ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Кабулі десятки жінок вийшли на демонстрацію проти повного хіджабу

Велика Епоха
Члени впливового жіночого руху Афганістану беруть участь у демонстрації у Кабулі 10 травня 2022 року. Фото: WAKIL KOHSAR/AFP via Getty Images.

У вівторок афганські жінки вийшли на демонстрацію на вулицях Кабула, переважно з відкритими обличчями, на знак протесту проти рішення Талібану зобов'язати жінок носити паранджу в громадських місцях, зазначають репортери AFP.

"Справедливість, справедливість! Паранджа — не наша (чадра)", скандували жінки, яким вдалося пройти майже 200 метрів центром столиці, після чого їх зупинили бійці Талібана, які також попросили і пресу покинути район.

У суботу уряд видав указ, схвалений верховним лідером Талібану та Афганістану Хібатуллою Ахундзадою, який наказує жінкам повністю закривати своє тіло та обличчя на публіці.

В ім'я "традиції" — паранджа

Таліби заявили, що в ім'я "традицій" вони віддають перевагу паранджі — чадрі, що повністю закриває обличчя, яка зазвичай синього кольору з сіткою навколо очей, але інші види чадри, що відкривають тільки очі, теж допускаються.

Вони також вважають, що якщо у жінок немає невідкладної причини виходити на вулицю, то їм краще залишатися вдома.

"Жити як люди, а не як тварини"

"Ми хочемо жити як люди, а не як тварини, яких тримають у неволі в кутку будинку", — публічно заявила одна із протестувальниць, Сайра Сама Алім'яр.

У столиці указ, схоже, не одразу набув чинності, багато жінок продовжують ходити вулицями з непокритими обличчями або приховують його масками.

Радикалізація талібів

Ці нові обмеження, засуджені зокрема ООН та США, підтверджують радикалізацію талібів, які спочатку намагалися показати більш відкрите обличчя порівняно з попереднім періодом їхнього правління з 1996 по 2001 рік.

Тоді вони позбавили жінок майже всіх їхніх прав, зокрема, нав'язавши носіння паранджі.

Але ісламісти швидко відмовилися від своїх зобов'язань, переважно виключивши жінок із числа державних службовців, заборонивши їм відвідувати середню школу і обмеживши їхнє право на пересування.

Афганські жінки здобули нові свободи

За останні два десятиліття афганські жінки здобули нові свободи, повернувшись до навчання в школі або влаштувавшись на роботу у всіх сферах діяльності, незважаючи на те, що країна залишалася соціально консервативною.

Після того як у серпні до влади повернулися таліби, жінки спочатку спробували відстояти свої права, протестуючи в Кабулі та інших великих містах.

Однак цей рух був жорстоко придушено, багато жінок-активісток було заарештовано, а деякі утримувалися під вартою іноді протягом декількох тижнів, внаслідок чого демонстрації стали вкрай рідкісними.

За матеріалами Epoch Times Europe Fr