ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Верховний лідер Талібану наказав афганським жінкам носити хіджаб у громадських місцях

Велика Епоха
Жінки в паранджі чекають на безплатний хліб біля пекарні в Кабулі, Афганістан, 24 січня 2022 року. (MOHD RASFAN/AFP via Getty Images)

У суботу таліби посилили обмеження на свободу жінок в Афганістані, зобов'язавши їх носити на публіці хіджаб, переважно паранджу, що викликало різку критику феміністських активісток.

В указі, оприлюдненому на церемонії в Кабулі, верховний лідер Талібану та Афганістану Хайбатулла Ахундзада наказав жінкам повністю закривати своє тіло та обличчя на публіці, заявивши, що паранджа, блакитна вуаль на все обличчя з сіткою навколо очей, є найкращим варіантом для цього.

Жінки мають носити «чадру (інша назва паранджі), оскільки це традиційно та шанобливо», — йдеться в указі.

«Жінки, які не надто молоді й не надто старі, повинні закривати обличчя, за винятком очей, відповідно до рекомендацій шаріату, щоб уникнути провокацій при зустрічі з чоловіком», який не є близьким членом сім'ї.

А якщо вони не мають причин виходити на вулицю, то їм «краще залишатися вдома».

В указі також перераховані покарання глав сімей, які забезпечують носіння повного хіджабу. Перші два порушення каратимуться простим попередженням. За третє правопорушення їх буде засуджено до трьох днів ув'язнення, а за четверте — постануть перед судом.

Іслам ніколи не рекомендував носити чадру

Крім того, будь-яка жінка державний службовець, яка не носить повний хіджаб, буде негайно звільнена.

«Іслам ніколи не рекомендував носити чадру», — сказала AFP на умовах анонімності одна з активісток із захисту прав жінок в Афганістані.

«Талібан, замість прогресувати, йде назад. Вони поводяться так само, як і за першого режиму, вони такі самі, якими були 20 років тому», — додала вона.

Нові обмеження були засуджені Сполученими Штатами, які «вкрай стурбовані тим, що права афганських жінок і дівчаток і прогрес, досягнутий у цій сфері за останні 20 років, руйнуються», сказав представник Держдепартаменту.

Організація Об'єднаних Націй також засудила це рішення. Це «суперечить численним запевненням про захист прав людини для всіх афганців», які були надані міжнародній спільноті офіційними особами Талібану в останні роки, йдеться у заяві Місії ООН щодо сприяння Афганістану.

Після повернення талібів до влади в серпні 2021 року Міністерство пропаганди чесноти та запобігання пороку випустило кілька рекомендацій щодо того, як мають одягатися жінки. Але тепер уперше видано указ на національному рівні.

Раніше таліби вимагали від жінок носити бодай хіджаб — головну хустку, яка покриває голову, але залишає видимим обличчя. Зараз вони наполегливо рекомендують паранджу, яка була обов'язковою в період їхнього першого правління з 1996 по 2001 роки.

При своєму першому режимі вони позбавили жінок майже всіх прав відповідно до свого надсуворого тлумачення шаріату — ісламського закону.

На той час співробітники Міністерства заохочення чесноти та запобігання пороку били батогами всіх, кого заставали без паранджі.

Повернувшись до влади після 20 років контролю Сполученими Штатами та їхніми союзниками, які вигнали їх у 2001 році, таліби обіцяли бути гнучкішими цього разу.

Але вони відмовилися від своїх обіцянок.

Нині афганські жінки часто знімаються з державних посад, їм заборонено виїжджати за кордон або здійснювати дальні поїздки країною без супроводу члена сім'ї чоловічої статі.

У березні таліби закрили середні школи та коледжі для дівчаток лише за кілька годин після їхнього довгоочікуваного відкриття. Цей несподіваний поворот, який нічим не був обґрунтований, окрім заяви про те, що освіта дівчаток має відповідати законам шаріату, обурив міжнародну спільноту.

Таліби також запровадили поділ для жінок та чоловіків на відвідування громадських парків Кабула, встановивши різні дні для кожної статі.

Указ, що виданий у суботу, може ще більше ускладнити прагнення Талібану до міжнародного визнання, яке міжнародна спільнота безпосередньо пов'язує з дотриманням прав жінок.

«Це несподівана невдача, яка не допоможе талібам досягти міжнародного визнання. Такі ініціативи лише посилять протидію їм», — сказав AFP пакистанський аналітик Імтіаз Гул.

За останні два десятиліття афганські жінки отримали нові свободи, повернувшись до школи або влаштувавшись на роботу у всіх галузях, хоча країна залишається соціально консервативною.

Вперше жінки спробували заявити про свої права, влаштувавши демонстрації в Кабулі та інших великих містах після повернення талібів до влади.

Але таліби припинили цей рух, заарештувавши багатьох жінок-активісток та затримавши деяких із них на кілька тижнів.

Паранджа — традиційний афганський одяг, який поширений у віддалених та консервативних частинах країни. Ще до повернення до влади талібів переважна більшість афганських жінок носили чадру.

За матеріалами The Epoch Times