Четвер, Тра 26, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китайський режим змінює курс щодо війни в Україні під тиском санкцій

П'ятниця, 13 травня 2022 року
Президент України Володимир Зеленський йде на прес-конференцію з міжнародними ЗМІ у метро Києва, Україна, 23 квітня 2022 року. (Genya Savilov/AFP via Getty Images)

У той час як США та Європейський Союз продовжують посилювати санкції проти Росії, державні ЗМІ китайського комуністичного режиму нещодавно змінили свій тон щодо російсько-української війни та почали позитивно відкликатися про Президента України Володимира Зеленського.

Аналітики кажуть, що Пекін побоюється запровадження проти нього санкцій за підтримку Росії, бо китайська економіка через це може впасти. З огляду на похмурий економічний прогноз та наближення 20-го Національного з'їзду правлячої компартії Китаю (КПК) режим вніс незначні корективи.

30 квітня офіційний рупор КПК, інформаційне агентство «Сіньхуа», вперше прямо процитувало міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу в ексклюзивному письмовому інтерв'ю з ним, тричі згадавши про «російське вторгнення в Україну».

Раніше китайський режим не вживав терміну «вторгнення». Після того, як Росія вторглася в Україну, КПК підтримувала Москву в військовій пропаганді.

Вже 5 травня багато державних ЗМІ КПК, включаючи CCTV, Global Network та China Business News, позитивно повідомили про виступ Зеленського, що помітно відрізнялося від їхнього попереднього виставлення українського Президента як «клоуна» та «коміка».

Президент України Володимир Зеленський звертається до нації за смартфоном у центрі Києва, Україна, 26 лютого 2022 року. (Прес-служба Президента України via AP)

Це сталося після того, як Європейська комісія запропонувала запровадити шостий пакет санкцій проти Росії. Він включає поетапну (протягом шести місяців) відмову від імпорту російської нафти та виключення (вже з 4 травня) найбільшого російського банку «Сбербанк» із платіжної системи SWIFT. Тим часом президент США Джо Байден заявив, що Вашингтон відкритий для додаткових санкцій проти Росії.

Останнім часом дискусії всередині КПК навколо 20-го з'їзду КПК були досить інтенсивними, а з урахуванням погіршення економічної ситуації в Китаї, вони ще більше посилилися, прокоментував виданню The Epoch Times доцент Технологічного університету Сіднея Фен Чуньї (Feng Chongyi).

«Якщо Пекін продовжить підтримувати Росію в цій ситуації, — сказав Фен, — то КПК зазнає таких самих санкцій (як і РФ), і економіка Китаю впаде, що може несприятливо позначитися на переобранні Сі Цзіньпіна на 20-му Всекитайському з'їзді. Тому Сі змушений внести деякі корективи та вжити термінових заходів — піти на поступки, які вимагають Європа та США: визнати дії Росії проти України "вторгненням"».

Але водночас режим не хоче відмовитись підтримувати Росію.

«Він може внести деякі незначні корективи до своєї позиції, але не істотних змін, — зазначив Фен. — Це просто гра на обидві сторони (і вашим і нашим): з одного боку, таємно підтримує Росію, з іншого — не сміє відкрито стати на її бік».

Інший політичний оглядач Чень Покун, який слідкує за американо-китайськими відносинами, заявив 3 травня на своєму YouTube каналі, що нещодавня зміна тону китайських офіційних ЗМІ говорить про вибір (між Росією та Україною), перед яким став режим, і що проросійська політика Сі зазнала серйозної поразки всередині КПК.

«З одного боку, КПК уже бачить, що війна Росії з Україною пішла не за задуманим планом, — сказав він. — З іншого боку, китайські держпідприємства та банки не підтримують Росію, оскільки не хочуть потрапити під санкції, тому режим не може далі впроваджувати проросійську політику».

Путін та китайський лідер Сі Цзіньпін позують під час зустрічі у Пекіні 4 лютого 2022 року. (Alexei Druzhinin/Sputnik/AFP via Getty Images)

Сунь Го-Сян, доцент кафедри міжнародних відносин та підприємництва університету Наньхуа в Тайвані, сказав The Epoch Times, що КПК не перестане підтримувати Росію, особливо на тлі загострення стратегічного суперництва між США та Китаєм.

Проте останнім часом Кремль почав сумніватися, що КПК реально надасть йому необхідну допомогу, і навіть висловив невдоволення.

Нещодавно Борис Титов, уповноважений при Президенті РФ із захисту прав підприємців, заявив в ексклюзивному інтерв'ю Sputnik, що економічна співпраця між Китаєм та Росією виявилася не такою вже доброю, як очікувалося.

Він попередив, що за обставин, що склалися, Росія не повинна покладатися виключно на Китай у питаннях імпортозаміщення.

За матеріалами The Epoch Times USA

===