Середа, Жов 28, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Топінамбур або «земляна груша», — не тільки смачний, але й корисний для здоров'я

Субота, 10 жовтня 2020 року

Топінамбур або «земляна груша», — не тільки смачний, але й цінний коренеплід. Навіть у найзабрудненішому ґрунті він залишається «чистим» і корисним для здоров'я.

Топінамбур не накопичує в собі пестициди, нітрати, важкі метали та інші токсини, що несуть небезпеку нашому організму. Фото: jacqueline/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0
Топінамбур відноситься до роду соняшників, тому його інша назва — соняшник клубненосний. А в народі за великі жовті квіти топінамбур називають «сонячний корінь».

Найцінніша частина цієї рослини — це бульби з тонкою шкіркою. З цієї причини вони зберігаються не більше місяця. Вважається, що бульби, зібрані навесні, містять більше вітамінів, аніж осінні.

У цієї рослини є одна дуже цікава й важлива властивість: вона не накопичує в собі пестициди, нітрати, важкі метали та інші, небезпечні для нашого організму, токсини. Одного разу на території, яка була отруєна наслідками Чорнобильської аварії, провели експеримент, посадивши топінамбур. Після збору бульб їх ретельно досліджували, і виявилося, що вони абсолютно безпечні та придатні для вживання!

Якщо говорити про хімічний склад бульб топінамбура, то вони близькі до картоплі, але за поживністю бульби топінамбура у багато разів корисніші аніж буряк та інші овочі.

Що містять бульби топінамбура?

 • клітковину;
 • вітамін C і всі вітаміни групи B;
 • каротин, розчинний полісахарид інулін;
 • мінеральні елементи: магній, цинк, залізо, натрій, кремній, марганець, калій, кальцій;
 • фруктозу,
 • білок у вигляді 8 амінокислот, що не виробляються в організмі (аргінін, лізин, метіонін, фенілаланін і ін.).

За великі жовті квіти топінамбур називають «сонячним коренем». Фото: Karen and Brad Emerson/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0
Завдяки такому складу, топінамбур відмінно допомагає підвищити гемоглобін, зменшити кислотність, прибрати «поганий» холестерин, вивести камені з сечового міхура і токсини з організму, налагодити обмін речовин і схуднути.

Чим допоможе топінамбур

 1. Виводить з організму солі важких металів. Цей коренеплід особливо рекомендується вживати людям, які проживають в містах з поганою екологією.
 2. Знижує рівень цукру в крові, що особливо важливо для діабетиків.
 3. Оздоровлює травну систему завдяки інуліну, який зв'язує і виводить з організму токсичні речовини.
 4. Покращує мікрофлору кишечника і корисний за дисбактеріозу.
 5. Підвищує опірність організму травним вірусам, інфекціям, паразитам.
 6. Показаний під час лікування шлунково-кишкових захворювань (виразка шлунка, коліт, печія, гастрит, захворювання дванадцятипалої кишки, пронос, закреп), за нудоти та блювоти.
 7. За анемії: містить багато заліза.
 8. Приводить до ладу артеріальний тиск.

Стебло і листя топінамбура також часто застосовують в традиційній медицині, як і бульби. Найбільш цінуються молоді, зрізані до зацвітання зелені частини цієї рослини. Стебло і листя топінамбура містять речовини, які роблять тканини еластичнішими і відновлюють пошкоджені клітини. З них готують відвари для лікування виразок, екземи та ран, що погано гояться.

Топінамбур не має протипоказань, окрім індивідуальної непереносимості.

Як вживати топінамбур?

Топінамбур можна їсти сирим (у цьому разі організм отримує максимум корисних речовин), так і готувати — запікати, тушкувати, робити салат і т.п.

Топінамбур можна як їсти сирим, так і готувати — запікати, тушкувати, робити салати і т.п. Фото: JP Goguen/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0

Салат з топінамбура

Бульбу топінамбура дрібно нарізати або крупно натерти на тертці. Додати овочі та зелень за смаком: огірки, помідори, латук, петрушку і т.д. Заправити олією.

Замість овочів також можна взяти фрукти, наприклад, яблука. Такий салат краще заправити розведеним соком лимона. Ще до цього салату можна додати квашену капусту та зелень. Вийде незвично і дуже смачно.

Ще один незвичайний рецепт — «кава» з топінамбура. Для її приготування бульби попередньо просушують, підсмажують на сковороді та подрібнюють у кавомолці. Для приготування «кави» порошок топінамбура заливають гарячою водою на 3 хв. Виходить смачна та дієтична «кава».

Топінамбур допомагає підвищити гемоглобін, зменшити кислотність, прибрати «поганий» холестерин, вивести камені з сечового міхура і токсини з організму, налагодити обмін речовин і схуднути. Фото: Isabelle Boucher/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

Топінамбур: лікувальні рецепти

 1. Цукровий діабет. Щодня з'їдати 4—5 свіжих або варених бульби.
 2. Від кишкових кольок і запорів. Протягом 2 тижнів приймати ½ склянки свіжого соку перед їжею.
 3. Від головного болю (високий тиск) і печії: 2 ст.л. соку, наполовину розведеного водою.
 4. Від нежитю: 4 рази на день закапувати ніс краплями соку з бульби.

І хоча топінамбур виглядає досить непоказно і часто його вважають бур'яном, але він містить все, що необхідно нам для міцного здоров'я.

Дізнайтеся також, чим корисна гарбуза — осіння «сонячна ягода».

Comments   

загрузка...