Субота, Тра 21, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Крадіжка Китаєм американських технологій: у разі війни США зіштовхнеться із власною зброєю

Вівторок, 28 грудня 2021 року
Китайський винищувач-невидимка J-20 виступає на авіашоу China 2018 у Чжухаї провінції Гуандун на півдні Китаю 6 листопада 2018 р. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

Китаю вдалося технологічно оснастити свої збройні сили, Народно-визвольну армію (НВАК), через крадіжку американських технологій, доступ до ринків капіталу США і залучення американських інвесторів.

Військові відомства США дуже стурбовані недавніми випробуваннями гіперзвукових ракет, проведеними НВАК. Вартість однієї ракети понад $105 млн. Це передова зброя, від якої надзвичайно складно захищатись. Супутники, магнітні рейкові гармати, ядерна та гіперзвукова зброя Пекіна — це дуже дорогий високотехнологічний арсенал. Уряд виділяє на дослідження та розробки $252 млрд, що становить 41% оборонного бюджету Китаю.

Частина витрат на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи НВАК покривається шляхом крадіжок американських технологій. Інша частина технологій закуповується в американських розробників на кошти американських інвесторів. Наприклад, Китайський центр аеродинамічних досліджень та розробок (CARDC), що займається гіперзвуковими випробуваннями, оснащений суперкомп'ютерами з високотехнологічними американськими чіпами.

Розміщуючись на біржах США та отримуючи доступ до американських ринків капіталу, компартія Китаю (КПК) фінансує свої проєкти розвитку коштом американських інвесторів, запускаючи руки в їхні глибокі кишені. В цей час на трьох найбільших біржах США зареєстровано 248 китайських компанії, загальна ринкова вартість яких становить $2,1 трлн. Вісім із них є державними підприємствами. Більшість цих фірм частково монополізовані державою чи є власністю державних підприємств. Близько половини з них — це підставні компанії Кайманових островів зі змінною часткою участі на біржах США (VIE), тому їхні справжні власники невідомі. Інші фірми, такі як Weibo, не належать державі, але діють за вказівками КПК у здійсненні операцій, включаючи шпигунство.

Адміністрація Байдена оголосила, що збереже запроваджену Трампом заборону на інвестиції зі США у фірми, що мають зв'язки з китайськими військовими. Згідно з цими правилами, американським компаніям та громадянам забороняється купувати або продавати акції китайських компаній з обмеженою участю (ЗАТ), у тому числі провідних виробників мікросхем, нафтовидобувних та технологічних компаній.

Особливою загрозою стали технологічні компанії, оскільки сприяють розвитку Китаю своїми квантовими обчисленнями та ресурсами.

Відповідно до правил, запроваджених у травні 2021 року Комісією з цінних паперів і бірж США (SEC), китайські компанії, які бажають зареєструватися на американських біржах, тепер повинні розкривати інформацію про те, є вони пекінськими або підконтрольними Пекіну. Ці нові правила поширюються на китайські компанії, що котируються у Сполучених Штатах у рамках платформи VIE, яку часто використовують технологічні фірми. Перебуваючи у рамках китайського законодавства, технологічні компанії КНР не можуть володіти іноземною власністю, тому змушені засновувати підставні компанії на Кайманових островах, після чого вони можуть котуватися на біржах США. Згідно з новими правилами SEC, тепер із котирувань буде виключено понад 200 підставних фірм.

У «чорний список» США додані китайські компанії та підприємства, що займаються квантовими обчисленнями, а також мікросхеми пам'яті та навігаційні чіпи. Список американських організацій рясніє назвами китайських компаній, більшість з яких є державними. Вашингтон хоче заблокувати їм шляхи отримання інтелектуальної власності (ІВ) та оборонних технологій США. Адміністрація Трампа внесла до «чорного списку» безліч китайських фірм, а адміністрація Байдена додала ще десятки.

