ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Піраміди Платтена утворилися з глини та каміння майже 200 років тому після величезної бурі. ФОТОрепортаж

Велика Епоха
(Andrew Mayovskyy/Shutterstock)

Зазирніть у глибину лісу на кордоні Італії та Австрії, і ви побачите потойбічну низку глиняних споруд, схожих на військо пірамід, прикрашених маленькими капелюшками.

Дивним конічним спорудам, схожим на органні труби, майже 200 років, і вони є природним результатом величезної бурі, що вирувала в долині Валь-Пустерія, над селом Перчі в Південному Тіролі.

Згідно з місцевими переказами, Ріо Теренто знесла багато будівель і змила скелі та каміння, що вкривали схили пагорбів, спровокувавши утворення «Земляних пірамід». Матеріалом колони, є морена глина, з якої вони випирають, вона утворилася з глини та каміння, які лежать під ними. Ця морена глина, датована пізнім льодовиковим періодом.

У Перчі, де морені відкладення лежать на крутому схилі пагорба, захищеному від вітру, умови сприяють утворенню химерних пам’яток.

(Frank Lambert/Shutterstock)
(Smit/Shutterstock)

У місцях, де морена складається з великого каміння, воно слугує покриттям, яке утримує глину під собою сухою і твердою. Коли глина розмивається дощем, з часом утворюється шпиль; таким чином з’являються невеликі валуни, що балансують на вершині.

Вони не вічні, бо коли камінь, що вкриває колону, падає, піраміда поступово починає тоншати та зменшуватися, зрештою, зникаючи зовсім. Тоді на схилі пагорба вище починають рости нові піраміди, і весь процес починається заново.

(Andrew Mayovskyy/Shutterstock)
(FedGar/Shutterstock)
(BAO-Images Bildagentur/Shutterstock)

Насправді піраміди Платтена, як їх називають, далеко не єдині — є й інші, набагато давніші.

(Andrew Mayovskyy/Shutterstock)
(Lukas Gojda/Shutterstock)

Ідентичні географічні цікавинки можна знайти за годину їзди на плато Ріттен, неподалік від Больцано, відомого італійською як Ренон.

Найвищі в Європі, ці величні стовпи почали з’являтися, коли льодовики Вальє д'Ізарко розтанули, оголивши долину. У періоди дощів гірські масиви продовжували розмиватися, і так само, як у Валь-Пустерія, де в багнюці є великі камені, з-під землі починають підійматися стовпи.

Найбільші та найефектніші земляні піраміди, можливо, потребували тисячі років, щоб досягти повної зрілості та зникнути коли валун нарешті впаде, залишивши глину відкритою для стихії.