ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ветерани Афганістану розчаровані: досягнення зведено нанівець (ВІДЕО)

Велика Епоха
Кладбище для ветеранов в США    (AGUSTIN PAULLIER/AFP via Getty Images)

Колись вони билися в Афганістані у "війні з тероризмом", а тепер з жахом дивляться на драматичні події в Гіндукуш. Багато американських ветеранів вражені поверненням до влади радикального ісламського руху "Талібан" і хаотичними сценами в Кабулі, вони турбуються за афганських працівників гуманітарних організацій і афганських жінок, яким загрожує похмуре майбутнє. І вони вдаються в питання, чи була їхня місія і смерть багатьох солдатів марною.

"Я був за виведення військ, я відчував, що після 20 років і витрачених мільярдів доларів прийшов час", — говорить Марк Сільвестрі, який служив в Афганістані десять років тому. Але він не міг припустити, що таліби так швидко знову захоплять владу.

"Я ніколи не думав, що афганська армія, в яку ми вклали стільки сил і засобів, просто складе зброю і передасть країну", — говорить 43-річний хлопець, який доглядає за іншими ветеранами в Ревері, штат Массачусетс. "Це мене шокувало".

Ветеран: США не зрозуміли Афганістан

За словами ветерана Чаду Фроссей: завжди припускав, що виведення американських військ буде "безладним". Він сказав, що США так і не зрозуміли Афганістан, навіть через 20 років після початку військової місії, в ході якої загинуло близько 2450 американських солдатів.

"Багато хто запитає: "Чому? Було безглуздо перебувати там, бачити, як друзі втрачають свої життя, частини тіла або розум", — говорить ветеран. "Але водночас я питаю себе також, наскільки безглуздо було б дотримуватися того курсу, який ми вибрали, якби результат за 20 років був би таким же, як зараз".

На тлі тривалого виведення західних військ таліби захоплювали країну із запаморочливою швидкістю. У неділю ісламісти без опору увійшли в столицю Кабул. Зараз західні держави намагаються вивезти своїх громадян і місцевий афганський персонал з країни в ході масштабної операції по евакуації.

Побоювання помсти талібів

Афганці, які працювали перекладачами на західні війська під час війни, наприклад, побоюються помсти талібів, хоча ті й обіцяли загальну амністію. І слід запитати Байдена, чому він не вивів афганських гуманітарних працівників до безпечного місця набагато раніше. "Вони допомагали нам, а тепер ми їх кидаємо в біді", — критикує ветеран Фроссей. "Це неправильно".

"Ми повинні виконати свої обіцянки перед тими, хто пожертвував багато чим заради нас", — також заявляє Том Портер з Асоціації ветеранів Іраку та Афганістану. "Я так сильно злюся". Причиною гніву, зауважте, є не виведення військ як такого, а його "безсистемне і хаотичне" здійснення.

Сільвестрі повідомляє, що з ним зв'язався ветеран В'єтнаму і провів порівняння між Кабулом і падінням Сайгона в 1975 році. "Я ніколи не думав, що побачу щось подібне знову", — сказав йому ветеран. "Я заново переживаю падіння Сайгона".

Досягнення повалені нанівець

Для багатьох ветеранів повернення талібів до влади так гірко ще й тому, що досягнення останніх 20 років, швидше за все, будуть зведені нанівець. Афганським жінкам, зокрема, загрожує таке ж пригнічення, як і під час першого правління талібів з 1996 по 2001 рік.

Багато американських ветеранів, а також родичі загиблих солдатів зараз вдаються до питання, чи були жертви марними, каже Сільвестрі. Він запевняє батьків, що їхні сини і дочки загинули не за "програну справу". "Врешті-решт, вони боролися за нас", — каже Сільвестрі. "Деякі не дісталися до дому, але зробили можливим наше повернення додому".

Джерело: The Epoch Times