Поряд із прямою загрозою фінансування китайських компаній, які збільшують військовий потенціал воюючої держави, законодавство Китаю фактично перетворює кожну компанію та громадянина на агента. Відповідно до китайських законів про національну безпеку, розвідку та кібербезпеку громадяни та організації зобов’язані допомагати КПК у зборі розвідувальних даних. Це включає в себе і крадіжку IP-адрес.

Однією з основних причин торгової війни США з Китаєм є крадіжка інтелектуальної власності китайською стороною. Згідно з опитуванням CNBC Global CFO Council, майже третина північноамериканських компаній заявила, що Китай крав у них інтелектуальну власність останні десять років. Станом на 2020 рік ФБР відкрила понад 1000 справ, що стосуються крадіжок інтелектуальної власності організаціями, пов'язаними з КПК. Співробітник служби національної безпеки США Вільям Еваніна оцінив обсяг розкрадань Китаєм у $500 млрд на рік. Міністерство юстиції США заявило, що приблизно у 80% випадках розслідування, пов'язаних із промисловим шпигунством, головним винуватцем виявився китайський режим.

Оголошення про розшук п'яти китайських військових чиновників, звинувачених в економічному шпигунстві та крадіжці комерційної таємниці. Розміщено у Міністерстві юстиції Вашингтона 19 травня 2014 р. (AP Photo)

Легальне та нелегальне придбання американських технологій у поєднанні з державними субсидіями сприяє технологічному прогресу Китаю, у тому числі в галузі сучасного озброєння. З економічної точки зору, крадіжка технологій позбавляє Китай необхідності платити сотні мільйонів доларів на дослідження та розробки. Це дає можливість китайським компаніям випереджати американських конкурентів. З погляду оборони, крадіжка Китаєм американських технологій означає, що у разі війни військові США зіткнуться з власною зброєю, і НВАК знатиме можливості та вразливість американської техніки та захисних систем.

У США діє експортний контроль, що запобігає продажу певних технологій та обладнання іноземним організаціям. Заборона експорту американських товарів у Китай включає «товари американського походження», чиї деталі можуть бути використані у військовій техніці.

Проте американські компанії можуть обійти ці правила, безпосередньо інвестуючи у ці технології в самому Китаї. За словами представників торгівлі США, Вашингтон, швидше за все, не буде дедалі суворіше ставитися або посилювати контроль над інвестиціями зі США.

Поряд з інвестиціями в оборонні технології, Пекін прагне контролювати й сировину, яка є критично важливою для оборони. Адміністрація Байдена попередила, що Китай намагається контролювати світові ринки кобальту, позбавляючи США та інші країни ключового елемента, необхідного для випуску електричної зброї та транспортних засобів.

Син президента Джо Байдена, Хантер Байден, добре посприяв КПК у купівлі кобальту на суму $3,8 млрд. Його компанія BHR, офіційно названа Bohai Harvest RST (Шанхай) Equity Investment Fund Management Company («Компанія з управління інвестиційним фондом акціонерного капіталу») у партнерстві з китайськими державними фірмами закупила кобальт у Демократичній Республіці Конго. «Бохай» також допоміг китайському оборонному конгломерату придбати американського виробника автозапчастин.

Американські законодавці працюють над тим, щоб обмежити потік технологій та грошей у китайську компартію. Але кожен закон — це лише пластир для вирішення дуже великої проблеми.

Робота та співробітництво з союзниками США щодо спільної програми реорганізації вітчизняного виробництва, обмеження інвестицій до Китаю, а також обмеження доступу Пекіна на західні ринки капіталу, позбавить китайський режим можливості красти або купувати технології у Заходу, а також обмежить його здатність інвестувати у дослідження та розробки. Крім того, це стимулюватиме США та західні країни виводити ланцюжки постачання з Китаю та розширювати власну виробничу базу.

Погляди, висловлені в цій статті, є думкою автора і не обов'язково відображають думку The Epoch Times.

За матеріалами The Epoch Times USA