ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Колишній завідувач кафедри хімії Гарварда постав перед судом за приховування зв'язків із Китаєм

Велика Епоха
Чарльз Лібер залишає федеральний суд після того, як йому та двом громадянам Китаю були пред'явлені звинувачення в тому, що вони брехали про свої передбачувані зв'язки з китайським урядом, у Бостоні, штат Массачусетс, 30 січня 2020 року. (Katherine Taylor/Reuters)

Колишній завідувач кафедри хімії Гарвардського університету, звинувачений у приховуванні китайських зв'язків, зізнався в отриманні десятків тисяч доларів з Китаю, свідчить відеозапис, представлений федеральному суду 17 грудня.

Відео, зняте під час допиту наноученого Чарльза Лібера федеральними слідчими, було показано присяжним під час судового засідання у п'ятницю, четвертого дня процесу у справі про хибні заяви Лібера про китайське фінансування.

62-річний професор Гарварда стверджував, що він не отримував платежів від китайського університету, крім компенсації своїх витрат на поїздки до Китаю. Але він швидко змінив свідчення після того, як агенти Федерального бюро розслідувань (ФБР) Роберт Пламб та Кара Спайс надали йому копії доказів, включаючи двомовний контракт, який він підписав з Уханьським технологічним університетом (WUT) у 2011 році.

«Це досить переконливо», — сказав Лібер, одягнений у синій піджак, агентам у поліцейській дільниці кампуса під час тригодинного допиту, який відбувся у день арешту Лібера майже два роки тому. «Якщо ви заговорили про це, так, я пам'ятаю», — сказав він на записі, повідомляють місцеві ЗМІ.

П'ятирічна угода описувала Лібера як «стратегічного вченого» у китайській школі, що давало йому право на 50 000 доларів на місяць та приблизно 158 000 доларів на проживання. У ньому також йшлося про його майбутню участь у китайській програмі «Тисяча талантів» — державну програму із залучення провідних наукових та спеціалізованих експертів з усього світу.

Пізніше на допиті агенти ФБР показали Ліберу написаний ним лист, у якому він просив Уханьський університет виплачувати половину його зарплати готівкою, а іншу половину перераховувати на рахунок у китайському банку.

«Я навіть не можу повірити, що я це зробив», — сказав Лібер у відповідь, повідомляють місцеві ЗМІ. «Це моя помилка, і очевидно, що я зробив помилку».

Чарльз Лібер (ліворуч) та його адвокат Марк Мукасей виходять із будівлі суду Сполучених Штатів Джона Джозефа Моаклі у Бостоні, штат Массачусетс, 17 грудня. (Learner Liu/The Epoch Times)

За словами Лібера, він здійснив не більше шести поїздок до Китаю приблизно у 2012 році, і щоразу йому платили від $10 000 до $20 000, згідно з повідомленнями місцевих ЗМІ. Він витратив ці гроші (загальна сума, за його оцінкою, склала від $50 000 до $100 000) на продукти та витрати на проживання, такі як прибирання будинку.

За його словами, оплата робилася 100-доларовими купюрами, які Лібер привіз у багажі. Він не декларував їх на митниці та не сплачував податки з цих грошей.

«Якщо я привіз їх назад, то не задекларував, а це незаконно», — сказав він агентам ФБР.

У записі Лібер неодноразово говорив, що не може згадати точну суму грошей, звинувачуючи у своїх промахах "виборчу пам'ять".

Станом на 2014 рік на рахунку в китайському банку, на ім'я Лібера був баланс, еквівалентний 200 000 доларів, який, за словами вченого, він так і не поповнив, частково через погіршення здоров'я та нещодавній діагноз раку.

Дуже нечесно

З 2008 року дослідницька група Гарвардського університету, яку очолював Лібер, отримала понад 15 мільйонів доларів у вигляді фінансування від Національних інститутів охорони здоров'я (NIH) та Міністерства оборони.

Лібер був учасником плану «Тисяча талантів» за контрактом принаймні з 2012 по 2017 рік, як випливає із судового документа.

Хоча сам по собі зв'язок з китайською програмою вербування не є незаконним, він є іноземним конфліктом інтересів, який дослідники повинні розкривати для отримання федеральних грантів.

Лібер визнав, що «схоже, що я був дуже нечесний», коли Міністерство оборони поставило йому питання щодо його участі у програмі з пошуку талантів у 2018 році.

Професор Гарвардського університету Чарльз Лібер (ліворуч) залишає федеральний суд разом зі своїм адвокатом Марком Мукасеєм у Бостоні, штат Массачусетс, 14 грудня 2021 року. (AP Photo/Michael Dwyer)

Лібер сказав, що його спонукали брати участь у програмі талантів не гроші, а бажання здобути визнання. У той час він був «молодшим і дурнішим», сказав він.

Пізніше професор Гарварда спробував дистанціюватися від співпраці в Ухані, у тому числі скасувавши поїздку до школи у червні 2015 року.

У листі, надісланому у 2018 році колезі-досліднику через два дні після співбесіди з ним у Міністерстві оборони, Лібер висловив занепокоєння з приводу китайської вебсторінки, на якій він був зазначений як керівник дослідницької лабораторії в Ухані: «Я втратив багато сну, турбуючись про все це минулої ночі, і хочу почати вживати заходів, щоб виправити це якнайшвидше».

«Я буду обережний у тому, що я обговорюю з Гарвардським університетом, і нічого з цього не буде передано урядовим слідчим у цей час», — написав він у електронному листі, який також був представлений у суді у п'ятницю.

Однак на допиті він наполягав, що не зробив нічого поганого — за винятком того, що йому «не слід було укладати угоду та приймати гроші».

«Ви маєте рацію, це було неправильно», — сказав Лібер, коли агенти ФБР запитали, чому він вирішив приховати інформацію від Гарварда та американської влади. «Я боявся арешту, як і зараз».

Ліберу пред'явлено шість пунктів федеральних звинувачень, включаючи брехню федеральній владі, подання неправдивої декларації про доходи та не надання звіту про свої закордонні банківські та фінансові рахунки. Він не визнав себе винним щодо всіх шести пунктів.

За матеріалами The Epoch Times USA