Вівторок, Січ 18, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Новий знімок туманності у формі метелика зробив «Дуже великий телескоп» VLT

Середа, 12 серпня 2020 року

Астрономи отримали новий знімок планетарної туманності NGC 2899, яка за формою нагадує метелика. За словами вчених, настільки детальне зображення цієї ділянки неба було зроблено вперше.

Туманність сфотографували в обсерваторії Паранал у Чилі за допомогою VLT — «Дуже великого телескопа», що належить міжнародній організації ESO («Європейській організації астрономічних досліджень у Південній півкулі» або «Європейській південній обсерваторії»). Щоб домогтися високої деталізації, використовували інструмент FORS, встановлений на Antu, одному із чотирьох телескопів, які разом складають систему VLT.

NGC 2899 було відкрито в 1835 році. Вона розташована у сузір'ї Вітрила (лат. Vela), яке можна спостерігати, перебуваючи у південній півкулі Землі. Багато його зірок видно неозброєним оком. Ділянка, де знаходиться метеликоподібна планетарна туманність, обведена на карті червоною пунктирною лінією:

Планетарні туманності можуть існувати порівняно недовго (за астрономічними мірками) — кілька тисяч років.

Слово «планетарний» у назві цього типу скупчень не вказує на те, що вони мають якесь відношення до планет. Просто астрономи, які відкрили планетарні туманності, побачили, що за зовнішнім виглядом вони нагадують планети.

Туманності даної форми — із двома «лопатями», що виходять із центральної точки — називаються біполярними. Вчені вважають, що такими є 10-20% усіх планетарних туманностей. Деякі з них також нагадують метелика своїми обрисами і химерним забарвленням.

Імовірно, туманність набула майже симетричної форми завдяки двом центральним зіркам. Після того, як період життя першої зірки дійшов до завершення та її зовнішні шари почали розсіюватися, друга зірка почала взаємодіяти із цими потоками газів, що й сформувало дві «пелюстки».

Від материнської зорі в туманності йде настільки потужне випромінювання, що температура досягає тисяч градусів, тому газоподібний водень світиться червоним навколо кисню, який світиться блакитним кольором.

Знімок NGC 2899 було отримано не під час наукових спостережень, а в рамках проекту Cosmic Gems. Цей проект організований ESO для того, щоб їхні телескопи можна було використовувати в освітніх та громадських цілях.

Читайте далі:

Таємниця Полярної зорі поки що залишається нерозкритою, — вчені

Перебування в космосі по-різному впливає на організм жінок і чоловіків — дослідження

Фотографії космосу: телескоп Габбл досліджує таємниці Всесвіту

Comments   

загрузка...