австралія і Данія, незважаючи на значне зниження середнього рівня добробуту з 2021 року. Що стосується ринків із найвищим медіанним рівнем добробуту, то тут лідирує Бельгія, за якою йдуть Австралія, Гонконг, Нова Зеландія і Данія.

"Зростання добробуту витримало епоху Covid-19 і 2021 року зростало рекордними темпами", — каже Наннетт Хечлер-Фейд'герб, керівниця міжнародного відділу економіки та досліджень Credit Suisse. "Однак інфляція, зростання відсоткових ставок і знецінення валюти спричинили зворотний ефект у 2022 році".

Одночасно з падінням світового добробуту торік скоротилася і нерівність у добробуті.

Загальний обсяг багатства, що перебуває в руках 1% найбагатших людей світу, у 2022 році знизиться до 44,5%, а кількість мільйонерів у світі скоротиться на 3,5 млн осіб і становитиме 59,4 млн осіб.

Однак ця цифра враховує 4,4 млн "інфляційних мільйонерів", які, згідно з дослідженням, перестануть відповідати порогу мільйонера, якщо їхні статки буде скориговано на інфляцію у 2022 році.

Незважаючи на те, що дослідники відзначають перше за останні 14 років значне зниження рівня добробуту, вони з оптимізмом дивляться в майбутнє, вважаючи, що в найближчі п'ять років світовий добробут зросте на 38% і в 2027 році досягне 629 трлн дол.

Медіанне світове багатство у 2022 році фактично збільшилося на 3%, що контрастує з падінням рівня багатства на одну дорослу людину на 3,6%.

У звіті також зазначається, що зростання ринків із середнім рівнем доходу, ймовірно, стане основною рушійною силою глобальних тенденцій.

За оцінками, до 2027 року рівень добробуту на одну дорослу людину досягне 110 270 доларів США, а кількість мільйонерів збільшиться до 86 млн осіб. Очікується, що кількість дуже багатих людей цього року зросте до 372 тис. осіб.